Harita

Şili Uçak Bileti Fiyatları

Şili Güney Amerika’da And Dağlarından Büyük Okyanus’a doğru uzayan, Peru’nun batısında bulunan coğrafi görünüm olarak kuzeyden güneye dar bir koridor şeklinde uzanan bir ülkedir. Ülke nüfusunun üçte biri başkent Santiago’da yaşamaktadır. Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen Şili’ye gitmek için Madrid, Paris veya Sao Paulo aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz.  Şili’nin para birimi Peso, konuşulan dili; İspanyolcadır. Kuzeyinde uçsuz bucaksız gibi görünen Atamaca çölü, orta kısımlarında verimli vadiler, volkanlar, göller, güney kısmının ucunda Antartika’ya kadar uzanan binlerce ada ve doğu sınırını belirleyen And Dağlarıyla Şili dünyanın coğrafi açıdan en ilginç coğrafyalarından birinde bulunmaktadır. Yukarıdan aşağıya doğru uzun bir coğrafyada yer alan ülkenin kuzeyi kurak, orta kısmı Akdeniz iklimi güney kısmında ise soğuk ve yağışlı bir iklim özellikleri egemendir. Başkent Santiago dışında, Valparaiso, Conception-Talcahuano, Antofagasta ve Temuco diğer önemli kentleridir.

2010 yılında Şili genelinde gerçekleşen 8.8 şiddetindeki deprem ve önceki yıllarda ülkede gerçekleşen diğer şiddetli depremlerde tarihi binaların çoğu tahrip olmuş. Bu sebeple Şili yolculuğunuzda tarihi binalar yerine muhteşem doğal güzellikler göreceksiniz. Şili dağlık bir ülke, topraklarının %80’ni yükseltilerden, %20’si düzlüklerden oluşmaktadır. And Sıradağları kış sporları için çekici parkurlarla doludur. Başkente yakın mesafede bulunan kış sporları merkezlerine ulaşmak kolaydır. Bu merkezlerde spor tırmanışları, snowboard, klasik kayak ve gece kayağı türlerinde etkinliklerde bulunabilir. Lagunillas’ta ise klasik dağ sporları yapılabilir. Chapa Verde, Villarica Pucon muhteşem doğa manzaralarına sahip kayak sporları kompleksine sahiptir. Şili’de bulunan yükseltiler ve dağların yüzeyindeki inişli çıkışlı yapı;  trekking, dağcılık, fotoğrafçılık, yamaç tırmanışı ve doğa gezintileri için cazip parkurlarla sahiptir. Ülkenin kuzey kısmında bulunan Büyük Okyanus sularında yılın büyük bir bölümünde yüzülebilir. Arica ve Lquique bölgelerinde bulunan uzun kıyılar deniz turizmi için oldukça cazip bölgelerdir. Ülkenin orta kesimi de deniz sporları açısından önemli alternatifler sunmaktadır. Bol aktiviteli deniz tatili için ülkenin orta bölümünde bulunan kentler ideal konumdadır. Sörf, yelkenli kullanmak ve deniz altı sporları yapılabilecek aktiviteler arasındadır. 

Conception şehrinden güneye doğru sular soğumaya başlar. Kıtanın güneyinde Antartika’ya doğru ortaya çıkmaya başlayan buzullar, kanallar, fiyortlar ise Şili’nin dünyanın en soğuk kısmına uzanan son kara parçalarıdır. Şili’nin dünya çapında önemli bir turistik merkezi de “dünyanın merkezi” anlamını taşıyan Paskalya Adasıdır. Kültürünün gizemi ve olağanüstü manzarası her yıl milyonlarca turisti çekmektedir. Adada balina kemiklerinden, ahşap veya adaya özgü taşlardan yapılan mitolojik heykeller hediyelik eşya olarak düşünülebilir. Kabuklu deniz hayvanlarından yapılan kolye ve bilezikler de ülkeden satın alınabilecek hediyelik eşyalar arasındadır. Ayrıca Şili’ye has alpaka kazakları, el yapımı gümüş işleri ve mücevherler satın alınabilecek diğer hediyelikler arasındadır. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.