Harita

Grönland Uçak Bileti Fiyatları

Kuzey ışıklarının  buz üzerindeki büyülü dansına gitmek için bir Grönland uçak bileti almanız gerekiyor.

900‘lü yıllarda Vikingler  tarafından bulunan, dünyanın en büyük adası Grönland,  Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde,  Danimarka Krallığı’na bağlı özerk bir yönetim bölgesi.

Başkenti Nuuk veya eskim adıyla Goodthab olan adanın nüfusunu Grönlandlılar ve Eskimolar oluşturmakta ve Grönlandca konuşmaktadırlar, Danca okullarda öğretilmesine rağmen ikinci dil olarak kullanılmaktadır.

Adanın yerli halkı tarafından Kalaallitlerin ülkesi anlamına gelen  Kalaallit Nunaat olarak isimlendirilirken, uluslararası arenada yeşil ülke anlamına gelen Greenland olarak bilinmektedir. Adanın dörtte üçünden fazlası buzullarla kaplı ve halkın büyük kesimi kıyı bölgelerinde yaşamaktadır.

Ulaşım anlamında ikliminden ve coğrafyasından dolayı Grönland’da  otoyol bulunmuyor, yakın mesafelerde köpeklerin çektiği kızaklar taşıma aracı olarak kullanılırken, ulaşım genelde havayolu ile sağlanmakta, bu sebeple de Grönland‘da her şehirde havaalanı bulunmakta.

Grönland’ın nüfusunun büyük bölümünün yaşadığı başkenti Nuuk, 1728 yılında Norveçli misyoner tarafından kurulmuş ve  Grönland Üniversitesine ev sahipliği yapmakta. Adanın büyük şehirlerinden biri olan Sisimiut ise bir sahil kenti ve balıkçılık yapılmakta.

Grönland‘ın turizm yıldızı olan İlulissat şehri, en büyük şehirlerden biridir. Doğal özellikleriyle dünya mirası olarak koruma altına alınmış olan Buz Fiyordu‘na yakın mesafede bulunması,  şehri popüler kılan en büyük sebeplerden biri. Ayrıca dünyaca ünlü kaşif Knud Rasmussen bu şehirde doğmuştur.

Telaffuzu bir yana yazmakta bile zorlandığımız Ittoqqortoormiit ise sahil kesiminde yer alan bir kasaba, ancak bu 500 kişilik kasabanın özelliği dünyanın en kuzeyinde bulunan bölgede olması.

Volkanik Disco adasında yer alan Qeqertarsuaq kasabası olağanüstü manzaraları ile harika bir doğası olanb ir kasabada ve halk geçimini balina avcılığı ile sağlamakta.

Grönland‘da her yıl Mayıs ve Temmuz ayları arasında, dünyaca bilinen ve birçok turistin şahit olmak için akın ettiği beyaz geceler yaşanmakta. Yirmidört saat gün ışığının yaşandığı beyaz gecelerin yanısıra, kış mevsiminde de aydınlanmayan günler yaşanmakta adada. Bunun yanısıra olağanüstü bir doğa olayı olan ve  Aurora Borealis olarak bilinen Kuzey ışıklarını da izlemek mümkün.

Grönland buzlarla kaplı bir ada olunca, yapılabilecek şeyler de bu yönde listeleniyor. Kutupların simgesi haline gelen, köpeklerin çektikleri kızaklara binerek  televizyonlarda, dünya belgesellerinde izlediğiniz deneyimi yaşayabilirsiniz, kutup ayılarını resimleyebilir, kayak yapabilir, termal göllerde şifa bulabilirsiniz.

Adada alışveriş yapmak isterseniz, başkentte, fok derisi ve kutup ayısı kürkünden yapılmış hediyelik eşya satan birçok dükkan bulabilirsiniz. Grönland mutfağı ise çok fazla çeşit sunmamakla birlikte, balık ve ren geyiği eti farklı şekillerde kullanılırken,  patates ve pirinçten yapılan yemekler de oldukça lezzetli.

Işığın en güzel yansıdığı yeryüzü parçalarından birinde, hayatınızın en farklı tatilini yapmak için Grönland uçak bileti alıp, kalın giysilerinizi hazırlayın.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.