Harita

Bahreyn Uçak Bileti

Basra Körfezinde yer alan Bahreyn üç adadan oluşan bir Ortadoğu ülkesidir. Liberal yaşam tarzı ile diğer Ortadoğu ülkelerinden ayrılan Bahreyn son yıllarda yükselen gelişme grafiğiyle dikkat çeken bir ülke. Yaklaşık 30 ada üzerine yayılan ülkede en önemli ada Bahreyn adası ve ada ülkesinin başkenti yine bu ada üzerinde bulunan Manama’dır. Kış aylarında ılıman iklim özellikleri gösteren ülkede nem oranı yıl boyunca yüksek seyreder. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi Ekim ayından Şubat ayının sonuna kadar süren dönemdir. Bahreyn’in başkenti Manama’ya Türkiye’den direkt seferler yapılmaktadır. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuktan sonra varabileceğiniz ülkeyi ziyaret etmek için vize almanız gerekmiyor. Ülkeye girişte gerekli formları doldurup 15 Dolar karşılığında vize alabiliyorsunuz. Ülke genelinde taksilerin pahalı olduğu ülkede benzin ucuz olduğundan araba kiralamak uygun ve ekonomik bir çözüm olarak görünmekte. Ülkenin para birimi olan Bahreyn Dinarı 3 Euro’ya karşılık düşüyor. Bahreyn’in ucuz bir ülke olmadığını not düşmemiz gerekmekte. Ortadoğu coğrafyasının turizm açısından bolca yatırım yapılan, temiz, düzenli ve modern ülkesinde hemen herkes İngilizce biliyor, yol levhalarının da İngilizce olduğu ülkede yol bulmak konusunda sorun yaşamayacaksınız.

Başkent Manama’ya vardığınızda ilk dikkatinizi çekecek olan şey, modern, çok yüksek binalar ve kentin temizliği olacak. Manama, sokaklarında yayan dolaşıp keşfedebileceğiniz kadar küçük bir kent. Eski kent bölgesi Muharraq aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmiş. Dar sokakların arasında yürürken modern çağların gökdelenlerine tezat oluşturan eski mimari özelliklerini görmeniz mümkün. Adliyah bölgesi kültür, sanat ve eğlencenin kalbinin attığı yer konumunda. Eski binalar galeri, restoran ve kafelere dönüşmüş durumda. Ülke ekonomisinde petrolden sonra en önemli girdiyi inci sağlamakta. İncinin çıkarılması ve işlenmesi sürecini görebileceğiniz İnci Çıkarma Müzesi ilginizi çekebilecek nitelikte bir yer. Ortadoğu’nun ve Arap dünyasının en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bahreyn’de görülmesi gereken yerlerin başında Bahreyn Ulusal Müzesi gelmekte. Ülkenin 6 bin yıllık tarihini gözler önüne seren antik ve arkeolojik koleksiyonları mutlaka görünüz. Bahreyn tarihini, kültürünü geçmişten günümüze son derece iyi düşünülmüş bir müzecilik anlayışıyla görebileceğiniz müzeyi sakın kaçırmayın. Deniz kenarında bulunan müze ve birbirine farklı temalarla bağlı binaları, hediyelik eşya satan mağazaları ziyaret ederek güzel ve eğlenceli zaman geçirmeniz mümkün.

Bahreyn modern yaşam tarzı ile diğer Ortadoğu ülkelerinden farklı olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Arap, Hintli ve Uzakdoğulu insanların oluşturduğu kozmopolit bir ülke olan Bahreyn’de tüm dünya mutfaklarına rastlamak mümkün. Geleneksel mutfakta et, balık, pilav ve hurmanın yeri bir başka. Tatlı bir pilav çeşidi olan muhamma, Arap geleneksel mutfağının ünlü falafeli ve kızartılarak hazırlanan bir börek çeşidi olan samboosa ise denemeniz için önerebileceğimiz yerel lezzetler. Denemeden dönmeyin. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.