Harita

Tiran Uçak Bileti Fiyatları

Tarihe Yolculuk

Yolculuk hazırlığındasınız ve cebinizdeki Tiran uçak biletinin sizi götüreceği dünyanın heyecanı içindesiniz. Sizi ağırlayacak olan Tiran nasıl bir yer?

İşte bir kaç ipucu..

Uzun yıllar Osmanlı hakimiyeti altında kalan Tiran 1614 yılında İşkodra Valisi Süleyman Paşa tarafından kurulmuştur. 17. yüzyıla kadar küçük bir köy olarak kalmış, 1700 lerde gelişmeye başlamış ve 1912 yılında Osmanlı idaresinden çıkmış, 1920 yılında bağımsız Arnavutluk`un başkenti olmuştur.

Tiran, rengarenk boyanmış evleri ile dev bir meydanın etrafına konuşlanmış bir şehir, bu dev meydanda bir o kadar büyük ve görkemli bir heykel bulunmakta. Arnavutluk tarihinde çok önemli bir yere sahip olan, birçok beylikten oluşan Arnavutluk`u biraraya getirerek tek bayrak altında toplayan İskender Bey`e ait bu heykel. Arnavutluk halkı her özel günde İskender Bey`i hatırlamakta ve anmakta.

İskender Bey meydanı`nda dikkat çekici başka bir tarihi yapı Tiran`da ki en yüksek yapı olan Osmanlı saat kulesi bulunmakta, hemen yanında ise Ethem Bey Camisi. Şehirde ki tek cami olan Ethem Bey Camisi`nin komünizm döneminde yıkılmamasının tek nedeni müzeye çevrilmiş olması. Aynı civarda bulunan, bölge tarihine ait eserlerin sergilendiği Ulusal Müze ve dans ve müzik etkinliklerine ev sahipliği yapan ve muhteşem bir bina olan opera binası da şehirde görülmeye değer diğer mekanlar.

Şehrin en önemli binalarından biri olan Piramit`in tasarımı, ülkeyi 41 yıl aralıksız yöneten Enver Hoica`nın kızı ve damadı tarafından yapılmış ve 1988 de Enver Hoca Müzesi olarak açılmış, daha sonra konferans ve sergi salonu olarak kullanılmış. Yıkılarak, yerine Paramento Binası yapılması gündeme gelen bina aynı zamanda gençlerin de buluştuğu ve grafitti sanatlarını konuşturdukları bir mekan.

Piramitin hemen önünde bulunan Çan ise hikayesi ile oldukça etkileyici. 1990’lı yıllarda yaşanan çatışmalarda sırasında atılan mermilerin boş kovanları toplanıp, eritilerek yapılmış ve adının “Barış Çanı” olmasına karar verilmiş.

Tiran`da şehir merkezinde görülmesi gereken mekanları yürüyerek gezmeniz mümkün. Dajti Milli Parkı`na ise teleferik ile çıkmak mümkün.Tiran tarihinde önemli yere sahip olan ve İmparator Justinian tarafından yaptırılan Petrela Kalesi ve Elbasan yolunda bulunan Farka köprüsü gibi merkeze uzak mesafelerde bulunan eserlere ise belediye otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Tiran`ın modern yüzünü, oldukça gösterişli ve modern bir kompleks olan Taiwan`da görmek mümkün. Beyaz rengi ve modern mimarisi ile dikkat çeken yapı bünyesinde bulunan pastane, restorant, kulüp ve bowling salonu ve önünde bulunan geniş havuzu ile şehir halkının sosyal yaşamında önemi büyük. Şehir merkezinde ki bir başka dinlenme alanı, her yıl Mart ayında yapılan festivale de ev sahipliği yapan Rinia Parkı.

Komünizm döneminde sadece parti yöneticileri ve yakınlarının yaşadığı ve eğlenceler düzenlediği, halka kapalı bir bölge olan Blok, bu gün farklı renklerde boyanmış binalarıyla lüks restoranlar, kafeler ve modern mağazaların bulunduğu, oldukça hareketli ve renkli, şehrin eğlence hayatının kalbinin attığı bölge durumunda. Özellikle Skytower Oteli’nin üst katında bulunan 360 derece dönebilen kafeden kahvenizi yudumlarken, her açıdan şehrin manzarasını izlemek büyük keyif.

Arnavut ciğerinin vatanında yemek konusunda sorun yaşamanız mümkün değil.Ayrıca Türk restoranı bulmak hiç de zor değil.Ancak Arnavut ciğerinin yanısıra Elbasan tavası, ve yine yabancı olmadığınız ev yapımı rakı Tiran`ın vazgeçilmezleri.

Tiran Rinas Havaalanı ülkenin tek uluslararası havaalanı ve şehir merkezine 11 kilometre mesafede bulunmaktadır. Haftanın her hangi bir günü için son derece uygun fiyatlarla bulabileceğiniz Tiran uçak bileti ile vize sorunu olmadan, Istanbul`dan 1 saat 45 dakika süren bir yolculuktan sonra kendinizi Tiran`ın cazibesine bırakabilirsiniz. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Tiran yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.