Harita

Dublin Uçak Bileti

Yeşil Kent

Zengin tarihi, renkli kültürü, büyüleyen doğası ile Ortaçağdan beri İrlanda‘ya başkentlik yapan Viking şehri Dublin‘deyiz.

Avrupa şehirleri arasında Londra ve Paris‘ten sonra en çok Dublin uçak bileti sorgulanmakta ve şehir yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlamakta. BBC‘nin Avrupa genelinde yaptığı ankete göre Dublin, Avrupa‘nın en yaşanacak başkenti seçilmiş.

James Joyce, Bernard Shaw, Oscar Wilde gibi dünyaca ünlü edebiyatçılar yetiştiren şehir, tarihi pubları ile de ünlü. İngilizcenın yanısıra Kelt dilinin konuşulduğu Dublin, Üniversiteleri ve dil okulları ile aynı zamanda önemli bir eğitim merkezidir.

Dublin‘nin sembollerinden biri olan Trinity Üniversitesi İrlanda‘nın en eski ve köklü üniversitesidir. Şehrin merkezinde bulunan üniversite, Jonathan Swift, Bram Stoker, Oscar Wilde, Samuel Beckett gibi birçok ünlü edebiyatçıyı mezun etmiştir ayrıca üniversite Avrupa‘nın hatta Dünyanın en güzel kütüphanesine sahiptir. Gün boyunca ziyarete açık olan kütüphanede eski el yazmaları ve tarihi kitapların bulunduğu Long Hall oldukça görkemli. İrlanda ve Kelt tarihi ile ilgili en eski yazılı kaynak olan ve kök boyalar ile dana derisine yazılan 1200 yıllık Book of Kells bu kütüphanede korunmakta.

Üniversitenin yanısıra müzeleriyle de Dublin‘in zengin tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün. Ücretsiz ziyaret edebileceğiniz devlete ait bu müzeler arasında Babam İçin ve Michael Collins gibi ünlü filmlerin çekildiği Kilmainham Gaol cezaevi de bulunmakta. Görülmesi gereken diğer müze ve tarihi mekanlardan bazılari; Kilmainham Gaol Tarih müzesi, Hugh Lane Municipal Modern Sanat Müzesi, National Museum of Natural History, James Joyce Müzesi ve Yazarlar Müzesi, Christ Church Katedrali, Dublin Castle ve St. Patrick‘s Katedrali.

Yeşil bir şehir olan Dublin‘den söz ederken parkları atlamak mümkün değil.Şehrin merkezinde bulunan St. Stephen’s Green, güneşli havalarda Dublin‘lilerin güneşlenip güzel havanın tadını çıkardıkları tarihi bir park. Phoenix Park ise O’Connell caddesi civarında Liffey nehri kıyısında sekiz ayrı girişi olan dev bir park. İçinde oyun alanları, bahçeler birçok değişik ağaç türü, ve Alageyik sürüleri, birçok kuş türü bulunmakta. Ayrıca Park alanında, şehrin en çok turist alan mekanı olan Hayvanat Bahçesi bulunmakta. Phoenix Park, Cumhur Başkanlığı konutu, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği ve birçok anıt ve tarihi esere de evsahipliği yapmakta.

Dublin‘de Publar en önemli kültürel özelliklerden biri ve sosyal yaşamın vazgeçilmezi dolayısıyla söylenecek çok şey var; Öncelikle adı neredeyse İrlanda ile birlikte anılan Guinness Birasından sözetmek lazım. St. James Gate mahallesinde, turistik açıdan oldukça popüler olan ve müze haline getirilen eski Guinness fabrikası bulunmakta.

İrlanda‘nın geleneksel“İrish Pub”larından The Brazen Head 1198 li yıllarda hizmet vermeye başlamış ve bugün hala kaliteli servisi ile rağbet görmekte, Porterhouse ise İrlanda’nın milli birası olarak Kabul edilen porter ve stout içerken, canlı müzik dinleyebileceğiniz bir mekan, bir başka tarihi mekan olan O’Donoughes Pub, 60 lı ve 70’li yıllarda ünlü grupların canlı müzik yaptıkları ve hala canlı müzik yapan bir bar. Alternatif bir mekan olan Against the Grain ise bilinen markalar dışında, yurt içi ve dışardan üreticilerin biralarını deneyebileceğiniz bir pub. Sessiz mekan arayanlar için Trinity Üniversitesi civarında bulunan ve müziksiz bir bar olan Mulligan’s Bar‘I tavsiye edebiliriz, Bernard Shaw graffiti ve müzikleriyle daha çok üniversiteli kesime hitap eden, geleneksel pub çizgisinin biraz daha dışında bir bar.

Eğlence diyorsanız; Dublin‘de, eğlence hayatının kalbi barların ve gece kulüplerinin yoğun olarak bulunduğu Temple Bar semtinde atmakta. Alış veriş diyorsanız; Grafton Sokağı’nda aradığınız herşeyi bulabilirsiniz, ayrıca Nassau Sokağı‘ında birçok hediyelik eşya satan mağaza bulmanız da mümkün.

Neredeyse tüm dünya mutfaklarından örneklerin olduğu Dublin‘de damak tadınıza uygun menüleri bulunan bir restorant mutlaka bulacaksınız. Şehir içi taşımacılığın otobüs ve tramvay ile yapıldığı Dublin‘de bir Leap Card edinerek tübm toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz.

Biraz pahalı bir şehir olmasına karşın Dublin mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri. Dublin uçak biletiniz sizi, İstanbul‘dan 4 saatlik bir yolculuk sonrasındayeşil Dublin‘de unutulmaz bir tatil deneyimine götürecektir. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Dublin yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.