Harita

Nepal Uçak Bileti Fiyatları

Everest`in vatanı

Uzun zamandır hayal ettiğiniz mistik yolculuğu gerçekleştirmeye karar verdiniz ve  Nepal uçak bileti sorgulamaya başladınız bile.  

Atmosferi, sıcak, sakin ve barışsever halkı, görkemli dağları, muhteşem doğası ile sizi bekleyen Nepal Güney Asya kıtası üzerinde Çin ve Hindistan’ın arasında konumlanmış küçük bir ülkedir.

Büyük bölümü dağlık olan Nepal, yaklaşık 9000 metre yüksekliğiyle  dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı`nı sınırları içerisinde barındırdığı için Dünyanın çatısı olarak adlandırılıyor. Kuzeyinde Himalayalar, güneyinde Terrai ormanları var ve dünyanın en büyük on tepesinden dört tanesi Nepal toprakları üzerinde yer alıyor.

M.S. 4. yüzyıla uzandığı tahmin edilen tarihi, topraklarında Hint prensliklerinin kurulmasıyla başlamış ve 18. Yüzyıla kadar varlıklarını sürdüren prensliklerden Gurkhalar 1769 yılında Nepal toprakları üzerinde egemenlik kurmuş ve Katmandu bölgesini tamamen ele geçirerek Nepal`in sınırlarını, batıda Sutley Nehrine, güneyde Ganj Ovasına ve kuzeyde Tibet’e kadar genişletmişlerdir.  1947 yılında Hindistan bağımsızlığını kazandıktan sonra Nepal Krallığı`na  büyük destek vermiş ve 1959’da ülkede bir parlemento kurulmuş.

Nepal`in nüfusunu farklı diller konuşan birçok farklı etnik topluluklar oluşturuyor. En büyük topluluk savaşçı ruhlu ve Hint asıllı Gurkhalar olmak üzere, Tibet kökenli Bhutlar, Moğol kökenli Nevarlar, dağlık bölgelerde yaşayan Şerpalar oluşturmaktadır. Ülkenin resmi dili ise Sanskritçeden türeyen Nepal dilidir ancak İngilizce konuşan insan sayısı oldukça fazla.

Mistik yaşam biçimlerinin merkezi olan Nepal`de birçok dini inanç ve bir çok tanrı var. Ülkede halk tanrılarının resimlerini evlerine astıkları gibi evlerin giriş kapılarına ahşaptan oyma olarak yaptıranlar da var. 

1970 lerde Hippilerin Nepal’i keşfetmesiyle ülke Avrupa ile tanışmış olmuş ve daha fazla duyulmaya başlanmış Turizm konusunda Hippilerin Nepal`e Büyük katkısının olduğu iddia edilmektedir.

Kırmızı ve sarının çok sevildiği ve kutsal renkler olduğuna inanılan Nepal`de şehirlerde dolaşan maymunlar oldukça ilginç ve dikkat çekici bir ayrıntı. Elinizdeki eşyaları şehirlerdeki maymunlara kaptırma riskiniz var ve rahatsız edildiklerinde agresifleşebiliyorlar. Zaman zaman tapınakta yaşayan maymunlara rastlamak mümkün, bu maymunlar kutsal olduklarına inanıldığı için halk tarafından beslenir.

Ülkenin en büyük kenti ve başkenti Katmandu`da, birçok tarihi Budist tapınağı mevcut. Hareketli Thamel bölgesi şehir merkezinde, girişi ücretli olan Durbar Meydanı tapınaklarla dolu, Maymunlar Tapınağı ise maymunlarla haşır neşir olabileceğiniz bir mekan. Ülkenin ikinci Büyük kenti Bakhtapur korumaya alınan bir şehir. Nepal`in  önemli şehirlerinden Annapurna, gölleriyle,ormanlarıyla, dağlarıyla,  olağanüstü huzur veren doğasıyla tam bir cennet. Rafting, trekking, kano, yamaç paraşütü gibi birçok doğa sporuna olanak sağlıyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde bulunan Chitwan Ulusal Parkı ülkenin ilk milli parkı ve nesli tükenmek üzere olan Bengal kaplanları ve tek boynuzlu gergedanları barındırmakta.

Yine UNESCO nun korumaya aldığı Buda’nın doğum yeri Lumbini kasabası kutsal noktalardan biri ve bölgeye sadece tapınak ya da manastır inşasına izin veriliyor. Nepal`in simgelerinden biri olan Everest  Dağı’na heyecanlı  yürüyüşler  gerçekleştirilmekte.

Hint mutfağına oldukça yakın lezzetlere sahip olan Nepal’de, İtalyan, Çin, Amerikan, Tibet tatlarınıda bulmak mümkün. Çeşitli baharatlarla hazırlanmış et ve sebze yemeklerinin yaygın olduğu ülkede en bilinen yemek, pirinç ve mercimekten yapılan Daal Bhaat ve Momos adı verilen  Tibet yemekleri. Ayrıca Nepal`de son derece lezzetli kahveleri de denemenizi öneririz.

Nepal uçak bileti ile Türkiye`den aktarmalı olarak  ulaşımın mümkün olduğu bu güzel ülke, sizde uzun süre unutamayacağınız anılar bırakacak.  

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.