Harita

Afganistan Uçak Bileti Fiyatları

Renkli Kültürler

Orta Asya’da bir kara ülkesi olan Afganistan bir İslam Cumhuriyetidir ve Pakistan,  İran, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan ile komşudur.  Afganistan’ı Hindikuş ve Pamir sıradağları kuzey ve güney Afganistan olmak üzere iki bölüme ayırmaktadır.

Oldukça sert coğrafi koşullara sahip olan Afganistan‘ın üçte birini ova ve yaylalar oluştururken, çok büyük bir bölümü, yüksekliği 6000 metreyi bulan dağlarla kaplıdır. Bu zor coğrafi koşullar sebebiyle ülkede ulaşım ve iletişim dolayısıyla da ticaret konusunda zorluklar yaşanmaktadır. Bir ziraat ve tarım ülkesi olan Afganistan‘da yaygın olarak kuraklığın görülmesi ve doğal şartların elverişsiz olmasından kaynaklı toprakların sadece küçük bir kısmı ekilip biçilebilmektedir. Doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin olan ülkede kömür ve demir yataklarının yanı sıra bakır, kurşun, berilyum ve çinko bulunmakta ancak zengin hidroenerji potansiyeli bulunmasına rağmen ekonomik olarak kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle kullanılamaktadır.

Uzun tarihi boyunca fiziki konumu itibariyle bölge ticaretinin merkezi olma gibi bir avantaja sahip olan Afganistan için aslında bu durum çoğu zaman dezavantaja dönüşmüş, stratejik konumu nedeniyle tarihi boyunca İranlılar, Moğollar, İngilizler, Araplar, Yunanlılar, ve Sovyetler gibi bir çok devlet ve imparatorluğun istilasıyla karşı karşıya kalmıştır.

İdari olarak Afganistan Kabil, Kandehar, Herat, Hezaristan, Nuristan, Vehan, Bedahşan ve Türkistan olmak üzere sekiz bölüme ayrılmıştır.

Oldukça renkli profili ile bir kültürler mozaiği olan Afganistan‘da nüfusun etnik dağılımı çoğunluk Peştunlar olmak üzere Tacikler, Hazaralar, Özbekler ve çok küçük bir azınlık halinde Aymaklar, Türkmenler, Beluciler şeklindedir. Resmi dil Peştu dili ve Farsçadır ancak ülkede Özbek, Peştu, Tacik, Beluci ve Pasice de konuşulmaktadır. Ülke nüfusunun yüzde yirmisi büyük şehirlerde yaşarken, büyük bölümü kırsal kesimde yaşamaktadır. Okuma yazma oranının oldukça düşük olduğu Afganistan, dünyada kişi başına düşen gelir oranının en düşük olduğu ülkelerden biridir. 

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kabil‘dir. Ülkenin doğusunda, Kabil Irmağı‘nın kıyısında ve oldukça stratejik bir geçiş noktası olan Hayber Geçidi  yakınında bulunmakta ve konumu sebebiyle Afganistan için olduğu kadar tüm bölge için de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle  yaklaşık 5000 yıllık tarihi süresince, savaşlarda birçok kez el değiştirmiştir.

Afganistan‘da görülmeye değer tarihi eser ve mekanların çoğu Kabil‘de bulunmaktadır.  1920 yılında inşa edilen Darul Aman Sarayı, Kabil Müzesi, Davud Han Anıtı, Kabil’i  başkent yapan Babür Şah’ın mezarının bulunduğu alan olan Babür Bahçeleri, 19. Yüzyılı sonlarında yazlık saray olarak yapılan Bagh-e Bala Sarayı, Afganistan‘ın en büyük camisi olan  Hacı Abdul Rahman Camii ve Afganistan Ulusal Müzesi başkentte ziyaret edilebilmektedir.

Ülkenin önemli tarihi eserlerinden biri olan Cam Minaresi ise Afganistan’ın batısında, Gor ilinin Şahrak ilçesi sınırları içindebulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası olarak korumaya alınan bu bölgede bulunan, kızarmış taştan yapılmış olan bu  65 metre yüksekliğindeki minarenin çevresi 2400 m’ye varan dağlarla çevrilidir. Dış kaplaması, el yazmaları ve Kur’an ayetleriyle  süslenmiş taşlarıyla oldukça ilginç bir yapı.

Afganistan‘ın diğer önemli şehirlerinden nüfus bakımından ikinci büyük kenti olan Herat, sahip olduğu uluslararası  havaalanı ile öne çıkmakta. Belh şehri ise bölgenin en eski yerleşim alanlarından biri ve Yunanlılardan kalma antik eserler barındırmakta. Celalabad ise ülkeyi Pakistan”a bağlayan şehirdir, bu bölge üzerinden Pakistan ile ticaretin artması ülke ekonomisine büyük katkı sağlamıştır.Bunlar dışında Kandahar ve Mezar-ı Şerif Afganistan‘ın diğer önemli şehirleridir.

Afganistan‘da yemek dendiğinde akla gelen et ve pirinçtir. Hiçbir kültürden etkilenmeyen  ve tamamen özgün bir mutfağa sahip olan  Afganistan‘da Hayvancılığın yaygın olmasından kaynaklı etler son derece lezzetli. Pilav her türlü et ve sebze ile neredeyse yüzlerce farklı şekilde pişirilmekte. Baharat, Taze otlar ve yoğurdun da oldukça fazla kullanıldığı Afganistan mutfağında koyu şuruplu kızartılmış tatlılar revaçta. 

Kilimleri ve pamuklu dokuma ürünlerinin rağbet gördüğü Afganistan, oldukça farklı deneyimler yaşanabilecek, farklı karelere sahip kültürüyle kendine has çekiciliğe sahip bir destinasyon. Afganistan uçak bileti almadan önce pasaportunuzu yenilemeyi unutmayın çünkü vize başvurularında on yıldan eski pasaportlar işleme alınmamaktadır. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.