COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Lviv’de Gezilecek Yerler

Tüm makaleler

Lviv’de Gezilecek Yerler

Ukrayna’nın en Avrupai şehri olarak bilinen Lviv tarihi dokusu, eşsiz mimarisi ve canlı sokaklarıyla ezber bozuyor. Ukrayna tatili programı için en iyi Lviv gezi rehberi! Ucuz Lviv uçak biletini başka yerde aramayın: Skyscanner ucuz uçak bileti arama motoruyla aradığınız uçuşu, en güzel otelleri ve en uygun araç kiralamayı anında bulabilirsiniz!

Lviv Uçak Bileti

Geçtiğimiz yıllarda Ukrayna’nın kültür başkenti ilan edilen ve ülkenin batısında bulunan Lviv için Ukrayna’nın en Avrupalı şehri dememiz yanlış olmaz. Tarihi dokusu, özgün mimarisi ve canlı sokaklarıyla kendinizi yer yer tipik bir Avrupa ülkesinde hissedeceksiniz. Lviv’de görülecek yerleri sıralamadan önce nasıl ve ne zaman gidilir sorularını yanıtlayalım.

Lviv’e Nasıl gidilir?

Ukrayna Lviv Uçak Bileti

Her gün İstanbul Lviv uçak seferleri yapılıyor ve uçuş sadece 2 saat sürüyor. Ankara’dan da direkt Kiev uçuşu ve aktarmayla Lviv’e gidebilirsiniz. Kiev’i de görmek istiyorsanız Lviv Kiev arası 5 saatlik süren bir tren yolculuğuyla Lviv’e geçmek mümkün. Lviv’e gelmişken sınırdan Polonya’nın Krakow şehrine de uğrayabilirsiniz. Yalnız, Polonya Schengen isterken Ukrayna’ya sadece yeni çipli kimlik kartıyla girmek mümkün. Eğer bir Ukrayna turu planlıyorsanız, kapsamlı Kiev Gezi Rehberimize bir bakın!

Lviv’e Ne zaman gidilir?

Lviv Ne Zaman Gidilir

Lviv’de yaz ayları dayanılmaz sıcaklıklar göstermediğinden gezmek için en ideal mevsim yaz diyebiliriz. Sıcaklık en fazla 25 dereceyi buluyor. Çok sayıda konser, festival gibi etkinlikler de yazın düzenlendiğinden şehrin en canlı dönemine tanık olabilirsiniz. Ukrayna uçak biletinizi ucuza aldığınızdan emin olmak için En Uygun Rezervasyon Zamanı sayfamızdaki interaktif tabloyu kullanarak bilet almak için en iyi zamanı bulabilirsiniz. Mayıs ve Eylül ayları arasında ise sıcaklık 20 derecede seyrediyor, ancak yağışları olabildiğince öngörmek gerekiyor. Kış ayları şehri masalsı bir görünüme çevirse de bir kuzey ülkesi olarak sert bir soğuk olacağını tahmin edebilirsiniz. Kışın gelmek isterseniz kasım ve ocak aylarını tercih edebilirsiniz. Noel zamanın da ayrı bir güzel olacağı tartışılmaz.

Nerede kalınır?

Lviv’de görülecek yerlerin büyük çoğunluğu şehrin merkezi olan Old Town civarında. Lviv otellerini araştırırken Rynok Meydanı etrafını baz alabilirsiniz. Her bütçeye uygun çok çeşitli oteller mevcut. Türk Lirası burada değerli olduğundan kaliteli bir yerde kolaylıkla konaklayabilirsiniz. George Hotel, Grand Hotel, Hotel Leopolis ve Hotel Opera tarihi değeri olan, en Lviv’de çok tercih edilen oteller arasında yer alıyor.

En Uygun Lviv Otelleri

Lviv’de görülecek yerler

II. Dünya Savaşı izlerini yaşatan, açık hava müzesi değerinde, Avrupa’nın en ince mimarisine sahip binalarıyla Lviv’in her köşesini fotoğraflamak isteyeceksiniz. 3 gününüzü ayırıp yürüyerek kolaylıkla gezebileceğiniz Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Rynok Meydanı (Market Square)

Ukrayna Lviv Market Square Rynok Meydanı

Lviv’e gelip Rynok Meydanı’na uğramadan gitmek pek mümkün değil çünkü burası tam olarak şehrin merkezi, Old Town bölgesinin tam ortası. Meydan deyip geçmeyin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Avrupa mimarisinin en güzel örneğini burada etrafınıza bakarak görebilirsiniz. Balkonlar, kapılar, taş cepheler her biri birbirinden farklı sanat eseri tadında binalarla dolu olan meydan sizi etkisi altına alacak. Her bir evi tek tek incelemek isteyeceksiniz ve Black Mansion ismindeki 4 No’lu siyah evden gözünüzü alamayacaksınız. Bu evlerin bazıları Lviv Tarih Müzesi’nin bir parçası, çoğu da işletme olarak hizmet veriyor. Meydanda Diana, Neptune, Adonise ve Amphitrite isimlerinde dört heykel bulunuyor. Lvivlilerin buluşma noktası ise Neptune. Burada fotoğraf çekmek olmazsa olmazlardan.

Lviv Town Hall

Lviv Town Hall

Rynok Meydanı’nda 19. yüzyılda inşa edilmiş Lviv Belediye Binası’nın tepesinden eşsiz Lviv manzarasını seyretmek Lviv’de yapılacakların başında geliyor. Ancak tırmanmak o kadar da kolay değil. 15 dakika boyunca neredeyse 500 basamak çıkmak gerekiyor. Bacaklarına güvenenin ödülüyse panoramik Lviv manzarası.

High Castle

Ukrayna Kale Lviv High Castle

Lviv Belediye Binası’na tırmanmak sizi kesmediyse daha iddialı bir manzara için High Castle’a çıkmanızı öneririz. Deniz seviyesinden 413 metre yükseklikte bu tepeye Old Town’dan yarım saatlik bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Yürüyüş yolu parkı da içine aldığı için yorucu ama keyifli bir yürüyüş olacaktır. Sonunda bir kaleye değil ama Lviv’e kuşbakışı bakabileceğiniz nefes kesen bir manzaraya ulaşacaksınız.

Lviv Opera Evi

Ukrayna Lviv Opera Binası

1900 yılında Rönesans ve Barok mimari formlarında inşa edilen Lviv Opera Evi, gerek dış gerek iç mimarisiyle Avrupa’nın en güzel opera binalarından biri olarak öne çıkıyor. Binayı rehberli turlara katılıp gezebilirsiniz. Buraya gelip opera veya bale izlemeden dönmek olmaz. Bu görkemli yapıda gayet uygun fiyatlara unutamayacağınız bir opera deneyimi yaşayabilirsiniz.

Lychakiv Mezarlığı

Ukrayna Lviv Lychakiv Mezarlığı

Lviv’de gezilecek yerler arasında bir mezarlık görmek sizi şaşırtabilir ama Lychakiv Mezarlığı bildiğimiz mezarlıklara benzemiyor. Burayı bir açık hava heykel müzesi olarak da düşünebilirsiniz. Her bir mezar taşı ayrı bir sanat eseri. 1787 yılından beri var olan mezarlıkta aynı zamanda Kızıl Ordu, Ukrayna Özgürlük Ordusu ve Polonya askeri topluluklarının da mezarları bulunuyor. Burada yapacağınız gezinti sizi Doğu Avrupa tarihine götürecek.

Ivan Franko Parkı

Ukrayna Lviv Ivan Franko Parkı

Mimarisinin dışında Lviv’i güzelleştiren şeylerden biri de yeşil parkları olmalı. Güzel havalarda gidiyorsanız Ukrayna’nın en eski parkı olan Ivan Franko Parkı’nda mola verebilirsiniz. 400 yıllık bu parkın köklü ağaçlarının gölgesinde dinlenmenin keyfi paha biçilemez.

Stryisky Park

Ukrayna Lviv Parkları Stryisky Park

Lviv’in en büyük parkı Stryisky Park’ını da görmek isteyebilirsiniz. Burada kuğulu bir göl, tropik bitkiler ve yapay kale kalıntıları mevcut. Parklar ve bahçeler gittiğiniz şehirde ilk önceliğinizse Sonbahar renkleriyle dünyanın en güzel 10 Milli Parkına bir göz atın!

Potocki Sarayı

Ukrayna Lviv Ptocki Sarayı

Polonyalı soylu Potocki ailesinin siparişi üzerine Fransız mimar L. Dauvergne tarafından tasarlanan, Fransız Rönesans mimarisinin bir örneği olan Potocki Sarayı, Lviv’in en dikkat çeken yapılarından biri. 1860 yılında inşa edilen saray, nikah törenleri, resepsiyonlar ve toplantılar için hizmet vermiş.

Kornyakt Sarayı

Ukrayna Lviv Kornyakt Sarayı

1580 yılında yapılan Kornyakt Sarayı Lviv’in en zengin ismi Yunan Constantine Kornyakt tarafından yaptırılmış, daha sonra da kralın malikanesi olarak kullanılmış. Soyluların yaptırdığı saraylar gibi bu saray da Rönesans tarzını yansıtıyor.

Virmenska Caddesi

Ukrayna Lviv Virmenska Caddesi

Virmenska Caddesi, geçmişte Ermenilerin yerleştiği bölge olduğundan Ermeni Sokağı olarak da anılıyor. 14. yüzyılda Lviv’e yerleşen Ermeniler bu caddede bir de Ermeni Kilisesi inşa etmişler. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bu kiliseyi gezmenizi tavsiye ederiz. Lviv’in bohem köşelerinden olan Virmenska Caddesi boyunca sanat galerileri, tasarım kafeler, renkli evler göreceksiniz. Özellikle hem sanat galerisi hem caz konserlerine sahne olan Dzyga Art Gallery’ye ve Green Sofa Gallery’ye mutlaka uğramanızı öneririz.

Arkhivna Sokağı

Arkhivna Sokağı sinemaseverlerin ilgisini çekecek bir sokak, çünkü bu sokağın özelliği her sene Lviv’de düzenelenen KinoLev Film Festivali döneminde sokağın adının değişmesi. Her sene sinema tarihine damga vurmuş insanların ismi veriliyor. Sokak şimdiye kadar Chaplin, Fellini, Parajanov, Tarkovsky, Bergman, Truffaut, Illenka isimlerini almış.

Lviv National Art Gallery

Ukrayna Lviv National Art Gallery

Lviv National Art Gallery, Lviv’in en büyük sanat müzesi olarak öne çıkıyor. Müzede Ukraynalı sanatçıların yanı sıra Polonya, Rusya, Almanya, Avusturya gibi ülkelerden de pek çok sanatçının eserlerine rastlayabiliyorsunuz.

Memorial Museum

Eski bir hapishane olan Memorial Museum, Lviv’in derin tarihini en iyi yansıtan çarpıcı bir müze. II. Dünya Savaşı’nı, olayların ve ilişkilerin yaşandığı bir ortamda öğrenmek ve Ukrayna tarihini yakından tanımak istiyorsanız görmeniz gereken yerlerden biri.

Eczacılık Müzesi

Ukrayna Lviv Eczacılık Müzesi

200 yıldır hizmet veren eczane binası müzeye dönüştürülmüş. Eski dönemde eczacılığın nasıl yapıldığını öğrenmek isteyenler için ilginç bir durak. İksirler, merhemler ve ilaçların sergilendiği müzeyi, kimya ve eczacılık dalıyla ilgilenen seyahatseverler özellikle görmek isteyebilir.

Lviv’in Etkileyici Kiliseleri

Lviv’de etrafınızda gördüğünüz her yapı bir eser ve tabii ki kilise ve katedrallerin ihtişamını atlamak olmaz. Old Town civarında gezerken çoğu zaten ilginizi çekecek ve görmek isteyeceksiniz. Mutlaka gezilmesi gerekenleri sıralayacak olursak:

Ukrayna Lviv Bernardine Kilisesi

Bernardine Kilisesi: Barok mimarisiyle Lviv’in en ihtişamlı kiliselerinden olan Bernardine Kilisesi, geçirdiği yangın sonrasında 17. yüzyılda tekrar inşa edilmiş.

Ukrayna Lviv Boim Şapeli

Boim Şapeli: 1600’lü yıllarda inşa edilen Boim Şapeli, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ilginç bir yapı. Şapelin çatısındaki sıra dışı İsa heykeline yakından bakın.

Ukrayna Lviv Dev Latin Katedrali

Latin Katedrali: Boim Şapeli’nin yanı başındaki dev Latin Katedrali, koyu renkli çatısıyla dikkat çekiyor.

Ukrayna Lviv Dominican Kilisesi

Dominican Kilisesi: Avrupa’nın en önemli barok kiliselerinden biri olan Dominican Katedrali’nin geçmişi 12. yüzyıla dayanıyor. II. Dünya Savaşı’ndan sonra antrepo olarak kullanılan kilise daha sonra Din ve Ateizm Müzesi olarak hizmet vermiş. Bugün ise Yunan Katolik Kilisesi olarak kullanılıyor.

Ukrayna Lviv St. George Katedrali

St. George’s Katedrali: Bizans bazilika stilinde 16. yüzyılda inşa edilen bu görkemli katedral, döneminin barok mimarisinin en iyi örneklerinden biri. Bu ihtişamlı kiliseyi High Castle’dan veya uçakla iniş yaparken de görebilirsiniz.

Lviv’de Ne Yenir?

Ukrayna Mutfağı Lviv Yemekleri Borscht

Lviv’de tabii ki Ukrayna, Rus, Polonya mutfaklarından değişik lezzetler bulacaksınız. Ukrayna’ya has kırmızı pancarlı borş çorbası, mantıyı andıran varenky, lahana sarması çeşidi holubtsi, Ukrayna sosisi kovbasa denemeden dönülmeyecek tatlar arasında yer alıyor. Yemek yerken gerilla deneyimi yaşatan Kryjivka ve Lviv efsanelerini canlandıran gizemli bir konsepte sahip Dim Lehend, yerel mutfağı tanırken kültürel bir deneyim yaşayacağınız yerler olarak öne çıkıyor.

Ukrayna Mutfağı Lviv Yemekleri Dim Lehend

Lviv’de restoran ve kafelerde Avrupa esintisini hissetmek mümkün. Tüm öğünler için yer bulması zor olan Baczewski’yi mutlaka listenize almalısınız. Kupol da Avrupa mutfağının savaş zamanı esintilerini yaşayacağınız güzel bir restoran. Champagneria X&X’de meyveli şampanya ve sosis keyfi, Svit Kavy’de yüzlerce farklı cins kahve deneyimi, çikolata fabrikası Lviv Handmade Chocolate’da sıcak çikolata tadımı yapmadan dönmemenizi öneririz.

Nerede Alışveriş Yapılır?

Ukrayna Alışveriş Lviv Hediyelik Eşya

Lviv’de alışveriş merkezlerinde bilinen dünya markalarını bulmak mümkün. Ukrayna’ya özgü hediyelikler alayım, otantik bir alışveriş ortamı yaşayayım diyenlerdenseniz şehrin farklı yerlerine kurulu pazarlar tam size göre. Opera Evi’nin karşısındaki küçük sokakta kurulu pazardan Lviv’e özgü hediyelik eşya, matruşka veya sokak ressamlarından resim alabilirsiniz. Pidvalna Sokağı’nda da çoğunlukla Sovyet zamanlarından kalma plak ve kitapların satıldığı kitap pazarı oldukça ilgi çekici. Tipik Sovyet stili bir pazar görmek istiyorsanız Krakovsky Pazarı’na mutlaka gitmelisiniz. Burada giyimden gıdaya yerel pek çok şey bulabilirsiniz. Halytsky Pazarı da aynı şekilde Ukrayna’ya özgü şeyler satın alabileceğiniz en eski pazarlardan biri.

Lviv’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ukrayna para birimi Grivna ve 7.6 Grivna 1 Türk Lirası’na eşit. Türkiye’ye ve Kiev’e göre oldukça ucuz olan Lviv bu bakımdan oldukça çekici. Lviv’de görülmesi gereken yerlerin hemen hepsi merkezde olduğundan toplu taşımaya ihtiyaç duymadan yürüyerek her yeri gezebilirsiniz.

Lviv’de maalesef İngilizce bilen sayısı az. Ukraynacada belli başlı kalıpları, alfabeyi ve rakamları öğrenmekte fayda var.

Lviv Tarihi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lviv, 13.yüzyılın ortalarında Rus Kral Danylo Halytskyi tarafından kurulup adını oğlu Lev’den (Leo) almıştır. Aynı zamanda, Ukraynacada “aslan” anlamına gelen Lviv’in simgesi de aslan ve şehrin her yerinde aslan heykeline rastlanıyor Lviv, II. Dünya Savaşı sırasında Polonyalıların yaşadığı bir şehirken savaş sonrası Polonya’nın batıya kaydırılmasıyla Sovyetler Birliği sınırlarına katıldı.

1941-1944 yılları arasında Naziler tarafından yönetilip tekrar Sovyetler Birliği’ne bağlanan Lviv, 1991’de Ukrayna’ya bağlı bir şehir haline geldi. Böyle derin geçmişe sahip bir şehrin sokaklarında gezerken II. Dünya Savaşı’nın izlerini çokça göreceksiniz. Geçmişte daha çok Polonyalıların ziyaret ettiği şehir, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmasından sonra turistlerin ilgisini çekti. Gece hayatının yarattığı ilgiyi bir kenara koyarsak, önemli kültürel değerlere sahip Lviv’e gitmek için pek çok sebep var.

Lviv Nerede?

Ukrayna Uçak Biletleri