Harita

Romanya Uçak Bileti Fiyatları

Doğu Avrupa ülkelerinden biri olan Romanya, Avrupa Birliği ülkelerinden biridir ve Türkiye vatandaşlarına ülkeye giriş için Shengen vizesi almalarını talep etmektedir. Romanya’nın para birimi Leu’dur. Kredi kartı kullanımı yalnızca büyük şehirlerde yaygındır. Kırsal kesim için yanınızda Leu bulundurmanız önerilmektedir. Ülkenin başkenti Bükreş’e THY ve Romanya Havayollarıyla 1 saat 20 dakikada ulaşmak mümkün. Otepeni Havaalanı veya Aurel Vlaicu Uluslararası Havaalanından otobüs veya trenle Bükreş’in merkezine ulaşmak mümkün. Şehir merkezine varışınız en fazla bir saatinizi alacaktır. Bükreş’te şehir içinde ulaşım metro, tren ve otobüslerle gayet planlı bir şekilde yapılıyor, istediğiniz yöne kolaylıkla hareket edebilirsiniz. Karasal iklimin hüküm sürdüğü ülkede, kış ayları oldukça sert geçmektedir. Keşfedilmeye hazır bu güzel ülkeye seyahat için en uygun zaman Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Bükreş, Romence’de “mutlu olduğun yer” anlamına geliyor. Tuna Nehri’nin kollarından biri olan Dimbovita kıyısına kurulan Bükreş 2,6 milyonu aşan nüfusuyla Avrupa’nın sayılı kalabalık şehirlerinden biridir. Şehir içinde turizm bilgilendirme ofislerinden alacağınız tanıtım broşürleriyle, bu güzel kentin tamamını yürüyerek dolaşabilirsiniz. Kentin en ünlü meydanı Unirii Meydanı 3,5 kilometre uzunluğundaki bulvarın ortasında bulunur. Geniş araç ve yürüyüş yolları ve çeşmeler bulunan meydan kentin nabzının attığı yerdir. Kentteki tüm meydanlar da bu bulvara açılmaktadır. Parlamento Sarayı görmeniz gereken görkemli bir eserdir. Sarayı gezmek için yanınızda pasaportunuzun olması gerekmektedir. Dimbovita nehrinin arka sokakları ve eski Bükreş bölgesi muhteşem eserlerle doludur. 1700’lü yıllarda inşa edilen, Cretulescu Kilisesi Romanya’nın en eski kilisesidir ve sade mimarisiyle ilgi gören bir yapıdır. Kentin cafe, restoran ve eğlence mekânlarının bulunduğu Lipscani Bölgesi Bükreş’te görmeniz gereken yerler arasındadır. Gölet ve park cenneti olan bu güzel kent görülmeyi kesinlikle hak ediyor.

Başkentin dışında Romanya demek biraz da Transilvanya demek. Karpat Dağlarının, nehirlerin, vadi ve yamaçların oluşturduğu büyüleyen coğrafyanın bir de bilinen ve çok ünlü bir roman kahramanı var. Kont Drakula! Meşhur romana ilham kaynağı olan Vlad Tepeş zamanında bu topraklarda yaşamış. Üç tarafı dağlarla çevrili Braşov kayak turizmi açısından önemli bir destinasyon. Masal havasında bir bölge olan Transilvanya bölgesinde göreceğiniz her bölge, her yerleşim alanı doğal ve tarihi güzellikler açısından hazine değerinde. Uzun yıllar Osmanlı yönetiminde kalan Köstence, Karadeniz kıyısında bir liman kentidir. Deniz turizmi açısından rağbet gören kentte, Büyük Mahmudiye Camisi Osmanlı dönemi eserlerinden biridir.

Romanya’dan hediyelik eşya olarak; yerel şarapları, ülkeye özgü brendi çeşiti olan Ţuica’yı, yerel örtü, seramik veya ağaçtan üretilen küçük eşyaları satın alabilirsiniz. Romanya mutfağında, Fransız ve Avusturya mutfağının etkileri çok belirgindir. Ülkeye has lezzetlerden olan, mamaliga, bulz, tochitura ve ciorba de burta denemenizi önereceğimiz lezzetlerden bir kaçıdır. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.