Harita

Bahreyn Uçak Bileti

Adalara yolculuk

Bir Arap ülkesine uçak bileti  sorgularken genellikle uçsuz bucaksız çöller gelir aklımıza, ancak alacağınız Bahreyn uçak bileti, sizi sonsuz maviliklere, altın plajlara, bir adalar topluluğuna götürüyor.

Otuzun üzerinde adadan olaşan bir ada ülkesi olan Bahreyn, Asya'da Basra Körfezi'nde bulunuyor ve tek kara sınırı kuzeybatısından Kral Fahd Geçidi ile Suudi Arabistan'a bağlandığı noktadır.

Ülke, adını adaların en büyüğü olan Bahreyn adasından almıştır. Muharraq, Umm Na'san ve Sitra adaları da diğer büyük adalarıdır ve  Bahreyn'e geçitlerle bağlanmaktadırlar bunlar dışında ki diğer adalar ise çok küçük adacıklardır.

1971 yılında Birleşik Krallıktan bağımsızlığını kazanan Bahreyn, müslüman bir  Ortadoğu ülkesi ve monarşi ile yönetilmekte. Ekonomisi büyük ölçüde petrol ve doğal gaz sanayiine dayanmakta, ancak  sahip olduğu uzun ve görkemli tarihi ve zengin kültürü, kıyıları ve plajlarıyla Orta Doğu'nun önemli turizm merkezlerinden biri olma yolunda dikkat çeken bir gelişme göstermektedir. 

Oldukça güçlü bir orta sınıfa ve modern bir yapıya sahip olan Bahreyn`de nüfusun büyük bölümü  başkent Manama`da yaşamakta. Manama, tarihi ve bugünü etkileyici bir şekilde birarada sunarken, ülkenin sosyal ve ekonomik yaşamının da kalbi durumunda. Kentin en önemli değerlerinden olan Ulusal Müze, Bayreyn'in binlerce yıllık görkemli tarihini yansıtan oldukça zengin koleksiyona sahip bir müze ayrıca İnci Müzesi (Museum of Pearl Diving), Petrol Müzesi ve Para Müzesi şehirde bulunan diğer müzeler.

Son derece önemli ve en eski İslami eserlerden biri olan Al-Khamis Camii, M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanan ve üç tapınaktan oluşan Barbar Tapınağı, M.Ö. 2800 lerden kalma bir hisar olan Bahreyn Hisarı, kentte görülmesi gereken diğer eserler.

Bahreyn`in en önemli tarihi değerlerinden biri olan ve A'ali Köyü'nde bulunan Kraliyet Mezarlığı  onbinlerce mezarla en cok ziyaretçi çeken mekanların başında gelmekte. Kur'an-ı Kerim ve el yazmalarından oluşan bir koleksiyonun bulunduğu, Kur'an'ın Evi anlamına gelen Bait Al Qur'an, bir cami, bir müze, bir kütüphane, bir okul ve bir oditoryuma sahip, ziyaret edilmesi gereken  bir kompleks. 

Bahreyn`in modern yüzünü görebileceğimiz La Fontaine Centre for Contemporary Art & Spa, bünyesinde sanat galerileri, restoranlar ve spa merkezi bulundurmakta. Sıcak yaz aylarında oldukça popüler olan beach clublar ise restorantları, yüzme havuzları, spor salonları ile hizmet vermekte.

Modern bir kültür ve yapıya sahip olan Bahreyn`de şehir yaşamı yoğun olarak Manama ve Sitra’da  görülmekte. Alışveriş merkezlerinden, eğlence mekanlarına, Formula 1 Grand Prix gibi uluslar arası organizasyonlara kadar renkli ve hareketli bir sosyal yaşama şahit olmak mümkün. Temmuz-Ağustos aylarında Muharrag Yaz Festivali, Ekim-Mart aylarında Bahreyn At Yarışları, Mart-Nisan aylarında Uluslar arası Kitap Fuarı, Kasım ayında Arap Mücevher Sergisi Bahreyn`in kültürel yaşamına renk katan organizasyonlar.

Bahreyn’in diğer Arap ülkelerinden ayıran bir diğer özellik de alkol yasağının uygulanmaması, ayrıca turistlere herhangi bir kıyafet sınırlaması getirilmemekte. Gece hayatı ile de ziyaretçilerini memnun eden Bahreyn, genellikle otellerin bünyelerinde bulunan eğlence mekanlarıyla gece hayatını renklendirmekte. Ayrıca publar , yöreye has müzik dinleyebileceğiniz mekanlar da mevcut.

Tüm Dünya mutfaklarından örnekler bulabileceğiniz Bahreyn`de, geleneksel lezzetleri mutlaka denemenizi öneririz. Balık, pilav, et ve hurma Bahreyn mutfağının vazgeçilmezleri. kuzu eti veya tavuk etinden yapılan shawarma,  tatlı bir pilav türü olan muhammar, falafel,  pilav, kaynatılmış yumurta, çeşitli baharatlar ve kuzu eti ile yapılan ghoozi ve bir börek çeşidi olan samboosa`yı deneyebilirsiniz.

Modern dünyanın vazgeçilmezi olan Alışveriş merkezlerini Bahreyn`de de bol miktarda bulmak mümkün. Birçok pazara da sahip olan Bahreyn İsa Kent Pazarı, Bahreyn Pazarı, Manama Pazarı, Altın Pazaro gibi pazarlarla ziyaretçilere hizmet vermekte.

Ilıman bir iklime sahip olan ülkeyi ziyaret etmek için en ideal zaman Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır diyebiliriz. 

Bahreyn uçak biletinizi alırken ülkenin vize ile ziyaret edilen ülkeler listesinde olduğunu unutmayın ve gerekli evraklarınızı hazırlayın.

Iyi yolculuklar.. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Bahreyn yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.