Harita

Bangladeş Uçak Bileti Fiyatları

Farklı bir dünya

Bir güney asya ülkesi olan Bangladeş turizm konusunda fazla yol katedememiş olsa da doğası ve kültürü ile unutulmaz bir deneyim  vadetmektedir. Tatil planı yaparken bu kez farklı bir deneyim için Bangladeş uçak bileti sorgulayın ve bu heyecanlı deneyimi yaşayın.

Tarihi Milattan öncelere kadar uzanan  Bangladeş, o dönemlerde bölgede bulunan  güçlü devletlerinin hakimiyeti altında kalmış, 10. Yüzyıl itibariyle Müslümanlar bölgeye egemen olmaya başlamışlardır. 1700‘lü yıllarda Müslümanların, 1900‘lerden sonra da İngilizlerin egemenlığı altına girmiştir. Bangladeş‘in müslüman kesimi 1947 yılında Doğu Pakistan adıyla Pakistan’ın bir eyaleti olarak bu ülkeye bağlanmış ve 1969 yılına kadar Pakistan’a bağlı bir eyelet olarak varlığını sürdürmüştür.

Pakistan ve Hindistan arasında patlak veren ve 9 ay süren şiddetli bir savaş sonrasında Pakistan‘dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Hindistan ile içiçe bir coğrafyada bulunan Bangladeş, Bengal Körfezi‘nin  kıyısında ve birçok  akarsu ile bölünen bir ova üzerinde bulunmaktadır. Dünyadaki en kalabalık ülkeler arasında yer almaktadır. Ülke nüfusunun çoğunluğu müslüman ve  resmi dili Bengal dilidir ancak Urdu dili de yaygın olarak konuşulmaktadır. Renkli bir görüntü veren ülke insanları oldukça canayakın ve misafirperverdirler, erkekler Lungi, kadınlar da kamiz adını verdikleri yerel kıyafetler giymektedir .

Dünyanın neredeyse en uzun plajlarına sahip olan Bangladeş‘te bir çok cami, Mangrov ormanları, renkli kültürleriyle birbirinden ilginç kabile köyleri bulunmaktadır ayrıca Budist, Hindu ve Müslümanlara ait dönemler gibi ülke tarihinin farklı dönemlerine ait mimari tarzlarda eserler de bulunmaktadır. Lalbagh Kalesi, özellikle Başkent Dakka civarında bulunan camiler, budist tapınakları, Bara Katra Sarayı, Shadid Minar Merkezi bunlardan bazıları. 

1971 yılında ülkenin bağımsızlığını kazanmasından hemen sonra başkent olan Dakka aynı zamanda bölgenin ekonomik, siyasi ve kültürel merkezi durumunda. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olmasının yanında, şehir içi ulaşımda kullanılan çek çekleri ve üretilen kaliteli muslini ile bilinmektedir. Yoksul gecekondu bölgelerinin yanında, Gulshan ve Banani gibi son derece modern ve zengin bölgelere de sahip, farklı renkleri bir arada görebileceğiniz bir şehir.  Geçmişte Babür İmparatorluğu‘nun kontrolünde olan  şehir zamanın yöneticileri tarafından bahçeler, köşkler, anıtlar, cami ve türbelerle donatılmiş adeta. 

Ülkenin eğlence ve gece hayatı büyük ölçüde Dakka’da yer bulmaktadır. Yabancılar tarafından açılıp işletilen gece kulüpleri ve barlar mevcut. Alkollü içecekler ise yalnızca otellerde ve yabancıların işlettikleri bu mekanlarda kullanılabilmekte.

Bangladeş’in ikinci en büyük şehri ve ana limanı olan  Chittagong, Karnaphuli Nehri civarında bulunmakta ve antik çağlardan beri doğal bir liman olarak önemli bir yere sahiptir.

Ülkenin bir diğer önemli şehri olan Khulna bir endüstri kentidir ve Bangladeş’in en büyük limanlarından Mongla bu kentte bulunmaktadır. Kentin bir diğer özelliği ünlü Bengal Kaplanının doğal yaşam alanı olan Sundarban bu kent sınırları içerisindedir.  

Ortadoğu ve Hint mutfağının hakim olduğu Bangladeş‘te bol baharatlı yemekler  menüleri süslemekte.Aloo bharta adı verilen patates püresi oldukça bilinen bir yemek, ayrıca her yerde karşınıza çıkan Köri sosu bir çok yemekle sunulmaktadır. Et ve balık yanında baharatlı pilav oldukça yoğun tüketilen yemeklerdir.

Bangladeş’te 6 mevsimden söz etmek mümkün. Aralık-Ocak aylarında kış mevsimini yaşarken, Şubat-Mart aylarında ilkbaharı, Nisan-Mayıs aylarında sıcak yaz mevsimini, Haziran-Temmuz aylarında tropical muson, Ağustos-Eylül aylarında sonbahar,  Ekim-Kasım aylarında ise sonbaharın bir sonraki dönemi şeklinde tariff edebileceğimiz dönemleri görülmektedir. Ülkede yıl boyunca en düşük sıcaklık 9 en yüksek ise 34 derecedir.

Bu ilginç ülkede, heyecanlı bir seyahate karar verdiyseniz Bangladeş uçak bileti sorgularken vize başvurusunda bulunmanız gerektiğini de hatırlatalım.   

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.