Harita

Panama Uçak Bileti

Panama Orta Amerika’da Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alan bir ülkedir.  Ülkenin para birimi Balbao olmasına rağmen Amerikan Doları çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Panama Türkiye vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biridir. Türkiye’den direkt uçuş bulunmayan Panama’ya aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Panama’da yağışlı ve sıcak dönem olmak üzere iki ayrı iklim türü yaşanmaktadır. Mayıs ayından Ocak ayına kadar olan dönem yoğun yağışların görüldüğü aylardır. Bu dönem dışında tüm aylar sıcak geçmektedir. Panama seyahatiniz için en uygun dönem Aralık-Nisan ayları arasında kalan dönemdir. Resmi dilin İspanyolca olduğu ülkede, özellikle turistlerin yoğun olduğu kentlerde İngilizce ikinci dil olarak kullanılmaktadır. Bilindik rotaların dışına çıkmaktan hoşlanan gezginler, kent içinde yağmur ormanlarında dolaşmak isteyenler, biri yetmez iki okyanusta birden yüzmek isteyenler, ekolojik turizme meraklı olanlar ve hepsi bir arada olsun, kent hayatının hareketliliğini de isterim diyenler, önce ben gördüm cümlesini kurmayı sevenler, Panama’yı listenizin başına ekleyiniz. Başkent Panama City dışındaki diğer önemli bölgeler Bocos Del Toro, Colen ve Chiriqui olarak sayılabilir.

 

Kent hayatından uzaklaşmak isteyenler, açık hava aktivitelerini sevenler ve doğa tutkunu gezginler için ilk durağımız Bocas Del Toro, özellikle dalış severler ve deniz tutkunları için mükemmel parkurlara sahip bölge kaçırmamanız gerekenler arasında. Biraz da romantizm isteyenler Chiriqui’de ve Volcan Baru Milli Parkında muazzam görüntüler sunan dağların ardından güneşin batışını izlerken mükemmel anlar yaşabilirsiniz. Açık hava etkinlikleri arasında rafting, binicilik, kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşleri sayılabilir. Yorgunluğunuzu giderecek nefis bir kahve eşliğinde dinleneceğiniz renkli mekânlar içinizi ısıtabilecek nitelikte. Panama City’de büyük ve modern gökdelenlerin gölgesinde dinlenen eski kent bölgesi birbirinden mükemmel binalar, kafeler, restoranlar ve dini mekânlarıyla turistlerin ilgisini çeken bir bölge. Eski kent bölgesinde bulunan küçük hediyelik eşya satan mağazalar hem ülkenin otantik havasını soluyabileceğiniz hem de bu güzel coğrafyaya özgü eşyaları satın alabileceğiniz mekânlar, mutlaka görünüz.

 

San Blas tropikal adalarında çok renkli bir kültür olan Kuna halkıyla tanışmak, Çiçekler Vadisinin mükemmel ekolojik ortamında bulunan küçük kasaba Boquete’de bulunmak, Atlantik ve Büyük Okyanus manzaralı Baru Yanardağı’na doğru tırmanmak kaçırılmaması gereken fırsatlar. İnci Adalarının turkuaz renkli sularında yüzmek, adaların ipek yumuşaklığındaki beyaz kumlarında güneşlenmek şüphesiz yapılacaklar arasında. Panama City’nin yani ülkenin başkentinin göbeğinde bulunan yağmur ormanlarında, el değmemiş doğanın kalbine doğru yapılacak yürüyüşler mutlaka yapmanız gerekenler arasında.

 

Pirincin çok yoğun kullanıldığı ülke mutfağında, fasulyeli pilav olarak tarif edebileceğimiz “gallopinto” ve “ceviche” olarak adlandırılan balık yemeği denemeniz gereken yerel lezzetler arasındadır. Ülkeden alınabilecek en güzel hediyelik eşya ülkeye özel olan Panadour şapkalarıdır. Şapkaları ülkenin hemen her yerinden satın alabilir bu güzel coğrafyaya ait bir eşya olarak anılarınızın arasında katabilirsiniz.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.