Harita

Sudan Uçak Bileti Fiyatları

Nil Nehrinin ikiye ayırdığı Sudan Afrika’nın doğusunda bulunan ve kıtanın en geniş topraklara sahip üçüncü ülkesidir. Başkent Hartum’a THY düzenli seferler yapmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır.  Geniş bir coğrafyaya yayılan ülkede, tropikal ve çöl iklim özellikleri görülmektedir.  Sıcakların daha az görüldüğü Nisan-Temmuz ayları arası Sudan’ı ziyaret etmek için en uygun dönemdir. 2011 yılında Güney ve Kuzey Sudan olarak ikiye ayrılan ülkede Nil Nehri doğal bir sınır oluşturmaktadır. Sudan’ın başkenti Hartum, diğer önemli şehirleri ise Omdurman, Port Sudan, Vad Medeni, El Obeid, Kassala ve Wau olarak sayılabilir. Ülke için gezerken, şehirlerarasında yapacağınız seyahatler için en uygun ulaşım aracı trendir.

Başkent Hartum ve Omdurman ülkenin en fazla turist çeken kentlerdir. Hartum’da Mavi Nil Nehri üzerinde bulunan, El Mek, Mavi Nil Kara&Demiryolu, Kober, Sambat ve Tuti Köprüleri ve nehir kenarında yapılan geziler kentin önemli turistik aktiviteleri arasındadır. Cami Kebir, Başkanlık Sarayı, Sudan Ulusal Müzesi, Arap Çarşısı görülmesi gereken yerler arasındadır. Hartum Ulusal Müzesinde ülkenin farklı dönemlerden günümüze kadar ulaşan eserlerin ve savaşların ülke hayatına olan etkilerini görebileceğiniz önemli bir müze. Müzede Hıristiyan dönemden kalma freskler görülmeye değer niteliktedir. Hartum’da Nil Nehrinin iki kolu arasında kalan Tuti Adası ziyaret edilebilecek özellikte sakin bir ada. Omdurman’a Hartum’dan  25-30 USD karşılığında kiralanabilecek teknelerle ulaşılabilir. Kentin çarşısı ülkenin en büyük çarşılarından biridir. El yapımı altın ve gümüş işçiliği görülmeye değer özelliktedir. Çarşıda Cuma günleri dışında yapılan sufi ritüelleri de mutlaka izleyin. Shendi kenti ülke için önemli bir kent. Çöl kültürünü tanıma fırsatını yakalayabilir, kentin 40 km uzaklığındaki Meroe Piramitlerini görebilirsiniz. El-Obeid kentinde bulunan katedral Afrika’nın en büyük katedrallerinden biri, görmeyi ihmal etmeyin. Port Sudan İngilizler tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Ülke ticaretinde önemli bir yer tutan kent Kızıldeniz kıyılarında olmasından dolayı turistler tarafında sıkça ziyaret edilmekte. Port Sudan’ın kumsalları deniz turizmi açısından gidilebilecek ve özellikle su altına meraklı gezginlerin tercih edebileceği bir lokasyon.  Sauhin Adasında ise geçmişte mercan kayalarından inşa edilen binaların yalnızca kalıntıları görülebilir.

Sudan mutfağı, Türk, Hint ve Lübnan mutfaklarından etkilenmiş bir mutfak. Et, tavuk ve balık yemekleri en fazla tercih edilen yemek türleri. Machi, bamia bamia ve ful en fazla sevilen yerel yemekleridir. Alkol kullanımının yasak olduğu ülkede tabrihana adı verilen yerel içeceği mutlaka deneyin, seveceksiniz. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.