Harita

Letonya Uçak Bileti

Medeniyetin Beşiği

Medeniyetin anlamını bir kez daha keşfetmek için Letonya uçak bileti alın ve cennet bir ülkede doğayla bütünleşin.

Letonya Baltık Denizi kıyısında  Estonya, Rusya Federasyonu, Litvanya ile sınırları bulunan bir Kuzey Avrupa ülkesidir.

Eski Sovyetler Birliğini`ne bağlı cumhuriyetlerden biri olan ülke Rusya’da başlayan reform hareketleri sonucunda 1991 yılında bağımsızlığını ilan etti ve tüm devletler tarafından Letonya Cumhuriyeti olarak tanındı. 

M.Ö. 3000 yıllarına dayanan oldukça uzun ve köklü bir tarihe sahip olan Letonya  Letonyalılar dışında sırasıyla Ruslar, Beyaz Ruslar, Ukraynalı, Polonyalılardan oluşan nüfusa sahip ve konuşulan dil Letonca`dır. Avrupa`da en iyi korunan doğal cennetlerinden biri olan Letonya muhteşem bir doğaya sahip. Verimli yemyeşil ovalar, binlerce göl, ülkenin neredeyse yarısını kaplayan yüzlerce kilometrelik çam ormanları, bembeyaz kumsallarının bulunduğu el değmemis kıyıları ile nefis tablolar oluşturmakta. Doğal çevrede yaşamını sürdüren  bir çok hayvan türüne de ev sahipliği yapan ülkede özellikle yıllık göç dönemlerinde, kıyı bölgelerde ve sulak arazilerde kuş gözlemciliği ön planda. 

Modern ve kültürlü bir halk profilinine sahip Letonya`da eğitim seviyesi  oldukça yüksek. Bayanları hemen hemen tüm mesleklerde görmek mümkün. Birbirlerine, yabancılara ve yaşadıkları yere saygılılar Letonyalılar. Bağımsızlık isteklerini bile çok medeni bir şekilde dile getiren Letonyalılar,  1989`da Estonya ve Litvanyayılarla birlikte Tallinn, Riga ve Vilnius şehirleri arasında 600 kilometre el ele bir zincir oluşturarak, şarkılarla dünya’ya bağımsızlık isteklerini duyurmuşlardır.

Ülkenin önemli şehirleri  Daugavpils, Rezekne, Jurmala ve ülkenin merkezi konumundaki başkent Riga`dır. Baltıkların`da en büyük kenti olan Riga, Nüfusun neredeyse üçte birini barındırmakta ve Art Nouveau mimarisi, şehri ikiye bölen Daugava Nehri, Arnavut kaldırımlı sokakları, dinmeyen hareketliliği, renkli, canlı atmosferi ve konumu itibari ile tüm bölgenin parlayan yıldızıdır.

Avrupa`da ki en eski ortaçağ şehirlerinden biri olan Riga kültürel ve doğal güzellikleri sebebiyle UNESCO`nun korumas listesine alınmıştır. NATO zirvesi, Eurovision Şarkı Yarışması ve uluslararası bir çok spor turnuvaları gibi birçok uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapan şehir turizm açısındanda büyük potansiyele sahip.

Riga’nın eski şehir bölgesinde rengarenk ve oldukça süslü yapılar dikkat çekiyor, yılbaşı ağacı süsleme geleneğinin başladığı şehir aynı zamanda. 

çiçek motifleri , kıvrımlar, desenler ve insan figürlerinin kullanıldığı Art Nouveau mimari tarzınin en güzel örneklerini Alberta, Elizabetes ve Strelnieku caddelerinde görmek mümkün.

Şehrin ortasından geçen ağaçlar ve çiçeklerin eşlik ettiği Pilsetas Kanalında yapacağınız tekne turları sizi manzaralarıyla büyüleyecek. 1935 yılında açılmış olan Letonya Özgürlük Anıtı, Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan ve nehir kenarında bulunan Riga Kalesi, orjinali Tarih müzesinde olan ve nehir kenarında yolcuları selamlayan Büyük Christoper heykeli, Powder Kulesi ve daha bir çok tarihi eser şehri ziyaretçilere daha cazip kılmakta.

Letonya`nın renkli kültürü içinde yeralan yaz gündönümü kutlamaları eski ve çok sevilen geleneksel bir bayramdır.Haziran ayında üç gün süren ve yemekler, ateş, müzik ve dans eşliğinde yapılan bu kutlamalar görülmeye değer manzaralar oluşturur.

Doğası, kültürü ve tarihiyle oldukça keyifli bir destinasyon olan Letonya, çavdar ekmekleri, hamur işlerinin olduğu yemek kültürüyle, hastalıklara iyi gelen, baharatlardan hazırlanan Black Balsam`ıyla, amber`den yapılan mücevherleriyle de en güzel şekilde ağırlıyor ziyaretçilerini.

Oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olan ülkede Riga havaalanından dünyanın her yerine düzenli uçak seferleri yapılmakta.

Letonya uçak bileti alırken, Schengen vizesi için de başvuru yapmayı unutmayın zira Letonya Schengen vizesi kapsamında bulunmakta. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.