Harita

Ermenistan Uçak Bileti Fiyatları

Ermenistan Cumhuriyeti Güney Kafkasya’da, denize kıyısı olmayan, 2500 yıllık tarihi geçmişiyle kültür gezilerinden hoşlanan gezginlerin görmesi gereken bir ülkedir. Türk vatandaşları için Ermenistan vizesini 8 Dolar karşılığında gümrükten almak mümkün. Ermenistan’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Erivan’a Aeroflot Havayollarıyla, Moskova üzerinden aktarmalı olarak ulaşmak mümkün. Karasal ve sert bir iklimi olan Ermenistan’da kış ayları soğuk ve bol kar yağışlı geçmekte. Nisan ve Mayıs aylarında sık görülen yağmur yağışı nedeniyle, ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır. Başkent Erivan’dan sonra ülkenin diğer önemli kenti Gümrü’dür.

Ülkenin önemli tarihi ve kültürel eserleri genellikle başkent Erivan ve çevresinde bulunmaktadır. Erivan merkezinde bulunan Ermenistan Milli Galerisi, Tarih Müzesiyle birleştirilmiş durumdadır. Bu önemli sanat ve kültür merkezinde Ayvazovsk, Kandinsky, Chagall ve Boudin’e ait orijinal tabloları görebilirsiniz. Parajanov Müzesi Ermeni sinema yönetmenleri, fotoğrafçıları ve ressamlarının eserlerinin sergilendiği önemli bir mekândır, mutlaka görünüz. Müze severlerin oldukça mutlu olabileceği kentte Erivan Şehri Müzesi ve Ortadoğu Müzesi görülebilecek nitelikteki yerlerdir. Gökmescit, Cumhuriyet Meydanı, Erivan Opera Binası ve Hükümet binası da görülmesi gereken güzellikte binalardır. Sevan Gölü, doğal güzellikler açısından görülmesi gereken bir oluşumdur. Göl çevresinde doğa yürüyüşlerini sevenler için güzel parkurlar mevcuttur. Dini merkezler açısından da bol olan coğrafya da görülmesi gereken; Khor Virap Manastırı, Noravank Manastırı, Haghartsin Manastırı ve Gueghar Manastırı görülmesi tavsiye edilen yerler arasındadır. Erivan dağlık bir coğrafyada yer almaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Erivan’da bulunan hayvanat bahçesi oldukça özel bir mekândır. 260 ayrı canlı türünün yaşadığı hayvanat bahçesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Sinema sanatına birçok ünlü yönetmen kazandıran Ermeni kültürü, sanatın bu dalında iddialı festivallere ev sahipliği yapmakta. Kentte Aralık ve Temmuz aylarında iki önemli uluslararası festival düzenleniyor. Tatiliniz denk düşerse Erivan’a ayrı bir soluk kazandıran bu festivallere katılınız.

 Sovyetler Birliğinden ayrıldıktan sonra başkent Erivan oldukça hızlı gelişmiştir. Kentin gelişen sosyal hayatında gece hayatı oldukça pahalıdır. Gece yarısından sonra dolmaya başlayan mekânlar Erivan’ın merkezinde bulunmaktadır. 

Ermeni mutfağı hiç de yabancı olmadığımız tatlardan oluşan çok lezzetli bir mutfak. Türk, Arap ve Rus mutfaklarından etkilenen Ermeni mutfağında, et yemekleri ve kebap çeşitlerini mutlaka deneyiniz. Milli içkileri sayılan konyak ve çeşitleri muhteşem, deneyiniz. Ve elbette tatlı olarak baklava, Ermenistan’ın iddialı olduğu geleneksel tatlıları arasında, yemeden dönmeyiniz. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.