Harita

Tanzanya Uçak Bileti

Ortadoğu Afrika ülkelerinden olan Tanzanya’nın en kalabalık kenti ülkeye yıllarca başkentlik yapmış olan Darüsselam’dır. 1996 yılında başkentlik unvanı Dodoma’ya devredilmiştir. Bu iki önemli kentin dışında bilinen diğer önemli yerleşim alanı Zanzibar’dır. Türkiye’den direkt olarak uçabileceğiniz Darüsselam’a yaklaşık 7 saatlik bir uçuştan sonra varmak mümkün. Tanzanya Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor, vizeyi gümrükte 50 Dolar karşılığında temin edebilirsiniz. Ülkenin para birimi Tanzanya Şilini olsa da Amerikan Doları her yerde kullanılıyor. Tanzanya tüm dünya çapında turistlerin ilgi gösterdiği önemli bir turistik destinasyon. Tropikal iklim özelliklerinin görüldüğü Tanzanya’da yüksek yerlerde sıcaklıklar yıl boyunca 10-20 derece arasında değişir. Diğer kısımlarda ise sıcaklık nadiren 20 derecenin altına düşmektedir. En sıcak aylar Kasım ve Şubat arasında görülür. Tanzanya her mevsimde ziyaret edebileceğiniz bir ülkedir. Tanzanya’yı cazip kılan unsurların başında ülkenin vahşi yaşam alanlarının bolluğu gelmekte. Tanzanya’ya özgü türlerin korunması hükümetçe desteklenen bir program altında yürümektedir. Ülkede hali hazırda keşfedilmeyi bekleyen canlı türlerinin olduğu tahmin edilmektedir.

Darüsselam kent merkezinde yapacağınız yürüyüşte ezber bozan bir kentte olduğunuzu hemen fark edeceksiniz. Ellerinde yükler, sırtlarında çuvallar, kafalarındaki sepetlerle ve yerel kıyafetleriyle satış yapmaya çalışan kadınlar, dilenenler ve sokak satıcılarıyla eski başkent, ülkenin hareketli ve en renkli yerlerinden biri. Balık Pazarı kentin en hareketli noktalarından biri ve ülkenin en büyük balık pazarıdır.  Balıkçı tablaların arasında bulunan mangallarda pişirilen taze balıkları hemen orada tüketmeniz mümkün.  Koko Plajı geniş kumsalı ve her daim ılık suyuyla serinlemek ve dinlenmek isteyenler için ideal bir lokasyon. Darüsselam’dan 50 km uzaklıkta bulunan timsah çiftliği mutlaka görmeniz gereken sıra dışı bir yer. Begomoya kentten bir buçuk saatlik uzaklıkta bir bölgede yer almakta. Tarihi bir Müslüman kenti olan Begomoya’ya muhteşem okyanus manzaraları ve zümrüt yeşili ormanların arasından ulaşılıyor. Tanzanya Ulusal Müzesi, Botanik bahçeleri, St.Joseph Katedrali, tropik meyvelerin bin bir çeşidini görebileceğiniz Kikitu Meyve Pazarı ve Köy Pazarı’nı görmeden dönmeyin.

Tanzanya’ya bağlı iki adadan biri olan Zanzibar dünyaca ünlü müzik topluluğu Quinn’in solisti Fredy Mercury’nin doğduğu yerdir. Hint Okyanusunun ve bin bir çeşit baharatın kokusuyla ada önemli bir turizm merkezidir.

Tanzanya ziyaretinizden ülkeye özgü bir şeyler satın almak isterseniz, abanoz ağacından yapılan “Mokonde” ler aklınızda olsun. Tropik sebze ve meyve cenneti olan ülkede bir tür tropik meyve olan “cashew” i mutlaka denemelisiniz. Olur mu hiç, demeyin ve bu sıra dışı ülkede oldukça fazla tüketilen “muzlu çorba”yı mutlaka deneyin. Tanzanya’yı keşfetmekten büyük bir haz alacaksınız. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.