Harita

Lübnan Uçak Bileti

İlkler ülkesi

Farklı, ilginç, özel, keyifli bir seyahatten söz ediyorsak mutlaka Lübnan uçak bileti sorgulamak gerekiyor. 

Neden mi? 

İlk alfabenin Lübnan'da eski bir liman kenti ve dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Byblos’da oluşturulmuş olduğu söylenmekte, İncil’in adı da Byblos’tan geliyor,. 4000 yıllık Lebanon isminin dünyanın en eski ülke ismi olduğu tahmin ediliyor, ayrıca Lübnan kitaplara en fazla konu olmuş, hakkında en fazla kitap yazılan ülke.

Birçok farklı din, ırk ve kültürü sınırlarına sığdırmış olan Akdeniz bölgesindeki bu küçük ortadoğu ülkesi, Fenike uygarlığının da beşiğidir. Lübnan’ın en eski tarihi Fenikeliler’le başlamış daha sonra Asurlular, Yeni Babilliler, Persler, Makedonyalılar ve Romalılar`a ev sahipliği yapmış, 402 yıl Osmanlı İmparatorluğuna bağlı kalmıştır.

Lübnan`da Bekaa Vadisi`yle, dağları, nehirleri ve kıyılarıyla doğanın her halini görmek mümkün. Lübnanlı, Filistinli ve Suriyeli Araplar dışında birçok etnik grup birarada renkli bir profil oluşturur Lübnan’da. Resmi dil Arapça'dır ancak Fransızca ve İngilizce oldukça yaygın olarak konuşulmakta. Roma, Bizans, Osmanlı ve Arap etkilerinin harmanlandığı Lübnan’da, bütün bu kültürleri yansıtan görülmeye değer binlerce eser mevcut.

Lübnan`ın en önemli ve büyük şehri aynı zamanda da başkenti Beyrut, uzun tarihinde savaşlardan, istilalardan yorgun düşmüş, yedi kez yıkılıp yeniden kurulmuş. Uzun şahil şeridi, muhteşem denizi, tarihi ve egzotik havası ile görülesi, yaşanası, tanınası bir şehir. 

Ülkenin can damarı ve limanı Beyrut, Orta Doğu'nun kültür ve ticaret merkeziyken 1975 yılında ülkede başlayan iç savaş nedeniyle büyük yaralar almış ve bir kez daha toparlanarak  ayağa kalkmış. Şehirde birçok tarihi kalıntı, eski dönemlere ait bir çok yapı bulunmaktadır. 

Sahil kesimi olan ve güvercin kayaları ile en göze batan ve popüler bölge Raouche , kafeleri ve yürüyüş yolları ile hareketli ve renkli, semttir. Solidere ise Beyrut'un merkezidir, alışveriş merkezleri, restoranlar, gece hayatı bu bölgede hayat bulurken, tarihi kilise ve camiler, Roma döneminden eserler, Parlamento Binası, Osmanlı Saat Kulesi, Büyük Serail gibi birçok eser de barındırmaktadır. Eşrefiye ve Jimazye mahalleri özellikle harika manzaralar yaratan güzel evleriyle görülmeye ve fotoğraflanmaya değer. 

Beyrut’a yarım saatlik mesafede bulunan Baalbek, dünyanın en büyük Roma harabelerine sahip ve bölge  UNESCO tarafından korumaya alınmış. Yine Beyrut yakınlarında bulunan Byblos, Antik bir Fenike liman kentidir. Arapça adı Jbail olan kentin yedi bin yıllık bir geçmişi olduğu sanılıyor. İngilizce İncil anlamına gelen Bibel adını bu şehirden almakta ayrıca  ilk alfabe yine bu kentte bulunmuş.

Lübnan`ın diğer önemli şehirlerinden bazıları ise en iyi korunmuş şehirlerinden olan Deir Al Qamar, UNESCO`nun korumasında bulunan hipodromun bulunduğu Tyre, ülkenin ikinci büyük şehri olan ve simgesi haline gelen Osmanlı Saat Kulesi`yle Tripoli`dir.

Tarihin mistik havasıyla, günümüzün renkli atmosferinin harmanı ile karşımıza çıkan Lübnan, muhteşem lezzetleri ile de başdöndürüyor. Orta Doğu'nun en beğenilen mutfağına sahip Lübnan.

Kişniş, nane ve maydanozun çok fazla kullanıldıği ülkede  Zahter kahvaltıların vazgeçilmezi iken, nohutlu yoğurt çorbası olan Lebeniye ve kızarmış soğanlı nohut ezmesi falafel, fasulye ezmesi Maluf, bulgur ve kuzu etinden yapılan Kebbeh, Tabule, humus sofralardan eksik olmayan yemekler. Alkollü içkinin legal olduğu Lübnan`da Arak oldukça popüler bir içki. 

Bu muhteşem lezzetler için bile bir Lübnan uçak bileti almaya değer. 

Vizesiz destinasyonlar arasında bulunan Lübnan`a hemen hergün Beyrut Havaalanına  direkt uçak seferleri mevcut.

Tarih, kültür, doğa ve nefis tatlar sizi bekliyor. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.