Harita

Azerbaycan Uçak Bileti Fiyatları

Azerbaycan Cumhuriyeti, Güney Kafkasya’nın en büyük ülkesidir. Petrol ve doğal gaz zengini olan ülke, adeta yeniden yapılanmakta ve inşa edilmektedir. Yaşam tarzı açısından hiç yabancılık çekmeyeceğiniz Azerbaycan’a vize almadan ulaşabilirsiniz. Ülkeye girişiniz sırasında, havaalanından 10 USD karşılığında alacağınız vize için, yanınızda iki adet fotoğraf bulundurmanız şart koşulmaktadır. Baku, Gence ve Nahcivan, THY ile direk uçuş yapabileceğiniz Azeri illeridir. THY ile 2 saat 45 dakikalık bir uçuşla ulaşacağınız, Bakü Haydar Aliyev Havaalanı, merkezden 25 km uzaklıktadır. Azerbaycan para birimi Manat’tır. Euro ve USD bozdurabileceğiniz döviz bürolarına ülkede sıkça rastlansa da, bu işlemi havaalanında yapmanızı öneriyoruz. İletişim konusunda sorun yaşamayacağınız ülkede kullanılan Azeri Türkçesi, kullandığımız dile çok yakın. Zengin tarihi eserler ve doğal güzelliklerle dolu Azerbaycan’ı ziyaret etmeniz için en uygun aylar bahar aylarıdır.

Azerbaycan gezinize başkent Baku’den başlamak uygun bir seçim olacaktır. 2 milyonun üzerindeki nüfusuyla Kafkaslar’ın en kalabalık şehri olan Bakü, üç ayrı bölgeye ayrılmıştır. İçeri Şehir, kentin tarihi ve kültürel değerlerini barındırmaktadır. Bu bölgeyi yürüyerek dolaşabilir tarih kokan sokaklarında kaybolabilirsiniz. Kız Kulesi, Şirvan Şah Sarayı, Taza Pir Camii, Devlet Sanat Müzesi, Halı Müzesi, TV Kulesi, Bakü Bulvarı, Havuzlu Meydan, kent içinde görmeniz gereken yerler arasındadır. Sağlık turizmi meraklıları içinde Apseron Yarımadası , ılık ve berrak denizi, ince kumlu plajları ve termal sularıyla bir çok alternatif sunar. Yarımada aynı zamanda Kampçılık merkezi olarak da bilinir, doğayla baş başa tatil yapmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Bakü-Karadağ, Mıngeçevir, Hacıkent, Şuşa, Naftalan, Gebele, Zagatala, Lenkeran ve Yalama kampçılık ve doğa gezintileri için önerebileceğimiz diğer alternatiflerdir. Ülkenin ikinci önemli kenti Gence’de Ermeni Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Şah Abbas Kervansarayı ve Juma Camii, görmeden dönülmemesi gereken önemli tarihi yapılardır. Kafkas Dağları’nın eteklerine kurulan Sheki, eşsiz güzellikteki doğası, eski zamanlardan kalma taş, kerpiç evlerden oluşan mahalleri ile insanda masallardan çıkmış izlenimi yaratan, şirin bir kenttir.

Azeri mutfağı, pilav, çorba, salata çeşitleri, kuzu ve sığır eti ağırlıklıdır. Mantı benzeri hamur işleri ise oldukça sık karşılaşılan lezzetlerdendir. Düşbere, Dovga, Kutab, Piroşki, Hazar’ın ünlü balığı Asetrin ızgarası farklı lezzetler keşfetmek isteyenler için güzel seçeneklerdir. Eklemeden geçmeyelim. Azeri mutfağının kebapları da son derece lezzetli! Kebapları denemeden sakın dönmeyin. Hazar Deniz’inde yaşayan Mersin balığından elde edilen siyah havyar’ın en kalitelisi bu bölgede üretilmektedir. Başka yerlerde oldukça pahalı olan bu ürüne, uygun fiyatlarla Azerbaycan’da ulaşıp, en azından tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Azerbaycan halkının zengin kültürel geçmişini yansıtan dekoratif amaçlı metal veya tahtadan yapılan hediyelikler, dokuma ve baskı desenlerden oluşan ürünler, satın alabileceğiniz hatıra eşyalar arasındadır. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.