Harita

Ürdün Uçak Bileti Fiyatları

Modern bir Arap ülkesi

Alışılmışın dışında bir Arap ülkesine ve farklı bir deneyime kanat açtınız. Ürdün uçak bileti sizi son derece modern, tarihi, doğası, plajları, gece hayatıyla eksiksiz bir tatile götürüyor.

Ürdün tarihi boyunca Emevi, Abbasi, Selçuklu, Eyyûbi ve Memluk egemenliği altında kalmış, 1500 lerde de Osmanlı İmparatorluğu`na dahil olmuştur. 1920`de İngiltere`nin hakimiyetine girmiş ve  1946 yılında İngiltere`den bağımsızlığını kazanmıştır. 

Ürdün coğrafi olarak büyük Arabistan yaylasının uzantısı durumunda ve yüksek bir çöl ve dik bir yayladan oluşmaktadır. Kızıldeniz’de Akabe Körfezi`nde de 25 kilometre uzunluğunda bir kıyıya sahiptir. 

İslami Krallıkla yönetilen Ürdün`ün etnik yapısı söz konusu olduğunda oldukça renkli bir mozaik ortaya çıkmaktadır. Büyük çoğunluğu Arap olmakla beraber, en büyük azınlıklar 300.000`e yakın bir rakkamla Çeçen ve Çerkesler, 19. yüzyılda Rusya’nın Kafkasya’yı işgali sonrası Osmanlıl hükümeti tarafından Ürdün’e yerleştirilmişler ve Ülkenin ekonomik ve sosyal yaşamında oldukça önemli bir yerde bulunmaktadırlar. Sayıları fazla olmamakla birlikte diğer azınlıklar ise Türkler, Asuriler, Ermeniler, Kürtler,İranlı ve Yahudilerdir. Resmi dilin Arapça olduğu Ürdün`de etnik azınlıklar kendi dillerini de konuşmakta.

Eğitim düzeyinin oldukça yüksek olduğu Ürdün`de, ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izleri ve farklı kültürlerin bir arada yaşamasının getirdiği renkli kültür, ülkeyi ziyaret eden turistler için oldukça cazip bir deneyime dönüşmekte.

Ürdün binlerce yıllık tarihi ve sahip olduğu renkli kültürü ile önemli bir turizm potansiyeline sahip bir ülke. Amon Krallığı`nın da başkenti olan Ürdün`ün başkenti Amman, M.Ö. 7000 yılında kurulmuş tarihteki en eski şehirlerden biridir. Ancak ülkede dikkat çeken turizm merkezi olarak büyük potansiyele sahip noktalar Akabe, Petra Şehri ve Ölü deniz`dir.

Kıyı turizmi ile Ürdün`ün parlayan yıldızı ve en önemli tatil bölgesi olan Akabe, Kızıldeniz kıyısında bulunmakta ve ülkenin tek liman kentidir. Sahili  boyunca sahip olduğu  plajlar ziyaretçilerinin tüm deniz tatili beklentilerine cevap vermektedir. Kızıldeniz’in sunduğu bir çok aktivite olanağının yanısıra Memluklular döneminden kalma tarihi eserler, müzeler kenti daha cazip hale getirmekte.

2000 yıllık görkemli tarihe sahip olan Petra Şehri ise tarihe ışık tutan müzeleri ile özellikle kültür turizmi alanında ülkenin yüzünü güldürmekte. Dünyanın en alçak ve en tuzlu göllerinden biri olan Lut Gölü veya diğer adıyla Ölü Deniz iyileştirici ve rahatlatıcı sıcak suları ve ünlü çamur banyolarıyla sağlık turizminde oldukça iddialı.

 Bunların yanında Antik Gerasa adıyla da bilinen, eski Roma`dan kalma antik bir şehir olan  Jerash, UNESCO`nun Kültür Mirasları listesine aldıği Wadi Musa, Bedevi çadırlarında konaklayarak  çölde safari heyecanını yaşayabileceğiniz Wadi Rum,ülkenin doğa ile içiçe bölgeleri olan Dana, Shawmari Ulusal Parkları hayranlık uyandıran alternatiflerdir.

Mutfağı ile doyurmanın yanısıra keyif yaşatan Ürdün`de ilk akla gelenler humus, falafel ve tabula. Et ağırlıklı Ürdün mutfağında daha çok koyun ve tavuk eti, hemen her yemekle sunulan lavaş ve pilav ile sunulmakta ve tek elle yenmektedir. Ülkenin özgün kafelerinde de nargile dışında bir çok kahve çeşidi ve bitki çayı deneme şansınız bulunmakta.

Ülkede gece hayatı üyük şehirlerde oldukça renkli ve hareketlidir. çok hareketlidir. Neredeyse tüm otellerin bünyesinde bar ve disko bulunmakta ve alkollü içki satışında herhangi bir yasak sözkonusu değil. 

Ürdün seyahatlerinizde, ülkede kalma sürenizin altı ay ıçerisinde doksan günü aşmaması durumunda vizeye ihtiyaç duymadan ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.  

Son bir uyarı; Ürdün uçak biletinizi sıcak yaz aylarına denk getirmeyin, söylemesi bizden! 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.