Harita

Kabil Uçak Bileti

 

Afganistan'ın başkenti ve en büyük şehri olan Kabil, savaşlardan aldığı yaraları sarma ve eski, renkli günlerine dönme çabası içerisinde. Her geçen gün, Kabil uçak bileti sorgulamasına biraz daha fazla rastlanması, bu yolda atılan adımlarınyavaş da olsa hedefe ulaştığının göstergesi.  

MÖ 1500 yıllarına uzanan tarihinde Kabil, konumu nedeniyle Orta Asya'nın en önemli şehri olarak sürekli el değiştirmiş ve defalarca yıkılıp yeniden yapılmıştır. Moğollardan sonra Hint-Türk İmparatorluğunun hakimiyetine girmiş, hatta başkentlik yapmış ve 1738’de  İranlıların idaresine geçmiş. 1747 yılında  ilk bağımsız Afgan devleti kurulmuş ve 1773’te Afganistan’ın başkenti olmuştur.1879’da İngilizlerin idaresi altına giren Kabil , hızlı bir yapılanmaya girmiş, yeni sarayı, modern binaları ile çağdaş ve yeni bir çehre kazanmış ancak kaderine karşı koyamayarak 1988’de Sovyet işgalinden sonra ki iç savaş döneminde yeniden yıkılarak büyük zarar görmüştür.Şu anda şehrin kontrolü Birleşmiş Milletler tarafından sağlanmaktadır. 

Ağır ve yıpratıcı savaşlara ragmen şehir, uzun ve zengin tarihinin izlerini hala taşımakta. Mimarisi ile dikkat çeken Kral Amanullah’ın Sarayı Darul Aman,ı 1920 yılında inşa edilmiş, sarayı’nın arkasındaki tepede ise Davud Han Anıtı bulunmakta. Babür Bahçeleri anlamına gelen Bagh-e Babur, Babür İmparatorluğu’nun kurucusu Babür Şah’ın mezarının bulunduğu alan. 19. Yüzyıl sonlarında bir yazlık saray olarak inşa edilen Bagh-e Bala’nın iç kısımlarının kendine özgü yapısı büyük oranda korunmuş ve çevresi park haline getirilmiştir. Ülkenin en büyük camisi olan Hacı Abdul Rahman Camisinde onbin kişi ibadet edebilmekte. 

Darul Aman yolu üzerinde bulunan Ulusal Müze zamanında Afganistan’ın ve Orta Asya’nın en zengin koleksiyonlarına sahipken, iç savaş döneminde yağmalanmış da olsa hala mutlaka görülmesi gereken bir müze. Oldukça etkileyici bir Kabil evi olan Afgan Ulusal Galerisi’nde yağmalamalardan arta kalan, değerli  resim ve  portreleri görmek mümkün.Ülkede Cuma günlerinin tatil günü olması nedeniyle, müze ziyaretleri Cuma günü dışında ki herhangi bir gün içinde yapılabilmekte.  

Kabil’e 9 km mesafede bulunan Karga Gölü, şehir halkı ve ziyaretçiler için oldukça cazip bir bölge. Oldukça bol restorant alternatifi sunan göl bölgesinde ayrıca  Gölde yüzülebilmekte ve çeşitli su sporları yapılabilmekte. 

Şehirde yemek kültüründen sözetmek gerekirse, oldukça zengin bir yemek kültürüne sahip olan Afganistan, diğer ülke mutfaklarından fazla etkilenmemiştir.Et,pirinç ve ekmeğin çok fazla kullanıldığı oldukça lezzetli mutfağın öne çıkan yemek, kırmızı et veya tavukla ya da sebzeyle, yüzlerce farklı şekilde yapılan  yapılan Afgan Pilavıdır. Şehirde Türk, Lübnan ve İran yemeklerinin servis edildiği restoranlar da bulunmakta.  

Kabil’de alışveriş dendiğinde, şehrin önemli ticari ürünleri olan Afgan halı ve kilimleri, çeşitli dokuma ürünleri gelir akla.  

Şehirde kadınların hareket alanı oldukça kısıtlı, kadınlar parkı anlamına gelen Bagh-e Zanana, sadece kadınların el işlerini satabildikleri ve alışveriş yapabildikleri bir pazar ve aynı zamanda da bir park ve dinlenme alanı.Bölgeye erkeklerin girmesi yasak. 

Son yıllarda, önemli ölçüde sekteye uğrayan ekonomik faaliyetlere yeniden hız kazandırma çabaları ve varolan turizm potansiyeline dikkat çekildiği gözlenmekte ve bunun sonucu olarak özellikle 2001 yılı itibari ile kıpırdanmalara şahit olunmaktadır. 

Şehre oldukça yakın mesafede uluslararası bir havaalanına sahip olan Kabil’e, İstanbul’dan direkt uçuşlar mevcut. Kabil uçak bileti sorgulamanız durumunda oldukça cazip alternatifler bulmanız mümkün. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Kabil yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.