Harita

Özbekistan Uçak Bileti Fiyatları

Doğa gezileri ve tarihi geziler tam bana göre diyorsanız hemen Özbekistan uçak bileti araştırmaya başlayın çünkü Özbekistan gezisi bütün beklentilerinizi karşılayacak bir seyahat olacak.

Orta Asya`da ünlü Ipek Yolu üzerinde bulunan Özbekistan, tarihi yaşatan şehirleri ve muhteşem doğası ile dikkat çeken bir ülkedir. Coğrafi durumu, alabildiğine yüksek dağları,yemyeşil vadileri, dünyanın en yüksek zirveleri ile önemli bir turizm ülkesidir.

Önemli kentleri Başkent Taşkent, Semerkant ve Buhara tek tek ziyareti hakeden görülmeye değer şehirlerdir.

Taşkent`in “Eski Kent” olarak bilinen bölümü oldukça etkileyicidir. Mozaleler, medreseler gibi tarihi yapılar ve 19. yüzyıla ait sanat eserlerinin sergilendiği müzeleriyle ziyaretçilerine tarihin sayfalarını açmakta. Tarihin yanısıra doğası ile de ağırlar ziyaretçilerini. Unutulmaz doğa gezileri fırsatı sunan kent ve çevresi her geçen gün ziyaretçi sayısının artmasında oldukça etkili.

Şehir içi ulaşımı sağlayan Taşkent metrosu, 1978 yılında hizmete açılmış ve dönemin Orta Asya’da ki ilk ve tek metrosu olma özelliğine sahip. Mimari açıdan da çok önemli bir yeri olan metro görülmeye değer.

Bir kültür şehri olan Taşkent`te birçok tiyatro, konser, sinema salonları ve üniversiteler bulunmakta, şehir, Sovyetler Birliği zamanında, lüks ve gösterişli mağazaların süslediği geniş caddeleriyle Orta Asya’nın en popüler bölgesi durumundaydı. Günümüzde hala ,popülaritesini sürdüren Taşkent caddelerinden Saligokh; heykelleri, lüks mağazaları, şık kafeleri ve ışıltısı ile ilgi çekmekte. Pushkin Caddesi ise bir başka ünlü caddesi şehrin. Dünyaca ünlü markaların Özbekistan`da ki merkezi, Kakhara caddesi ise eğlence tutkunlarının gözdesi.Rus ve Batı müziklerinin çalındığı kulüp ve barlar gece hayatını renklendirmekte. Semerkant şehri ise dünyanın en eski şehirlerinden biri ve UNESCO`nun Dünya Mirasları Listesinde yeralmakta. Özellikle Registan Meydanı ve bu meydanda ki İslam dünyasına ait büyük medreseler ile bilinmektedir.

Semerkant yakınlarında ki Buhara kenti, tarihte bölgenin en önemli kültür ve ticaret merkezi olarak bilinir.Aynı zamanda sahip olduğu birçok İslami eserle bilinir ve kutsal bir kent olarak kabul edilir. Eski alimlerin mozole ve medreselerini barındırmaktadır.

Orta Asya mutfakları içinde hatırı sayılır bir üne sahip Özbekistan mutfağında yüzlerce yemek çesidi bulunmakta. Meyvelerin vazgeçilmez olduğu Özbekistan`da süt ve süt ürünleri de çok önemli bir tüketim kaynağı. Bir Türk boyu olmanın gereği olarak ciddi bir çay sevdası görülür ülkede, yemekler çayla başlar ve çayla biter. Geleneksel tatlılar ise yemeklerden once servis edilir.

Uluslararası ilişkilerinin artmasıyla birlikte turizm sektörüne ağırlık veren Özbekistan, zengin tarihi ve doğal güzelliklerini ön plana çıkartma eğiliminde. Büyük yatırımların söz konusu olduğu bu turizme yönelik çalışmaların sonuçları Özbekistan uçak bileti satışlarının artması ile alınmaya başlandi bile. İstanbul gibi bir çok büyük şehirden Özbekistan`a direk ve aktarmalı uçak seferleri düzenlenmektedir. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.