COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Tüm makaleler

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Pasaportunuz yok mu? Türkiye'den kimlikle gidilen ülkeler de var. Pasaport ve vize işlemleriyle uğraşmadan Ukrayna, Kıbrıs, Gürcistan veya Moldova'da bir tatile ne dersiniz?
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Kimlikle Gidilen Ülkeler Listesi

kimlikle gidilen ülkeler

Hiç pasaport, vize derdiyle uğraşmadan tatile çıkmak ne güzel olurdu, değil mi? Hemen yanıbaşımızdaki üç güzel ülke Ukrayna, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan Türk vatandaşlarına işte bu fırsatı sunuyor. Sadece kimlik kartınızı kullanarak, 90 güne kadar bu ülkelere giriş yapabiliyorsunuz. Gelin pasaportsuz gidilen ülkelerde, Avrupa’da Ukrayna’da, kuzeydoğuda Gürcistan’da ve yavru vatan Kıbrıs’ta neler yapabileceğimize bir göz atalım.

UKRAYNA

Ukrayna pasaport istiyor mu? 1 Haziran 2017 itibariyle Ukrayna da Türk vatandaşlarının pasaportsuz gidebileceği ülkeler arasına katıldı. Ukrayna’da gezilecek başlıca şehirlerin arasında müzeleri ve kiliseleriyle öne çıkan başkent Kiev’in yanı sıra UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan tarihi kent merkeziyle ünlü olan Lviv ile ülkenin Karadeniz kıyılarında bulunan ve gerek mimarisiyle gerekse yaşan tarzıyla daha çok Akdeniz şehirlerini anımsatan Odessa da yer alıyor. Gerek bu üç şehirde, gerekse Ukrayna’nın Harkov ve Dnipro gibi diğer şehirlerinde keyifli bir haftasonu tatili yapmak isterseniz, Skyscanner’ın şehir kaçamaklarını inceleyerek tek seferde en iyi uçuş ve otel fırsatlarını görüntüleyebilirsiniz.

kiev gezilecek yerler

Kiev Gezi Rehberi

Kiev gezilecek yerleriyle olduğu kadar gece hayatıyla da öne çıkıyor. Vizesiz gidilen ülkeler arasında olan Ukrayna‘nın başkentinden başlayıp güzel bir Ukrayna turu yapmaya ne dersiniz? Kiev Gezi Rehberi sayesinde Kiev’de nereleri görmek lazım, nereyi görmeden dönmemeli bilerek gidin!

Lviv Gezi Rehberi

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Kültür Başkenti olarak da seçilen Lviv, Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Lviv tarihi, mimarisi ve sıcakkanlı insanlarıyla seyahatseverlere harika bir gezi imkanı sunuyor. Ukrayna’nın bu güzel şehrini güzelce gezmek isteyenlere Lviv Gezi Rehberi!

Kharkiv Gezi Rehberi

Ukrayna’nın öğrenci şehri olarak tanımlayabileceğimiz Kharkiv’de gezilecek yerler diğer şehirlerden geri kalmıyor. Müzeleri ve parklarıyla dikkat çeken Kharkiv Gezi Rehberi’ne bir göz atın!

Odessa Gezi Rehberi

Ukrayna’da gece hayatı ve tarihiyle öne çıkan bir diğer şehir de Odessa. Karadeniz kıyısında yer alan Odessa’ya en uygun uçak biletini bulmak için Skyscanner’a güvenebilirsiniz. İşte Odessa’da görülmesi gereken 10 yer.

Zaporijya Gezi Rehberi

Zaporijya’da araba kiralayıp civarı dolaşmak iyi bir seçenek olabilir. Tarihte Zaporojya Kazakları olarak bilinen ve Zaporijya civarında yaşamış toplulukların yerleşim yerlerini ziyaret etme olanağı var. Hepsi ve daha fazlası Zaporijya gezi rehberimizde!

KIBRIS

Kıbrıs’a pasaport gerekiyor mu diye sormanıza gerek yok. Pasaportsuz gidilen ülkelerden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde kimlik kartınızla 3 aya kadar kalabilirsiniz. Kıbrıs, özellikle yaz tatili için çok tercih ediliyor olsa da, yumuşak iklimiyle bahar ve kış aylarında da gezmek için güzel bir atmosfere sahip. KKTC’ye bağlantıyı sağlayan Ercan Havaalanı başkent Lefkoşa’da yer alsa da, turistler Kıbrıs’ta tatil için Girne ve Gazimağusa’yı daha çok tercih ediyor. Kıbrıs’a yapacağınız seyahatlerde Skyscanner’ın mobil uygulamasını kullanarak en uygun fiyatlı uçak bileti, otel ve araç kiralama seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz.

Kıbrıs’ın güneyini de gezmek istiyorsanız, buranın Avrupa Birliği’ne dahil olduğunu ve vizeye ihtiyacınız olacağını unutmayın. Bu vizeyi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Atina Büyükelçiliği’nden temin edebilirsiniz.

Girne

En popüler yeme-içme ve eğlence yerlerinin adeta bir araya toplandığı, limanıyla ünlü Girne’de gezilip görülecek bir sürü yer var. Farklı güzergâhlar arasında klimalı toplu taşıma araçlarıyla seyahat edebilmek mümkün. Ancak bilindik rotaların dışına çıkıp bir Kıprıslı (Kıbrıs lehçesiyle) gibi adanın en güzel yerlerini görebilmek istiyorsanız, araç kiralamak en akıllıca seçenek olacaktır.

Girne gezinize, Bellapais Köyü’ndeki aynı adlı Manastır’ı gezerek başlayabilirsiniz. Saint Hillarion Kalesi ise Girne’nin başka bir uğrak yeri, buradan Geçitköy’e bağlanıp, Lapta yolunu takip ederek, adanın kuzey şeridinin neredeyse tümü görülebilir. Lapta Köyü’nde St. Anthanasious Manastırı’na çıkıp manzaraya bakmak ilginizi çekebilir. Yine Girne’ye dönüş yolunda Karaoğlanoğlu’daki Karmi Köyü’nde mola verebilirsiniz. Karmi, İngiliz ve Almanların yerleşik olduğu bir yer olduğu için, kendinizi Avrupa‘daymış gibi hissedebilirsiniz.

Akşamları limandaki restoran ve barlarda geçirmek keyifli olacaktır. Püfür püfür deniz esintisi ve canlı müzik eşliğinde, meşhur şeftali kkarebabı’nın tadına bakmak yerinde bir tercih olacaktır.

Karpaz

Kıbrıs‘ta gidilebilecek yerlerden biri de tabii ki Karpaz. Yazın gitmenizi önereceğimiz Karpaz’da, yol üstündeki plajlarda durup yüzebilir, köylerde gezebilir, Türk ve Rumların birlikte yaşadığı Dipkarpaz’da konaklayabilir ve Kıbrıs’ın en güzel plajlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Mükemmel sahili bulmak için her yere giderim diyorsanız, işte mutlaka keşfetmeniz gereken Türkiye’deki 8 saklı plaj ve koy

Gazimağusa

Kıbrıs sahillerinin en güzellerinin bulunduğu Gazimağusa bölgesi birçok tarihi esere de ev sahipliği yapıyor. Daha önce dünyanın gözde turizm merkezlerinden biri olan kapalı Maraş bölgesi de Gazimağusa yakınlarında yer alıyor.

Lefkoşa

Yarısı KKTC’de, yarısı da Kıbrıs Rum Kesimi’nde yer alan Lefkoşa’da surların içi tarihi bölgeyi oluşturuyor. Venedik Sütunu, Büyük Han ve Bedesten gibi gezilecek yerleriyle öne çıkan Lefkoşa, Kıbrıs adasının ortasında bulunuyor. Eğer şehrin Rum kesimini seyretmek ve keyifli bir akşam yemeği yemek isterseniz tam sınırdaki Saray Oteli’nin terasındaki restorana çıkabilirsiniz. 

GÜRCİSTAN

vizesiz gürcistan gezilecek yerler

İstanbul’dan tarifeli uçuşlarla ulaşılabilen Batum Havalimanı, pasaportsuz gidilen yerlerin başında geliyor. Haftanın her günü İstanbul-Batum seferlerinin yapılıyor olması da Batum’u cazip hale getiren özelliklerden biri. Batum ya da Gürcü dilindeki söylenişi ile Batumi, Gürcistan’a açılan kapımız olmasına karşın tabi ki ülkenin görülmeye değer tek şehri değil. Batum’un dışında başkent Tiflis, Rioni Nehri’nin kıyısına kurulu ülkenin ikinci büyük şehri Kutayıs ve Signagi, Gürcistan’ın gezip görülebilecek en bilindik şehirleri. Skyscanner’ın fiyat alarmını kurarak Gürcistan’da uçmak istediğiniz şehre almak istediğiniz biletin fiyatı düşüğünde, otomatik bir e-postayla anında haberdar olabilirsiniz!

tiflis gezilecek yerler

Tiflis Gezilecek Yerler

Gürcistan’ın güneyinde yer alan başkentin kuruluşu, Gürcü efsanesine göre 5. yüzyıla kadar dayanıyor. Kral Vakhtang Gorgasali tarafından kurulduğu rivayet edilen eski şehir, Avrupa ve Asya kültürleri arasında takılıp kalmış bir geçiş yolu gibi. Dar ve dolambaçlı sokakları, geleneksel cumbalı evleri ve hanlarıyla çevrili eski şehir bölgesi bunu kanıtlıyor. Tiflis’in tarihi bölgesi dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Tiflis, bize büyük benzerlikler gösteren mutfağıyla yemek konusunda memleket hasreti çekmeyeceğiniz şehirler arasında!

Eski şehir bölgesinde görülebilecek bir çok ilgi çekici yer var. Doğu ve batı kültürünün harmanlandığı bu bölgede kilise de görebilirsiniz, hamam ve cami de. Tarihi dokusu korunmuş ve restorasyondan geçmiş binalar çok etkileyici. Chardin bunların başında geliyor. Dükkanları gezebilir, kafelerde kahvenizi yudumlayarak keyifli bir mola verebilirsiniz. Şehrin diğer bir bölgesindeki Rustaveli Caddesi’ndeki yapıların ise mimarileri görülmeye değer. Eğer biraz da lüks bölümünü gezmek isterseniz, Vake bölgesine uğramanızı tavsiye ederiz. Sovyet dönemini merak ediyorsanız ünlü KGB kafe uğrayabileceğiniz ilginç mekanlardan biri. Tiflis’in hangi bölgesinde kalmayı tercih ederseniz edin, Skyscanner’ı kullanarak Tiflis’teki otellerin fiyatlarını karşılaştırabilir ve size en uygun oteli bulabilirsiniz.

Batum

Türkiye sınırına oldukça yakın alması ve kimlikle giriş yapılabilmesi nedeniyle Türkler tarafından en çok bilinen Gürcü şehrinin Batum olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ayrıca hemen hemen her yerinden denize girilebilmesi, nemli bir havası olmaması ve sürekli gelişen yapısı ile Batum, özellikle Karadeniz Bölgesi’ndeki Türkler için çok cazip. Haziran-Eylül ayları arasında yaz tatilini yurtdışında geçirmek hem de denize girip, eğlenmek için tercih edilebilir.

Şehir merkezinde görülecek yerler arasında Avrupa Meydanı, Tiyatro Meydanı, şehrin konser alanı olan Batum Bulvarı ve dünyanın en eski ve en büyük ikinci botanik parkı olan Batumski Botaniciski Sad yer alıyor. Tamı tamına 1200 gül çeşidi bulunan botanik parkı, bahar ve yaz aylarında gitmeyi planlıyorsanız başlı başına bir ziyaret sebebi. Gitmişken şehir merkezindeki Batumi Plaza’ya uğrayabilir, telefon, bilgisayar gibi elektronik alışverişinizi ucuza getirebilirsiniz.

Kutayıs

Gürcistan’ın ikinci büyük şehri olan Kutayıs, Sovyetler Birliği’nden kalma görüntüsüyle ilk bakışta insanda zaman makinesi ile eski zamanlara gitmiş hissi yaratıyor. Rioni Nehri’nin hayat verdiği şehir, oldukça ilginç bir deneyim sunuyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Gelati Manastırı ve Bagrati Katedrali görülmeye değer.

Şehirlerin ötesinde Gürcistan: Mestia, Svaneti ve daha fazlası

Gürcistan‘da büyük şehirler haricinde görmenizi tavsiye edeceğimiz diğer yerler ise daha küçük yerleşim birimleri. Örneğin; Tiflis’e 456 km uzaklıkta olan Mestia mutlaka görülmeli. Mestia ve çevresine düzenlenen trekking turlarına katılabilir, köyleri gezerken Kafkas Dağları’nın ihtişamını seyredebilirsiniz. Ayrıca Svaneti Dağı’nın etrafındaki bir çok köy ve Kazbegi, Ushguli gibi adı duyulmaya başlanan yerler, trekkingci gezginler ve bisikletçiler arasında gittikçe popüler olduklarından, büyük şehirlerin pabucunu dama atacak gibi! Havalimanının bulunmadığı bu yerlere gitmek için Syscanner’ı kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde araç kiralayabilirsiniz.

Vizesiz Gidilen Ülkelere Yenisi Eklendi

Moldova’ya Kimlikle Seyahat Başladı

Daha önceden de bilsek de, Moldova son zamanlarda popülerlik kazanmaya başladı. Bunun başlıca sebebi de vize ve pasaport zorunluluğunun kaldırılması TC kimlik kartıyla giriş yapılabilmesi. Turistik açıdan Avrupa’nın en sakin ülkelerinden biri ulan Moldova engin yeşil alanları ve korunmuş dokusuyla huzurlu bir tatil arayanlar için mükemmel. Moldova uçak bileti aramaya başlayanlar en uygun Kişinev uçuşlarını Skyscanner yardımıyla kolayca bulabilir.

Başkent Kişinev ve görülecek diğer şehirler

Moldova’da görülmesi gereken şehirler Balti, Tiraspol ve tabii ki Kişinev. Uçak biletinizi alırken çok arama yapmanıza gerek yok, zira gideceğiniz havaalanı Kişinev olacak. Buraya geldikten sonra uluslararası ehliyeti olanlara araç kiralayıp kolayca ulaşabilecekleri diğer şehirleri de ziyaret etmeleri önerilir. Kısa bir kaçamak için düşünenler için de Kişinev oldukça tazeleyici bir tatil olacaktır.

Kişinev: Diğer avrupa başkentklerine kıyasla daha sakin bir şehir olan Kişinev’de Albisoara Caddesi, Moldova Ulusal Tarih Müzesi, Stefan Cel Mare Parkı, Su Kulesi, Puşkin Müzesi ve Holly Gates mutlaka görülmesi gereken yerler. Ayrıca şarabıyla ünlü olan Moldova’da her sene Ulusal Şarap Günü kutlamaları düzenleniyor. Bu tarihlere denk gelirseniz daha hareketli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Balti: Ülkenin kuzeyinde yar alan Balti, Moldova’nın en büyük ikinci şehri konumunda. Yeşil alanlarıyla çokça dikkat çeken şehirde Vasile Alecsandri Ulusal Tiyatrosu, Aziz Nikola Kilisesi, Aziz Konstantin ve Elena Katedrali gibi önemli kültürel ve dini yapılar mevcut.

Tiraspol: Dinyester Nehri’nin doğusunda bulunan şehir Ukrayna’yla Moldova arasında yer alan Transdinyester Cumhuriyeti’nin başkenti. Burası hakkında önemli bir bilgi de uluslararası olarak tanınmamış bir ülke olması; ama yine de buraya Moldova’dan ulaşabiliyorsunuz.