Harita

Kahire Uçak Bileti

Mısır’ın başkenti Kahire, Afrika ve Arap dünyasının en kalabalık şehridir. Zengin kültürel geçmişi ve göz kamaştıran gizem dolu piramitleriyle dünyanın en fazla turist çeken kentlerinden biridir. Mısır, Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerden biridir. Seyahatinizi planlarken vize konusunda yeterli zamana sahip olduğunuzdan emin olunuz. THY veya Mısır Havayolları’nın Kahire’ye direkt uçuşları mevcuttur ve kente tahmini uçuş süresi 3 saat 10 dakikadır. Kahire banliyöleriyle birlikte yaklaşık 20 milyonluk nüfusuyla çok kalabalık bir kenttir. Bu kadar kalabalık bir kentte, turistik cazibe noktalarına ulaşmak için taksi kullanmanız hem vakit hem de bütçeniz açısından isabetli bir karar olacaktır. Yakıt fiyatının oldukça ucuz olduğu ülke genelinde, taksiyle her türlü uzaklığa neredeyse standart bir ücretle ulaşmanız mümkün. Kent merkezine yalnızca 15 km uzaklıkta bulunan Kahire Uluslararası Havaalanı’ndan bineceğiniz taksiye, gideceğiniz yeri söylemeden önce mutlaka pazarlık yapınız. 1979 yılından bugüne UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Eski Kahire, Kahire Müzesi, Nil Nehri civarı ve Piramitler Bölgesiyle mutlaka görülmesi gereken kentler arasında en üst sıralardadır.

Başkent Kahire Mısır, Roma, Arap ve Osmanlı mimarisinden zengin örnekler barındırmaktadır. Kentte bulunan tarihi doku içinde 400’den fazla tarihi anıt MS 130 ile 19. Yüzyıl başına aittir ve tamamı tescil ettirilmiştir. Antik Mısır medeniyetinden günümüze kadar ulaşan piramitler kentle özdeşleşmiş olsa da, biz kenti gezmeye Mısır Müzesinden başlamanızı öneriyoruz. 1900 yılında neo-klasik tarzda inşa edilen müze, iki katında toplam 89 odasında dünyanın en geniş Antik Mısır koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta. Bir gününüzü ayırmanız tavsiye edilen müzeden, büyük bir hayranlıkla ayrılacağınız ve piramitlere yapacağınız gezi öncesinde Mısır medeniyetiyle ilgili birçok bilgiye sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Müze severler, İslamiyet öncesi dönemden kalma eserleri barındıran Kopt Müzesi ve İslam Sanatları Müzelerini görülecek yerler listesine ekleyebilirler. İlk kez ziyaret edilen kentlerin en önemli duraklarından birini oluşturan çarşı ve pazarlar açısından Kahire, Ortadoğu’nun en büyüklerinden birine sahip. Han el Halili meşhur Tahrir Meydanı’na yakın bir konumda bulunmaktadır. Hediyelik eşya, takı, mücevher, birbirinden egzotik kokularıyla baharatçılar, dericiler, rengârenk kıyafetler ve efsunlu kokusuyla müthiş çekicilikteki kahve içebileceğiniz irili ufaklı dükkânla, kentin en canlı ve heyecanlı noktalarından biridir. Mutlaka görünüz. Cezire Adası kente yakın ve Nil Nehri üzerinde bulunan kentin seçkinlerinin yaşadığı lüks konaklama bölgelerinden biridir. Adada bulunan Kahire Kulesini ziyaret edebilir, kentin panaromik manzarasını izleyebilirsiniz. Şehir içinde ayrı bir kent havası taşıyan Kahire Kalesi muazzam tarihi eserleriyle ve Kahire’nin modern yüzünün görülebileceği, toplumsal olaylarda adının sürekli geçtiği Tahrir Meydanı mutlaka görmeniz gereken noktalar arasındadır.

Ve elbette piramitler. Dünyanın en eski piramiti olan Step Piramitleri, Kırmızı Piramit, Giza Piramitleri ve dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramiti kaçırmamanız gerekenler arasında.

Kahire merkezli organize edilen çölde safari turları, zevkle yapılabilecek etkinlikler arasında. Mısır’a özgü lezzetleri Kahire merkezde ve özellikle Tahrir Meydanında bulunan yerel restoranlarda tatmanız, sokak satıcılarından yiyecek satın almamanız önerilerimiz arasında. Geçmişin gizemli antik medeniyetini yerinde, gecikmeden keşfedin. İyi tatiller.

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Kahire yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.