Harita

Lviv Uçak Bileti

Tarih ve eğlence şehri

Çok uzağa değil, Karadeniz`i aşıp Ukrayna`nın en güzel şehirlerinden birine gidiyoruz. Size gerekli olan; bir fotograf makinası, bir sözlük ve Lviv uçak bileti.

Ukrayna’nın batısında yer alan Lviv II. Dünya savaşı öncesi, uzun yıllar Ukraynalılar ve Polonyalıların birlikte yaşadığı bir Polonya şehri olarak kalmış ve Polonya sınırlarının biraz daha batıya kayması ile tamamen Ukrayna sınırları içinde kalmıştır.

Kültürü ve Alman, Avusturya ve Macaristan mimarisinin etkilerinin görüldüğü mimarisi ile bir Avrupa şehri olan Lviv 758 yıllık bir tarihe sahip. Tarihi boyunca birçok medeniyet tarafından işgal edilmiş ve bu medeniyetlerin her biri şehirde izlerini bırakmıştır. Bu gün Ukraynalı, Rus ve Polonyalılardan oluşan bir nüfusa sahip olan kent büyük bir turizm potansiyeline sahip.

Genel olarak ucuz bir şehir olan Lviv`de kullanılan para birimi Grivnası. Lviv hava durumu hakkında kısaca bilgi vermekte fayda var. Lviv uçak bileti almadan önce şehrin oldukça yağışlı ve soğuk bir iklime sahip olduğunu bilmenizi isteriz. Tatil amaçlı bir seyahat planı içindeyseniz hazırlığınızı buna göre yapmanız yerinde olacaktır. Seyahat amacınız ne olursa olsun şehri ziyaretinizden önce en azından en çok kullanılan cümlelerin pratiğini yapmanızda fayda var çünkü şehirde çok fazla yabancı dil konuşulmuyor ve krill alfabesi ile yazılı tabelalar, yardımsever şehir halkına rağmen sizi biraz zorlayabiliyor.

Lviv özellikle tarihi şehir merkeziyle UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne alınmıştır.Rynok meydanı, Rönesans ve barok tarzı binaları ve özgün ortaçağ düzeni ile günün her anı hareketli bir bölge.Şehirde ki etkinliklerin de merkezi olan bu meydandan binebileceğiniz tramvay ile tüm şehri gezmeniz mümkün. Meydanda kısa bir mola verip, birçok farklı çay çeşidi ile lezzetli kek ve pastaların tadına bakabileceğiniz Victorian Tea House ve şehrin manzarasını izleyebileceğiniz bir kule bulunmakta. Şehir merkezinde bulunan Lviv Sanat Galerisi, Potocki Sarayı, St George Grek Katolik Katedrali ve Ermeni Katedrali görülmesi gereken tarihi yapılar. 1897 yılında inşa edilmiş olan Opera Binası ise bugün hala aynı amaçla kullanılmakta.

Şehirde ziyaret edilmesi gereken yerler arasında en çok ilgi çekenlerde biri Liçakiv Mezarlığı. Merkeze yürüme mesafesinde bulunan mezarlık 1787 yılından bu yana, ünlü politikacıların, yazarların, oyuncuların ve opera sanatçılarının, her biri bir sanat eseri olan mezarlarını barındırmakta. Mermer heykellerle süslenen bu mezarlıkta 400 bin civarı mezar bulunmakta.

Şehirde, Avrupa`nın herhangi bir şehrinde rastlayacağınız sokak konserleri, sokak dansçıları veya opera sanatçılarının performansları ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca düzenlenen Virtuosi Müzik festivali, Zoloty Lev festivali, Opera festivali ile şehir ziyaretçi akınına uğramakta.

Lviv`de yemek kültürü ile ilgili fikir edinmek istiyorsanız, bir tür hamur işi olan ve mantıya benzeyen vareniki`yi ve patatesi rendeleyip kızartarak yapılan derunei`yi, geleneksel borç çorbasını denemelisiniz.

Şehirde alış veriş yaparken mümnkünse pazarlık yapmadan ödeme yapmayın çünkü ürünlerin gerçek fiyatları turistler için en az iki-üç katı artmakta. Alış veriş için adresiniz Shevchenko Bulvarı. Ünlü markaların mağazalarının yanında kafe, restoran ve pubların bulunduğu cadde şehrin sosyal yaşamının en önemli parçası.

Lviv gece hayatı ile ziyaretçilerini oldukça mutlu eden bir şehir olarak çok sayıda gece kulübü ve bara sahip. Hatta Türklerin işlettiği ve genellikle Türklerin gittiği Metro Kulüp adlı bir mekan da mevcut.

Ukrayna, Türk vatandaşlarına 30 güne kadar vizesiz kalma izni tanımakta. Bu durumda sadece bir Lviv uçak bileti alarak, Istanbul`dan haftada iki kez düzenlenen seferlerlerden yararlanarak bu güzel kentteki serüveninize uçabilirsiniz. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Lviv yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.