Harita

Sri Lanka Uçak Bileti Fiyatları

Tapınaklar ülkesi

Güney Asya‘da Hindistan’ın güney kıyılarına doğru uçuyoruz bu kez Sri Lanka uçak bileti ile. 

Bir ada ükesi olan Sri Lanka üç bin yıllık tarihe sahip, kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleriyle heyecanlandıran, şaşırtan adeta büyüleyen,  her an dinamik ancak  sıcak ve rahatlatan bir atmosfer sunan bir destinasyon. 

Tropik ormanları, çay tarlaları, baharat bahçeleri, pirinç tarlaları, şelaleleri, görkemli dağları ile doğanın  cömertliğine eşsiz bir örnek Sri Lanka

Araplar, Hollandalılar, Portekizler ve İngilizlerin sömürgesi olarak kalmış, o dönemlerde adı  Serendib, Ceilao, ve en son İngiliz sömürgesi olduğu dönemde Ceylon olarak değişmiştir. 1948 yılında bağımsızlığını kazanmış 1972 yılında da adını Sri Lanka olarak değiştirmiştir.

Yıllardır süren iç savaş ve 2004 yılında meydana gelen tsunami ile yaralanan ve yorgun düşen ülke yaralarını sarmaya çalışmakta. Ancak tüm olumsuzlara rağmen güneşin parladığı Sri Lanka, Muhteşem kumsalları, doğal güzellikleri, rengarenk tropikal çiçekleriyle büyülerken, Budist kültürü ve güven veren sıcak insanlarıyla içine çekiveriyor ziyaretçilerini. 

Ülke içerisinde gitmek istediğiniz hemen her noktaya otobüs veya trenle gitmek mümkün, ancak zaman kazanmak isterseniz araç kiralayabilirsiniz.

 Sri Lanka’yı kısa süreli ziyaret yerine bir süre orada yaşamak isteği uyanıyor ülkeye ayak basar basmaz. Yapılacak o kadar çok şey, görülecek o kadar çok yer var ki tüm bunları kısa bir ziyarete sığdırmak oldukça zor. Ülkeden, mutlaka tekrar gelip yapamadıklarınızı gerçekleştirme duygusu ile ayrılıyorsunuz.

Başkent Kolombo’da ilk dikkat çeken şey oldukça fazla sayıda bulunan Budist tapınakları ve meraklı ancak sıcakkanlı halkı. Ülkenin en büyük şehri ve ticaret merkezi olan Kolombo tekstil konusunda oldukça gelişmiş.Tarçın ve çay bahçeleri, müzeleri, sahil şeridi, alışveriş merkezleri ve hareketli caddeleri şehirle ilgili öne çıkan detaylar. Kolombo ve Kandy arasında bulunan Pinnawala fil yetimhanesi, terkedilen veya kaybolan yavru filler için oluşturulmuş doğal koruma ve yaşam alanı ve burada bebek fillerin bakımı yapılmakta.

Ülkenin öne çıkan önemli şehirlerinden Kandy Sri Lanka’nın eski başkentidir ve ülkede Budizm burada başlamıştır. Şehrin en çok ziyaret edilen tapınağı Dalada Maligawa 18. yüzyıldan kalma ve Buda’nın azı dişinin burada olduğuna inanılmakta.  Şehrin ateş dansçılarının nefes kesen gösterileri izlenmeye değer, doğa mucizesi mekanlarından Peradeniya Botanik Bahçesi ise tam bir cennet.

Galle Sri Lanka UNESCO tarafından korumaya alınan bir antik kent ve bir kalenin içine inşa edilmiş. 16. yüzyılda Portekizliler tarafından liman kenti olarak kullanılmış olan şehirde plajlardan denize girmek, dalış ve sörf yapmak mümkün. Doğanın tam ortasında bulunan tapınaklar ve yağmur ormanları ziyaret edilebilir. 

Sri Lankanın  antik başkenti olan Polonnaruwa‘da dönemin ihtişamının izlerini görmek mümkün. Kraliyet Sarayı ve bahçesindeki muhteşem bir manzara oluşturan gölet, 12. yüzyıldan kalma Gal Pota adı verilen devasa taş tablet ve kayadan yapılmış  buda heykelleri görülmeye değer.

Sigirya tepesi dev boyuttaki aslant heykeli ve antik Sigirya kalesi ve kalıntıları ile turistlerin ilgisini çekmektedir. UNESCO‘nun korumaya almış olduğu Anuradhapura antik şehri, MÖ 4.yüzyılda Sri Lanka‘ya baskentlik yapmış kutsal bir kent. Yine korumaya alınan Dambula, 1.yüzyıldan kalma tapınaklar barındırmakta. Nuwara Eliya ise ülkenin dünyaca ünlü Ceylon çayının vatanı , Yala Vahşi Yaşam Milli Parkı  98.000 hektarlık arazide yer almakta ve dünya çapında araştırma ve projelerin yürütüldüğü bu ekolojik parkta yüzlerce hayvan yaşamakta.

Bu renkli ülkenin gerçek büyüsünü yazıyla anlatmak zor, ancak bir Sri Lanka uçak bileti ile yaşayarak keşfedilecek bir heyecan bu.

Sri Lanka anlatılmaz yaşanır.. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.