Harita

Tacikistan Uçak Bileti Fiyatları

Dağların kucakladığı ülke

Eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetlerinden biri destinasyonumuz ve bakalım Tacikistan uçak bileti sizi hangi dağlara uçuracak.

İran kökenli bir halk olan Tacikler, Perslerin, Büyük İskender’in ve bir çok devletin idaresi altında kaldıktan sonra yaşadıkları bölgenin araplar tarafından işgaliyle  müslümanlığı kabul etmiş, bölgede güçlü bir hakimiyeti olan Türklerin kültür ve dillerinden de büyük ölçüde etkilenmişlerdir. 18. yüzyıl sonlarına kadar Buhara Hanlığı hakimiyeti altında kalan Tacikler, daha sonra Afganlıların ve Rusların  hakimiyeti altına girmiştir. Sovyetler Birliği‘ni oluşturan 15 Cumhuriyetten biri dumundayken  1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Büyük bölümü dağlarla kaplı bir ülke olan Tacikistan‘ın güneyinde Afganistan, kuzeyinde Kırgızistan, batısında Özbekistan, ve doğusunda Çin Halk Cumhuriyeti bulunmaktadır. Ferghana Vadisi, Duşanbe‘nin de bulunduğu Karategin bölgesi,Khatlon, Zeravshan ve Pamir dağları bölgesi olarak beş ana bölgeden oluşmaktadır.

Denize kıyısı bulunmayan ülke, yüksek konumu dolayısıyla oldukça sert bir iklimi ile oldukça soğuk geçen kış aylarına sahip Tacikistan‘da az yağış görülmekte ve yaz mevsimi sıcak ve kurak geçmektedir.

Ekonomisinin önemli dayanağı tarım ve hayvancılık denebilir ayrıca birçok aile geçimini ipekçilikle sağlamaktadır. Çiçek yetiştiriciliği de ülkede farklı bir gelir kaynağı durumunda. Tacikistan yeraltı zenginlikleri ile adını duyurmakta.

Ülke nüfusu büyuk oranda Tacikler‘den oluşmakta, diğer etnik gruplar ise Özbek’ler, Rus‘lardır. Konuşulan diller ise Tacikçe ve Rusça‘dır. Halk yoğun olarak kışlak adı verilen, okul, sağlık, alışveriş ve kültür merkezlerine sahip küçük köylerde yaşamaktadır.

Coğrafi konumu  nedeniyle ulaşımın biraz güç olması ülke turizmini olumsuz yönde etkilemekte ancak Tacikistan, ülke turizmini hareketlendirmek amacıyla birçok ülkeye giriş vizesini kaldırmayı planlandığını açıklamıştır. Sahip olduğu dağları ile dağcılar için cazip bir destinasyon konumunda olan ülkeye her yıl aralarında Türkiye‘nin de olduğu farklı ülkelerden yüzlerce dağcı giriş yapmakta. 

Tacikistan‘ın doğusunda bulunan doğa harikası Pamir Dağı Milli Parkı UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınmıştır. 

En büyük şehri ve aynı zamanda da başkenti olan  Duşanbe , Pazartesi günleri Pazar kurulan bir köy halinden, gelişip büyüyerek başkente dönüşme hikayesi olan bir şehir. Bu nedenle de Farsça’da Pazartesi anlamına gelen Duşanbe adını almıştır. Şehirde Tacikistan Ulusal Antika Müzesi, K. Behzod National Müzesi, Fine Arts Müzesi ve Gurminj Zavqibekov Müzikal Enstrümanlar Müzesi gibi ülke tarihi ve kültürü hakkında fakir edinmenizi sağlayan müzeler mevcut.

Tacikistan kültüründen söz edildiğinde ilk akla gelen, dünyanın ilk senfonize ortamında çalınan müzik türü olma özelliğine sahip Şaşmakom müziğidir. Tacikistan sanat dünyasına da birçok değerli isim armağan etmiştir. Edebiyat dalında Sadriddin Ayni, Mirzo Tursunzade, Dasnçıları Malika Sobirova,Malika Kalandarova, sinema alanında   Ato Muhamedcanov ve Boris Kimyagarov dünyaca bilinen isimler. 

Tacikistan mutfağı halwa adlı tatlılsıyla tanınmakta, koyun etleri, şalgam ve pirinç ile kızartılarak yapılan geleneksel yemeği Plov ise önemli bir ana yemek. Ülkeye özgü tatlardan mantı ve pirmeni ise mutlaka denenmesi gerekenler listesinde. Kahvaltılarda ikram edilen kefirin yararları dünyaca bilinmekte.

Tacikistan edebiyat ve sanat dünyasına bir çok isim yetiştirmiş bir ülke. Edebiyatçı Sadriddin Ayni ve Mirzo Tursunzade, Tacik balesini dünyaya tanıtan Malika Sobirova, Tacik dansını dünyaya tanıtan Malika Kalandarova, ünlü sinemacılar Ato Muhamedcanov ve Boris Kimyagarov bu isimlerden birkaçıdır.

Vizesiz ziyaret edebileceğiniz bir destinasyon olan Tacikistan`a uçak bileti almaya karar verdiyseniz en uygun zamanın  Nisan ve Ekim ayları olduğunu söyleyebiliriz. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.