Harita

Libya Uçak Bileti Fiyatları

Libya, Akdeniz kıyısında bulunan bir Kuzey Afrika ülkesidir. Başkenti Trablus olan ülkenin diğer önemli şehirleri, Bingazi, Misrate ve muhteşem çöl manzaralarına tanıklık edebileceğiniz Fizan’dır. Libya Dinarı, ülkenin para birimi olup, Dolar ve Avro günlük hayatta da kullanılan diğer para birimleridir. Libya Dinarı’nı, havalimanında bulunan döviz bürolarından almanızı tavsiye ederiz. Libya Türklere vize uygulamayan ülkelerdendir. Başkent Trablus’ta bulunan, Trablus Uluslararası Havalimanı kent merkezinden 34 km uzaklıkta bulunan Ben Gaşir kasabasındadır. Merkeze ulaşmak için taksi kullanmanızı ve taksi şoförleriyle pazarlık yapmanızı öneririz. Ödeyeceğiniz taksi tutarı yaklaşık 14 USD olmalıdır. Libya’nın kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi, iç kesimlerinde ise çöl iklimi hüküm sürmektedir. Ülkenin çok büyük bir bölümü çöllerle kaplıdır. Bu sebeple yerleşim alanları kıyı kesimlerine kurulmuştur. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman, Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım aylarıdır.

 

Libya’nın gerçek yerlileri Berberi kabileleridir. Eski Mısırlılar’ın Berberiler için kullandıkları Lebu sözcüğü, Yunanca’ya “Libya” olarak geçmiştir. Libya nüfusunun halen %3’ ünü oluşturan, berberiler geleneksel yaşamlarını çoğunlukla çöl ortamında sürdürmektedir. Libya bir çok antik çağ kültürünü içinde barındıran eski uygarlıkların izlerini, bugün de takip edebileceğiniz bir coğrafyadadır. Fenikeliler, Kartacalılar, Büyük İskender’in orduları, Ptolemaus Hanedanı, Romalılar, Arap-İslam İmparatorluğu ve Osmanlılar geçmiş dönemlerde bu topraklara hakim olmuşlardır.

 

Libya’da Sahra Çölü tarafından çevrelenmiş olan Fizan Çölü, olağanüstü manzaralara sahip. Murzuk ve Ubrani kum denizlerinde kendinizi sarının tonlarından oluşmuş bir okyanusta hissetmeniz mümkün. Fizan çölünde deve sırtında ya da jeep’lerle yapılan safari gezilerine zaman ayırmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bitmeyen bir ufuk çizgisine doğru, inişli çıkışlı kumullar üzerinde yapacağınız bu harikulade yolculukta 12 bin yıl öncesinden kalma mağara resimlerine Akkus ya da Matkandus mağaralarında rastlayabilirsiniz. Çöl safarisi için, Libya ve Sahra Çölü’nün incisi Gıdamis mükemmel özelliklere sahiptir. Gıdamis, çöle uygun bir mimari anlayışla yapılmış geleneksel yapıda ki evleri ile nefesinizi kesecek manzaralar sunmaktadır.

 

İkinci Dünya savaşından sonra tekrar yapılanan Bingazi ülkenin ikinci büyük şehridir. Modern bir görünüme sahip olan kentte görmeniz gereken eserler arasında Özgürlük Meydanı ve hemen yanı başında bulunan Kapalıçarşı sayılabilir. Bunların yanı sıra Bingazi ile Tobruk arasındaki sahil şeridinde bulunan beş antik yunan kentini görmeden geçmemelisiniz. Cyrene’deki Zeus Tapınağı, Forum, Agora, Apollo Tapınağı ile Nekropolis, Tulmeyse’de bulunan Sütunlu Villa ile Agora; Apollonia’daki Orta Kilise ile Tiyatro görülmeye değer, son derece görkemli eserlerdir.

 

Başkent Trablus ülkenin en kalabalık ve en kozmopolit şehridir. Eski kent bölümünde yürüyerek yapacağınız gezide, çarşılar, kemerli daracık sokaklar, beyaz badanalı evler, surlar, kiliseler sizi eski zamanlarda keyifli bir yolculuğa çıkaracaktır. Antik ören yeri Leptis Magna, zamanın en büyük Roma kentiydi. Son derece iyi korunan kalıntılarda restorasyon çalışmaları halen sürmektedir. Çok büyük bir alanı kapsayan bölge mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

 

Her yıl Ekim ayında yapılan Ghadames Festivali, Berberi (Tuareg) yaşam tarzının, geleneksel kostümlerle tanıtıldığı ve yaşatıldığı bir festivaldir. Festivali gezerken Libya’ya özgü el yazmalarından, palmiye yapraklarından yapılan tabaklardan almayı unutmayın. Bir Akdeniz ülkesi olma özelliğiyle deniz ürünlerinin bolca bulunduğu ülkede, kuzu etinden yapılan yemekler de ayrı bir öneme sahip. Ülkede alkol kullanımının katı kurallarla yasaklanmış olduğunu belirtmek isteriz.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.