Harita

Fas Uçak Bileti Fiyatları

Denizin ortasında bir çöl

Boyutlar ötesi bir seyahatin arefesindesiniz ve elinizdeki Fas uçak bileti. 

Kuzey Afrika'da, hem Akdeniz hem de Atlas Okyanusu'na kıyısı olan ve Avrupa`ya en yakın noktada  bulunan bir Arap ülkesi olan Fas bu kez destinasyonunuz. 

Arapça adıyla El-Mağrip, Krallıkla yönetilmekte ancak bir parlementoya da sahip ve yakın tarihe kadar Kralın seçtiği başbakanı artık halk seçmekte. Nüfusunun büyük bir bölümünü Kuzey Afrika'nın bilinen en eski yerli halkı olan Berberiler oluşturmaktadır. Araplar ve Berberilerden önce İspanyol, Portekiz ve Fransız’ların yaşadığı ülkede oldukça renkli bir kültür mozayiği görülmekte.

Kuzey Afrika ülkeleri içerisinde farklı bir yere sahip olan Fas, Atlantik Okyanusu'dan başlayarak, Cebelitarık Boğazını sararak Akdeniz'e kadar uzayan sahil şeridiyle, Atlas Dağları ve Sahra Çölü ile muhteşem bir coğrafyaya sahip olan Fas`ta, Batı`nın etkileri ile Doğu`nun tüm çekiciliği eşsiz bir sentez oluşturmakta ve bu egzotik atmosfer bir çok ünlü filme sahne olmakta. 

Resmi dili Arapça olan Fas`ta, resmi mekanlarda Fransızca konuşulmakta, ayrca özellikle başkent Rabat, Kazablanka, Fes ve Marakeş gibi diğer büyük şehirlerde  ingilizce bilen nüfus oranı oldukça  yüksek.

Başkent Rabat`ta, siyaset ve diplomasinin merkezi olmanın verdiği ciddiyet dikkat çekiyor, sokak ve caddelerinden, yerleşim alanlarına kadar diğer şehirlerden biraz daha farklı bir  atmosfere sahip Rabat. Görülüp gezilecek bir çok müze, sanat galerisi ve tarihi eser bulunmakta şehirde.

Beyaz ev anlamına gelen Kazablanka, bir liman kenti ve  ülkede modern şehircilik anlayışının en güzel örneği. Çağdaş mimari yapısı, geniş caddeleri, birçok lüks mağazası, alışveriş merkezleri, beş yıldızlı otelleri,restoranlarıyla herhangi bir  Avrupa şehrini aratmayan Kazablanka, deniz ve çöl havasının harmanlandığı eşsiz bir şehir. Fransız etkisinin yoğun olarak hissedildiği şehirde okyanus kıyısında bulunan The Corniche Avenue oldukça nezih bir bölge ancak şehrin tarihi dokusunu eski şehirde görmek mümkün.

Büyülü Fes şehri , her derda deva baharatçıları, rengarenk kumaşların satıldığı dükkanları,halıcıları, bakırcıları,dericileri ile ülkenin egzotik Doğu`lu yüzü. Tarihin tüm ağırlığını taşıyan dar sokaklarında yürürken boyut değiştirdiğinizi hissedebilirsiniz, labirente benzeyen bu sokaklarda, her anlamda kaybolmak çok kolay. Taşımacılığın at ve eşeklerle yapıldığı dericiler çarşısı, tabakhanenin ağır kokusu ve kokuyu bastırmak için size uzatılan nane dalı, eski bir filmden kopan sahneler gibi.

Ülkenin bir diğer rüya şehri Marakeş. Şehrin girişinde yol boyunca zeytin ve argan ağaçları dikkat çekmekte, özellikle kozmetikte kullanılan Argan bitkisi sadece Fas ve Brezilya`da yetişmekte ancak ne yazık ki tükenmek üzere olan bu ağaçları koruyan hiçbir yasa ve yaptırım mevcut değil.  

Marakeş, modern ve ışıl ışıl caddeleri, kafe ve restoranları, Menara bahçeleri, her adımda karşınıza çıkan turistik  atraksiyonları, hareketli atmosferi ile tam bir turizm kenti. Ülkeye has büyüleyici mimariyi burada da görmek mümkün. Souk adı verilen dükkanlarla dolu dar yolları, Yahudi mahallesi olarak bilinen Mellah ile Eski şehir bölgesi oldukça ilgi çekmekte. Dünyaca ünlü modacı Yves Saint Laurent `in satın alarak düzenlemesini yaptığı ve kreasyonlarını hazırladığı mekan olan Majorelle bahçesi, cennettenin yeryüzüne yansıyan bir parçası gibi.

Akdeniz iklimine sahip bir Arap ülkesi olan Fas`ta deniz tatili yapmak istiyorsanız, adresiniz kuskusuz  Atlas dağları ile okyanusun birleştığı noktada bulunan Agadir olmalı. 5 yıldızlı süper tatil köyleri ve otelleri ile rüyalarınızın tatilini vadediyor.

Fas seyahatinizde Endülüs, Fransız ve İtalyan mutfağının etkilerini taşıyan ve nefis tatlar sunan ülke  mutfağını deneyimleme imkanı bulacaksınız. Etin son derece lezzetli olduğu Fas`ta, toprak kaplarda pişen ve  et , kuru kaysı, kuru erik ve çeşitli baharatlarla pişirilen Tajin menülerin gururu,İnce bulgur ve tavuk parçaları veya sebze ile yapılan kuskus geleneksel bir tat. Fransız mutfağından  gelen turtalar, bademli, fındık-fıstıklı krokanlar ise yemek sonrası tatlı şenliği.

Her şeyiyle farklı bir seyahat deneyimi sunan Fas, vizesiz seyahat edebileceğiniz destinasyonlar arasında. Ülkemizden Kazablanka havaalanına direkt uçuşlar mevcut ancak bir Fas uçak bileti almadan önce pasaportunuzun en az 6 ay süresi olduğundan emin olmalısınız.   

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.