Harita

Arnavutluk Uçak Bileti Fiyatları

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Arnavutluk doğal güzellikleri,  tarihi ve kültürel mirasıyla da hayli zengin bir coğrafyada bulunmaktadır. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde yaşayan topraklarda Osmanlı döneminden kalan eserleri günümüzde de görmek mümkündür. Başkent Tiran’a THY tarafından her gün düzenli uçak seferleri yapılmaktadır, uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat 45 dakikadır. Tiran Rinas Uluslararası Havaalanından kent merkezine Rinas Express otobüsleriyle varmak mümkün. Ülke içinde yapacağınız geziler için en uygun ulaşım aracı yaygın olarak kullanılan ve oldukça ucuz olan otobüsleri tercih edebilirsiniz.  Ülkenin para birimi olan Leka’yı havaalanında bulunan döviz bürolarından satın alabilirsiniz. Arnavutluk Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Arnavutluk genelinde kış ayları soğuk ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve yağışsız geçmektedir. Ülkeyi ziyaret için uygun mevsim ilkbahar ve yaz aylarıdır. Adriyatik ve İyon denizinde kıyıları olan Arnavutluk sahilleri turizm açısından Avrupa’nın yükselen yıldızlarından biridir. Arnavutluk çok fazla bilinen bir tercih edilen destinasyon olmasa bile, tertemiz denizleri,  dağları, ormanları, gölleri, nehirleri ve bozulmamış yeşil doğasıyla çok güzel bir ülkedir.

Arnavutluğu tanımaya başkent Tirandan başlamak doğru bir başlangıç olacaktır. Petrela kalesi Bizans döneminden kalma bir yapı Osmanlı zamanında garnizon olarak kullanılan yapı kentin yüksek bir bölümünde yer almakta. Görsel sanatlar konusunda oldukça başarılı bir millet olan Arnavutlar sanata büyük önem vermekte. Tarih Müzesi ve Sanat Müzesi görmenizi tavsiye edebileceğimiz iki ayrı müze. İskender Meydanı kentin can damarını oluşturmakta, meydanda bulunan Ethem Bey Cami iç ve dış kalem işçiliğiyle ön plana çıkan çok güzel bir cami mutlaka görünüz. Lana Nehrinin içinden geçtiği Tiran yeni gelişmekte olan bir kent. İtalyan hayat tarzının etkisinde gelişen kentte nehir kenarında bulunan kafe ve restoranlarda keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Kruje Antik Kenti Roma döneminden kalma ve kente 47 Km uzaklıktadır, günü birlik ziyaret edebileceğiniz kenti tarihe ve arkeolojiye meraklı gezginler kaçırmamalı.

Durres kenti Roma döneminden kalan eserlerin de görülebileceği güzel bir kıyı kenti. Kent merkezinde bulunan antik roma tiyatrosu iyi korunmuş durumda. Tiyatro içinde Roma imparator ve imparatoriçesine ait figürleri görebileceğiniz mozaikler oldukça kıymetli, mutlaka görünüz. Kent sahilinde balık lokantalarında keyifle yemek yiyebilir, muhteşem bir gün batımını izleyebilirsiniz.

İşkodra’da bulunan Rozafa Kalesi’ni mutlaka görünüz. Roma döneminden kalan çok iyi korunmuş kaleden mükemmel doğa manzaralarını fotoğraflayabilirsiniz.

Arnavutların “bin pencereli şehir” dediği Berat kenti iyi korunmuş bir Osmanlı kasabasıdır. Safranbolu’daki evleri anımsatan evleri ve kentin içinden geçen nehir üzerine inşa edilmiş 18. Yüzyıldan kalma Osmanlı köprüsünü de mutlaka görünüz. 

Arnavut mutfağında Osmanlı yemek kültürünün izlerini günümüzde de görmek mümkün. Yemekler ve tatlar bizlere çok yakın. Kebaplar, köfteler, sütlü tatlılar bir harika. Bölgeye özel balkabağı böreği ve orijinali Elbasan kentinden gelen Elbasan tava (Arnavutlar başka bir isim kullanıyor) mutlaka denemeniz gereken lezzetler. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.