Harita

Bratislava Uçak Bileti

Slovakya’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Bratislava, Tuna Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Slav, Germen ve Yahudi toplumlarının uzun yıllar birlikte yaşadığı kentte, kozmopolit yaşam tarzı, halen kendini göstermektedir. Avrupa Birliği’ne üye olan Slovakya’da, para birimi Euro’dur. Ülkeye seyahat etmeden önce Schengen vizesi almanız gerekiyor. Avusturya’nın başkenti Viyana’ya 50 Km uzaklıkta olan Bratislava’ya, direk uçuş bulunmamaktadır. Bratislava’ya planladığınız seyahat için Viyana’ya uçmak ve havaalanından kalkan otobüslerle kente ulaşmanız gerekmekte. Yolculuk bir saatten biraz fazla sürüyor. Karasal iklim özellikleri gösteren şehre yaz aylarında gitmenizi öneririz. Bratislava’nın işlek toplu taşıma sistemi dakik ve diğer Avrupa şehirlerine göre ucuz, tüm kenti toplu taşıma araçlarıyla dolaşmanız mümkün. 

Stere Meste, şehrin tarihi merkezi olarak anılıyor. Barok tarzında yapılarla süslü olan kent merkezi, yalnızca yayalara açıktır. Kentin simge eserlerinin en başında, hareketli insan heykelleri gelmekte. Cumil, şapkasını çıkaran adam ve Napolyon heykelleri en fazla bilinenleri arasındadır. Fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin. Tarihi merkezden hareket eden nostaljik otobüslerle yapacağınız şehir turu, bir buçuk saat sürüyor ve ücreti 20 Euro. Bu kısa turla kentin ilgi çekici yerlerini hızlıca tanımak mümkün. Tekrar kent merkezine dönecek olursak, Mavili Kilise, Tirinity Kilisesi ve St.Martin’s Katedrali görülmeye değer yapılar arasındadır. Özellikle Tirinity Kilisesinin muazzam güzellikteki freskleri, kentin tarihi değerleri arasındadır. Hlavne Meydanı’nda bulunan Bratislava Şehir Müzesi, bu küçük ve güzel kentin tarihini ve kültürünü anlamak için ziyaret etmeniz gereken mekânlar arasındadır. Yine aynı meydanda bulunan, 1572 yılında yapılan Maximillian Çeşmesi, kentte buluşma noktası olarak kullanılıyor. Kışın, Noel’de kurulan, Christmas pazarları, zamanlama uygunsa görmekten keyif alacağınız yerler arasındadır. Kent merkezinden uzak sayılsa da, keyifli bir yürüyüşten sonra ulaşabileceğiniz Bratislava Kalesi, şehrin tüm manzarasına hakim bir tepe üzerine inşa edilmiş. Fotoğraf çekmek için çok ideal bir nokta olan kalede, bir de tarihi müze bulunmakta. Bratislava’da yapılacak bir diğer etkinlik de, Tuna Nehri boyunca yol alan otobüslerle tarihi Devin Köyü’nü ziyaret etmek olmalı. Bu köy, kalesi, tarihi kalıntıları ve müzeleriyle tarihe meraklı gezginlerin dikkatini çekecek özelliktedir.

Eski kent sokaklarında yürüyerek yapacağınız gezilerden büyük keyif alacaksınız. Ahşap kapıları ve camlarıyla tipik Bratislava evleri, kafe veya hediyelik eşya satan mağazalara dönüşmüş.  Dinlenmek için uğrayacağınız kafelerde, ünlü Slovak biralarını mutlaka tadın. Bu şirin ülkenin kendine has bir köfte çeşidi olan Slovak köftesi, patates ve koyun peyniriyle yapılıyor. Çok lezzetli olan köftenin yanında, kafeinli ve asitli yerel bir içecek olan Kofola’yı da mutlaka deneyin. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Bratislava yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.