Harita

Mısır Uçak Bileti Fiyatları

Mısır Cumhuriyeti; kısa adıyla Mısır, nüfus bakımından Kuzey Afrika’nın en kalabalık ülkesidir. Yaklaşık 7 bin yıllık tarihe sahip ülke, antik çağdan kalma gizemli piramitlerden, Sina Yarımadasının yüksek tepelerine, Kızıldeniz’in renkli su altı yaşamından, Luksor’un ihtişamlı tapınaklarına kadar başınızı döndürecek, nefesini kesecek güzelliklerle dolu. Mısır’ın başkenti Kahire, para birimi ise Mısır Pound’udur. Mısır Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler arasındadır. THY ve EGYPTAIR Havayollarıyla, direk olarak yaklaşık 3 saat 10 dakikalık bir uçuştan sonra Kahire Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Çöl ikliminin hâkim olduğu ülkede, Mayıs-Ekim ayları arasında oldukça sıcak bir yaz, kasım-Nisan ayları arasında ise serin bir kış mevsimi yaşanır. Haziran - Ağustos ayları arası sıcaklığın çok yüksek olduğu aylardır. Mısır seyahatiniz için uygun zaman aralığı aralık-şubat ayları arasındadır. Mısır’da ulaşım konusunda taksi kullanmaktan çekinmeyin, pazarlık yapmayı unutmadan uygun fiyatlarla her yere taksiyle ulaşabilirsiniz. Ulaşımın ucuz olduğu ülkede, ören yerlerine giriş fiyatının pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Kahire, İskenderiye, Luxor, Abu Simbel, Port Said, Sharm El Sheikh önemli şehirleri arasındadır.

Başkent Kahire için birkaç gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Görülecek çok fazla tarihi ve kültürel eserlere dolu başkentte, görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında, Kahire Müzesi en başta geliyor. Oldukça büyük olan müzeyi mutlaka bir rehber eşliğinde geziniz. Mısır’ın ünlü piramitlerini görmeden önce, Kahire Müzesinde görecekleriniz ve öğrenecekleriniz Mısır Antik kültürü hakkında zihin açıcı niteliktedir. Mutlaka görünüz. Zoiser’in Step Piramitleri, uzmanlar tarafından dünyanın en eski piramitleri olarak değerlendiriliyor. Giza Piramitlerinin yapımına esin kaynağı olan Kırmızı Piramitleri de vakit ayırmayı atlamayın. Koptik Kahire’nin 1600 yıllık sokaklarında geçmişin ayak izlerini takip etmeli ve Aswan’da güneşin batışını izlemelisiniz.

Giza Piramitleri arasında bulunan Keops Piramiti, dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir ve Mısır’da turistlerin en fazla ilgisini çeken noktalardan biridir. Bir açık hava müzesi olarak değerlendirilen Luxor Tapınakları, Karnak Tapınakları ve Abu Simbel de Giza Piramitleri kadar etkileyicidir. Piramitlerin ardından Nil Nehrinde yapacağınız tekne gezintisi de sizi bu gizemli topraklarda bambaşka dünyalara taşıyacaktır. Bunların yanı sıra Thebes ve Krallar Vadisini keşfetmeye çıkabilir veya deve üzerinde Sahra Çölünde vahalar arasında dolaşabilirsiniz. Ayrıca yine Sina Çölünde yapılan Jeep Safariler turistlerin sıklıkla tercih ettiği etkinliklerden biridir. Bu turlarda molalarda Bedevi çadırlarında dinlenip, ince belli bardaklarda sunulan çayın lezzetini keşfedebilirsiniz. Mısır’da keşfedilecek o kadar çok şey var ki! Çöl tecrübesini yaşadıktan sonra, arzu edenler ve dalış meraklıları için Kızıl Deniz beklentilerinizin birçoğunu karşılayacak özellikte. Akdeniz kıyısında uzanıp, mavi suların ve güneşin tadını çıkarmak isteyen gezginler, Sina plajları sizler için de ideal bir yer.

Mısır’da mutfak kültürü İran, Osmanlı, Fransız ve İtalyan mutfağından etkilenmiş olsa da, kendine has yemekleri denemeye değer. Kıyı kesimlerinde bolca yapılan balık ızgara çeşitleri ve balık çorbasını tavsiye ederiz. Şiş kebap ve dönere hemen her yerde rastlamak mümkün. Mısır mutfağının lezzetlerini denerken sokak satıcılarından çok lokanta ve otel restoranlarında yemenizi öneririz. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.