Harita

Gana Uçak Bileti

Afrika Kıtasının batısında Atlas Okyanusuna kıyıları olan Gana’nın başkenti ve en önemli yerleşim alanı Accra’dır. Zengin altın madenleri nedeniyle Birleşik Krallık döneminde ülkeye Altın Sahili denirmiş. Tropikal iklime sahip olan Gana’da mevsim geçişleri yaşanmamaktadır. İklim farklılığından çok yağışlı ve kurak dönemlerin görüldüğü ülkenin güneyi daha fazla yağış almaktadır ve buna bağlı olarak yağmur ormanları daha sık görülür. Ülkenin kuzey kısmı ise kurak ve daha az yağış alan bölgelerdir. Mayıs- Ekim ayları arası yoğun yağış dönemi olduğunu, Gana’ya yapılacak gezi tarihlerinizin bu dönem dışında planlamanız tavsiye edilmektedir. Gana Türkiye vatandaşlarından vize talep eden ülkeler arasında. Ülkeye giriş için şart olan Sarıhumma aşısını yaptırmanızı ve aşı kartının yanınızda olması gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz. Türkiye’den Gana’ya direkt uçuş bulunmamakta. Gana’ya Dubai, Roma veya Etiyopya üzerinden aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Başkent Accra Gana’nın dünyaya açılan penceresi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatın en önemli kentidir. Kentte hoşça vakit geçirmek için birçok alternatif mevcut. Atlas Okyanusuna kıyısı olan başkentte güneşlenip denizin keyfini çıkarmak bunlardan biri.  Le Pleassure kıyıları deniz turizmi için gidilebilecek çok güzel bir bölge. Bu kıyılarda bulunan deniz altı yaşamında bulunan çeşitlilik, yerküremizin en zenginlerinden biri.  Deniz altına meraklı gezginlere hatırlatmak isteriz. Ulusal Kültür Müzesi Gana tarihine ve kültürüne meraklı gezginler için hoşça zaman geçirmeyi vaat ediyor. Birbirinden güzel oyma ahşap işçiliği ürünü olan tablolar, işlemeler sizleri bekliyor. Bağımsızlık Meydanı ve Oxford Caddesi kent merkezinde hareketin yoğun olduğu alanlar. Oso Kalesi ve Deniz Fenerini de görmenizi önerebileceğimiz yerler arasında.

Gana’nın Atlantik sahili yüzyıllar boyunca köle ticaretinin merkezi durumundaydı ve kölelerin toplanıp satıldığı alanlarda büyük kuleler bulunuyordu. Cape Coast sahilinde bulunan müze, Gana tarihine ait yerel kültürün, ziyaretçilere aktarıldığı ve köle ticaretine ait bilgilerin sergilendiği mükemmel bir yer, mutlaka görünüz. 1482 de Portekizliler tarafından inşa edilen St.George Kalesi Elmina’da bulunan bir kale. Köle ticareti ve altın ihracı için kullanılan kalede bir küçük müze bulunmakta. Gana’nın güneyinde bulunan Kakum Ulusal Parkı tropikal yağmur ormanıdır. 40dan fazla büyük memeli 250den fazla kuş türüne sahip park büyüleyici güzellikte olan doğal yaşam alanıdır. Ülkenin kuzeyinde yer alan Mole Ulusal Parkı büyük bir vahşi yaşam parkıdır. Parkta safari yürüyüşüne veya silahlı korumalar eşliğinde yapılan geleneksel oyun sürüşüne katılabilirsiniz. Vahşi yaşamı keşfetmenin en iyi zamanının yağışsız zamanlar olduğunu hatırlatmak isteriz.

Afrika’nın kalbinde bulunan bu güzel ülkede vahşi yaşamı keşfetmek diğer destinasyonlarda yapacağınız birçok etkinliğe kafa tutacak nitelikte. Doğadan öğrenilecek çok şey var, yerinde keşfedin.  

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.