Harita

Slovakya Uçak Bileti Fiyatları

Slovakya Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Dağılan Çekoslavakya’nın bir parçası olan Slovakya’nın başkenti Bratislava’dır. Bratislava’ya Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Viyana üzerinden aktarmalı olarak kente ulaşabilir, alternatif bir güzergâh olarak yine Viyana’da Tuna Nehri üzerinden hareket eden hızlı feribotlarla 1,5 saat içinde ve son derece keyifli bir yolculukla Bratislava’ya varabilirsiniz. Slovakya ılıman karasal iklim özellikleri gösterir. Yaz ayları ılık, kış ayları ise soğuk ve bol yağışlı geçer. Nisan-Ekim ayları arasında kalan dönem seyahat için en uygun dönemdir. Kenti bu dönemin dışında bir tarihte ziyaret edecekseniz yanınızda kalın kıyafetler bulundurmayı ihmal etmeyin. Geçmişinde Mozart, Haydn, Rubinstein, Bethoveen gibi ünlü müzisyenlerin yaşadığı bir kent olan Bratislava günümüzde de klasik müziğin önemli merkezlerinden biridir. Viyana’ya yalnızca 50 km uzaklıkta olan bu sofistike kentte sanat ve tarih adına görülecek şey oldukça fazla. Başkent dışında ülkenin diğer önemli kentleri arasında Levice, Kösice ve Trnava sayılabilir.

Başkent Bratislava ülkenin ekonomik ve sosyal hayatının en canlı olduğu şehirdir. Geçmiş dönemlerinde Avusturyalılar, Macarlar, Almanlar ve Yahudiler Bratislava’ya önemli kültürel eserler bırakmışlar. Kenti gezmeye “old town” bölgesinden başlayabilirsiniz. Biraz uzun sürecek olsa bile kenti yürüyerek dolaşmak seçilecek en zevkli tercih olacaktır. Eski kent merkezindeki tüm sokaklara girip dolaşabilirsiniz. Eski binaların son derece iyi korunmuş olduğu dikkatinizi hemen çekecektir. Bratislava Kalesi ve Devin Kalesi Tuna Nehri üzerinden kentin manzarasını en iyi fotoğraflayacağınız noktalarda bulunmaktadır. Kent merkezinde hemen her noktada heykeller dikkatinizi çekecektir. Cumil heykeli, kanalizasyondan çıkan bir işçi görünümündedir ve kentin simgelerinden biridir. Heykelleriyle doğal bir film platosu görünümdeki kentte sanata verilen değere hayran olmamak elde değil. Şehirde ufak kırmızı minibüslerle yapılan turlara veya Tuna Nehri üzerinde keyifle yol alan gezinti teknelerine de mutlaka ilgi gösteriniz. Silah Müzesi, Mozart Evi, Yahudi Kültür Müzesi, Şehir Galerisi kentin geçmişten günümüze uzanan tarih ve kültürüne ışık tutacak nitelikte mekânlar, mutlaka ziyaret ediniz.

Tarihi 9.yüzyıla kadar uzanan Kösice kentinde bulunan görkemli St. Elizabeth Katedrali gotik mimarinin en önemli eserlerinden biridir. Hlavna Ulica ortaçağdan günümüze dek özenle korunan bir caddedir ve kentin merkezini oluşturmaktadır. Kiliseler, şapeller ve saraylar Kösice’nin görülesi kültürel miraslarındandır.  Hornad Nehri kıyısında bulunan bu güzel şehir 2013 yılının Avrupa Kültür Başkentlerinden biridir. Trnava, Trnavka Nehri kıyısında küçük bir kenttir, öğrenci nüfusun yoğun olduğu kentte dinamik bir hava dikkati çekmektedir.

Slovakya tipik bir Orta Avrupa ülkesidir. Güzel ve bozulmamış doğal güzellikleri,  zevkli mimari yapısıyla ziyaret etmekten keyif alacağınız bir destinasyondur. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.