BTTB En Uygun Uçak Bileti Zamanı – Bilmeniz Gerekenler 2019

Tüm makaleler

En Uygun Uçak Bileti Zamanı – Bilmeniz Gerekenler 2019

Uçuşunuz için en uygun uçak bileti aldığınızdan emin olmak mı istiyorsunuz? Uçak biletleri ne zaman ucuz olur diye merak mı ediyorsunuz? Tam da bunun için geliştirdiğimiz araçla sizin için en uygun ve ucuz bileti ne zaman alabileceğinizi bulun.

Uçak biletinizi kolayca ve hızlı bir şekilde bulmak için Skyscanner seyahat uygulamasını indirin. Otel rezervasyonu ve araç kiralama seçeneklerini de değerlendirebildiğiniz ödüllü uygulamamızla seyahatinizi ucuza getirmekle kalmayın, zamandan da tasarruf edin!

Uygulamayı Hemen İndir

Uçak Bileti Almak İçin En Uygun Zamanı Bulun

Hep yanlış zamanda rezervasyon yapıp ucuz biletleri kaçırıyor musunuz? Biletinizi almak için en uygun zamanı tutturmak biraz zor olabilir. Dert etmeyin zira uzmanlarımız Türkiye’de yapılmış milyonlarca uçak bileti aramasını inceledi ve şimdiye kadar hazırlanmış en ayrıntılı uygun rezervasyon yapma zamanının tablosunu çıkardı. Yukarıdaki etkileşimli araç sayesinde uçak bileti ne zaman ucuz olur sorunuza yanıt bulacak ve ucuz uçak bileti ne zaman alınır bileceksiniz.

Her Yere Uçak Bileti Ara

Ucuz Bilet Bulmak İçin İpuçları

1. Esnek olun! Arama yaparken belirli bir tarih yerine “Tüm ay” seçeneğini tercih ederseniz o ayki her günün uçuş fiyatlarını görebilirsiniz. Bir gün daha erkene alacağınız bir biletle ne kadar tasarruf edeceğinizi görünce şaşırabilirsiniz.

2. “En ucuz ay” seçeneğiyle arama yaparak sene boyunca olan fiyatlar hakkında bilgi edinin. Eğer haftasonu tatili için bilet bakıyorsanız ve Cuma akşamı geç saatte uçuş arıyorsanız filtreleme bölümündeki zaman düğmesini kaydırarak yalnızca gece olan uçuşlara göz atabilirsiniz. Bu, gün içindeki bütün uçuşları görmekten iyidir – ayrıntılı arama yapmak işinizi gerçekten çok kolaylaştırabilir.

3. En ucuz uçuşlar her zaman daha ucuza gelmeyebilir. Bagaj veya uçak içi ikramın dahil olup olmadığını kontrol edin. Ücretsiz Wi-Fi sunuyorlar mı ve uçuş saatleri birbirini tutuyor mu iyice bakın. Yoksa tasarruf edeceğiniz yere fazladan ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ucuza Tatil Yapmak İçin En Uygun Zamanlar

En uygun uçak bileti bulabileceğiniz zaman dilimleri seyahat edilecek adrese göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin Akdeniz ülkelerinin büyük bir kısmı için en ideal zamanlar ocak ve şubat ayları. Bu aylarda bilet fiyatları çok büyük oranlarda düşebiliyor. Aynı bölge için yaz sezonunun girişi olan haziran ayında da sezon ortasına göre yine daha uygun bilet fiyatlarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Öte yandan hazirandan ekime kadar olan dönemde bilet fiyatları çok daha yüksek seyrediyor. Gidilecek ülkenin ilkimi, kültürel aktiviteleri, eğlence sektörü, ekonomik ilişkileri de uçak biletlerinin fiyatlarını etkiliyor.

Vize İşlemleri – Zamanlama Önemli

Avrupa’da çoğu ülke için Schengen vizesine ihtiyacınız olacak. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de vize ile rezervasyon süreleri arasındaki uyumu yakalamak. Rezervasyon için en uygun zaman 10 hafta ise vize alırken bu süreyi 12-8 hafta arasında düşünmek en iyi zamanlama olacak. Schengen vize başvuru 15-30 gün arasında belli oluyor. Bu süre vizeye başvurduğunuz şehrin şartlarına ve sizlerin bulunduğu koşulların değerlendirilme süresine göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden vize başvuru sonucunun yaklaşık zamanı ile rezervasyon süresini hesap etmek şart. Böylece vize problemi yaşadığınızda, uçuş değişikliği yapmak için kendinize zaman da ayırmış olacaksınız. Ayrıca gitmeyi planladığınız ülkeye ilk kez vize alıyorsanız uçak biletini sigortalı olarak tarih değişikliğine açık olarak satın almakta fayda var.
Ukrayna ve Sırbistan gibi vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler için, bu durumları hesaba katmadan rahat bir şekilde uygun bir rezervasyon zamanı seçebilirsiniz.

Berlin uçak bileti için en uygun zamanlar

KalkışBerlin’e Ucuz Bilet Almak İçin En Uygun ZamanEn Uygun Ay
İstanbulUçuştan 1 Hafta ÖnceOcak, Şubat, Kasım

Berlin uçuşları için en ucuz aylar yoğunluklu olarak ocak, şubat ve kasım ayları oluyor. Bu aylar için 1 hafta öncesinde rezervasyon yaptırmak en iyi zamanlama, bilet fiyatlarını tekrar makul bir seviyeye düşmesi 5. Haftadan sonraki rezervasyonlarda mümkün oluyor.
Karasal iklime sahip olan Berlin şehri ocak ve şubat ayları en soğuk aylar. Hava derecesinin yaklaşık olarak 3 ve -5 derece arasında değişiklik gösterdiği bu aylara nazaran kasım ayında 10 dereceye kadar çıkabildiğini görüyoruz. Bu aylarda Berlin’de yağmurlarına karşı da tedbir almakta fayda var. Bunlara rağmen Berlin’de bu aylarda da kapalı salonlarda gerçekleşen sanat etkinliklerinden müzelerine kadar gezebileceğiniz ve soğuk havadan etkilenmeden tatil yapacağınız çok fazla fırsatınız olacak.

Barselona uçak bileti için en uygun zamanlar

KalkışBarselona’ya Ucuz Bilet almak İçin En Uygun ZamanEn Uygun Ay
İstanbul Uçuştan 6 ve 11 Hafta ÖnceŞubat
AntalyaUçuştan 17 Hafta ÖnceŞubat, Nisan, Mayıs

İstanbul-Barselona uçuşları için en hesaplı zaman ocak ayı. Barselona tipik Akdeniz iklimine sahip olduğu için her mevsim ılıman bir havası var. Barcelona seyahati için en güzel zamanlar nisandan hazirana kadar olan süreç olsa da kentin tadını çıkarmak için kendinizi mevsimlere bağlı hissetmenize gerek yok. Ocak ayında bile 6-17 derece arasında gezinen hava sıcaklığı ziyaretçiler için her zaman güzel bir sürpriz oluyor. Aynı zamanda yaz aylarında aşırı sıcak hava turist akınıyla birleşince Barselona’yı gezmek daha zahmetli bir hale geliyor. Deniz ve kumsal öncelikli bir tatil planı yapmıyorsanız ocak aylarında sakin olan şehri daha iyi tanıma fırsatınız olabilir.

Londra uçak bileti için en uygun zamanlar

KalkışLondra’ya Ucuz Bilet Almak İçin En Uygun ZamanEn Uygun Ay
İstanbulUçuştan 6 ve 11 Hafta ÖnceŞubat
AntalyaUçuşten 17 Hafta Önce Şubat, Nisan, Mayıs  

Londra uçuşları için en uygun zaman şubat, nisan ve mayıs ayları. İstanbul uçuşları için 6 ve 11 hafta önceden rezervasyon yapmak en iyi zamanlama olurken bu süre Antalya uçuşları için 17. hafta oluyor. İstanbul’dan uçuşlarda en ucuz biletlerin bulunabildiği zaman şubat ayı, Antalya’dan uçuşlardaysa şubat, nisan ve mayıs aylarında makul ve hesaplı biletler bulunabiliyor. İngiltere’ye uçmadan önce vize başvuru şartları ve zamanlamasını da hesap etmekte fayda var. Schengen’den farklı koşullara ve zamanlamaya sahip olan İngiltere vizesi işin içine girdiğinde rezervasyon süresini çok daha iyi planlamak gerekiyor.

Paris uçak bileti için en uygun zamanlar

KalkışParis’e Ucuz Bilet almak İçin En Uygun ZamanEn Uygun Ay
İstanbulUçuştan 22 Hafta ÖnceOcak, Mart, Kasım

İstanbul-Paris rotası için en ucuz uçak bileti bulabileceğiniz aylar Ocak, Mart ve Kasım ayları. Fakat bu aylarda gerçekten avantajlı bir alışveriş yapmak istiyorsanız en az 22 hafta öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ocak ve kasım döneminde oldukça soğuk bir iklime sahip olan Fransa için mart ayında kısmen daha yumuşak bir iklimle karşılaşabilirsiniz.

Roma uçak bileti için en uygun zamanlar

KalkışRoma’ya Ucuz Bilet almak İçin En Uygun ZamanEn Uygun Ay
İstanbulUçuştan 7 – 8 Hafta ÖnceOcak, Şubat, Kasım

Roma için en uygun aylar Ocak, Şubat ve Kasım ayları. Paris uçuşlarıyla benzerlik gösteren bu aylarda Paris’te olduğu kadar acele etmek zorunda kalmıyorsunuz. 7-8 hafta öncesinde rezervasyon yapmanız en uygun uçak biletini satın almanız için yeterli bir süre oluyor. Sonrasında Roma’nın her karışı tarihle dolu sokaklarının tadını çıkarabilirsiniz.

Kiev uçak bileti için en uygun zamanlar

KalkışBilet almak İçin En Uygun ZamanEn Uygun Ay
İstanbulUçuştan 9 veya 23 Hafta ÖnceŞubat, Kasım

Vizesiz bir tatil yapmak için en uygun yerlerden biri Ukrayna’nın tarih ve eğlence dolu şehri Kiev. Uygun fiyatlarda bir uçak bileti için en doğru aylar ise genel olarak Şubat ve Kasım ayları. Fakat bu dönemlerde Kiev’in oldukça soğuk olduğunu akılda tutmakta fayda var. Soğuğa karşı hazırlıklı bir şekilde yola çıktığınız sürece kış aylarında Kiev’i ziyaret etmenin güzelliğini yaşayabilirsiniz.

Amsterdam uçak bileti için en uygun zamanlar

KalkışAmsterdam’a Ucuz Bilet almak İçin En Uygun ZamanEn Uygun Ay
İstanbulUçuştan 23 Hafta ÖnceŞubat
AnkaraUçuştan 22 Hafta ÖnceŞubat, Kasım
İzmirUçuştan 23 Hafta ÖnceŞubat

Amsterdam uçak bileti için en uygun rezervasyon zamanları uçuştan 22-23 hafta önce. Yani hesaplı bir Amsterdam tatili planlıyorsanız aylar öncesinden bilet konusunda harekete geçmeniz gerekli. En uygun fiyatlarsa şubat ve kasım aylarında oluyor. İstanbul ve İzmir için en ideal ay şubat iken, kasım ayında yapacağınız bir Amsterdam yolculuğu için de Ankara uçuşlarını tercih edebilirsiniz.

Münih uçak bileti için en uygun zamanlar

KalkışMünih’e Ucuz Uçak Bileti Almak İçin En Uygun ZamanEn Uygun Ay
İstanbulUçuştan 1 Hafta ÖnceŞubat, Mart, Kasım
AnkaraUçuştan 24 Hafta ÖnceŞubat
İzmirUçuştan 17 Hafta ÖnceNisan, Haziran, Kasım

Münih için en ucuz uçak bileti bulabileceğiniz aylar seçeceğiniz kalkış şehrine göre oldukça farklılık gösteriyor. İstanbul için en uygun aylar Şubat, Mart ve Kasım ayları iken uçuştan bir hafta öncesinde rezervasyon yaptırmak en iyi zamanlama. Fakat Ankara ve İzmir’de erken davranmak karlı çıkmanızı sağlıyor. Ankara’da 24, İzmir’deyse 17 hafta öncesinden rezervasyon yaptırmak akıllıca.

Düsseldorf uçak bileti için en uygun zamanlar

Kalkış Düsseldorf’a Ucuz Bilet Almak İçin En Uygun Zaman En Uygun Ay
İstanbul Uçuştan 21 Hafta Önce Ocak, Şubat, Aralık
Ankara Uçuştan 12 ve 15 Hafta Önce Şubat
İzmir Uçuştan 24 Hafta Önce Şubat

Düsseldorf ‘a uçmak için en ucuz ayların başında şubat geliyor. İstanbul uçuşları için bunu ocak ve aralık ayları izliyor. Fakat avantajlı rezervasyon zamanlamaları diğer Almanya şehirlerine göre daha erken. İstanbul uçuşları için 5 ay öncesinden bilet almak ekonomik açıdan en uygun seçenek. Bu süre İzmir uçuşları için 6 aya kadar çıkıyor. İdeal bir kış ziyareti için yaz ortasında harekete geçmeniz ve biletinizi almanız gerekli.

Uçuşunuz için en iyi fiyatı bulmanıza yarayacak son bir tüyo da fiyat değiştiğinde haberdar olmak için fiyat alarmı kurmak.

*En uygun rezervasyon aracı 2016 ile 2018 yılları arasında alınmış bilet bilgilerine dayanmaktadır. 2019 yılında uçak bileti fiyatlarına etki edecek faktörleri öngöremeyiz, fakat gelecek yıllarda tekrarlanma olasılığı yüksek örnekler ortaya çıkaran verileri inceledik. Bu sonuçlar seyahat edecek olanlar için bir öneri olarak görülmelidir. Skyscanner, ortalama uçak bileti fiyatlarını ve rezervasyon yapılacak en iyi zamanı tespit etmiştir, bu herhangi bir gün satın alacağınız biletin en ucuz fiyat olacağının güvencesini vermez.