COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Keşfetmeyi Sevenler İçin Zaporijya Rehberi

Tüm makaleler

Keşfetmeyi Sevenler İçin Zaporijya Rehberi

Ukrayna'nın Dinyeper Nehri üzerinde kurulu Zaporijya gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Zaporijya Kazakları ile ünlü kent keşfetmeyi sevenleri bekliyor. Ukrayna turu planlayanlar için en uygun Ukrayna uçak bileti Skyscanner'da!

Zaporojya olarak da anılan Zaporijya ya da diğer söylenişiyle Zaporizhia Ukrayna sınırları içerisindeki önemli turistik merkezlerden biri. Milattan önce 7. yüzyılda İskitler’in egemen olduğu bölge sonraki yıllarda farklı kültürlerin merkezi olmuş. Zaporojya Kazakları bölgenin tarihinde önemli bir yere sahip. Bölgenin önemli bir çekim merkezi olmasını sağlayan Zaporojya Kazakları Ilya Repin‘in ünlü tablosu ile ölümsüzleşmiş. Bugün Zaporijya Havaalanı ile pek çok gezginin bu köklü kente giriş yaptığı nokta.

Zaporijya Gezilecek Yerler

Zaporijya uçak bileti aldınız ve şehre yapacağınız gezide nerelere gideceğinizi planlayacaksınız. Bu noktada Zaporijya için tematik bir rota çıkartmanız en mantıklı şey olacaktır. Zaporijya gezilecek yerler bakımından farklı temalara uygun rotalar çıkarmanızı sağlayan renkli bir şehir. Uzun yıllar önemli bir sanayi merkezi olmuş olan Zaporijya Ukrayna için üretimin sembolü. Bu nedenle Zaporijya’da çok sayıda sanayi müzesi bulunuyor. Bölgenin köklü tarihi tarihi nedeniyle Zaporijya gezilecek yerler listesinde tarihi merkezlerin ve eserlerin yeri çok büyük. Zaporijya Bölge Müzesi bu şehre gelen gezginlerin uğraması gereken tarih ve kültür merkezlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Troitska Sokağı üzerinde bulunan müzede bölgenin kültürel ve siyasi tarihini keşfetmek mümkün. Zaporijya Bölge Müzesi’nde yerel kıyafetler, farklı askeri birliklerin silahları, zırhları ve farklı araç gereçlerin yanı sıra türlü el sanatları sergileniyor. Zaporijya Bölge Müzesi büyük bir müze olmasına rağmen bazı aylarda belirli bölümleri ziyarete kapatılabiliyor. Gitmeden önce kontrol etmekte fayda var. Zaporojya Kazakları Müzesi ise şehirdeki bir diğer önemli durak.

Kortitsa Ulusal Parkı

Zaporijya gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Kortitsa Ulusal Park’ında bulunan Zaporojya Kazakları Müzesi bölgenin tarihinde önemli bir yere sahip. Zaporijya’nın bir çekim merkezi olarak yükselmesinde de büyük katkısı var. Müzede, Zaporojya Kazakları‘nın kültürü ve günlük yaşamı hakkında önemli bilgiler edinmek mümkün. Zaporojya Kazakları Müzesi‘nin bulunduğu Koritsa Ulusal Parkı ise başlı başına bir gezi rotası. Ukrayna’ya ne zaman gidilir? En uygun bileti alabileceğiniz zamanı bilmek istemez misiniz? Seyahatseverler için özel olarak hazırladığımız En Uygun Rezervasyon Zamanı sayfasındaki interaktif tabloyu kullanarak, Ukrayna uçak biletinizi ucuza getirebilirsiniz!

Ukrayna Zaporojya Kortitsa Ulusal Parkı - Ukrayna Kazakları

Özellikle bahar ve yaz aylarında bölgeyi ziyaret edecek gezginler için Kortitsa Ulusal Parkı harika bir atmosfer sunuyor. Şehrin en huzurlu köşelerinden biri olan Kortitsa Ulusal Parkı’nda Kazak atları serbestçe geziniyor. Bir endüstri şehri olarak bilinen Zaporijya’ya yeşil bir renk katan parkta bahar ve yaz aylarında özel gösteriler de düzenleniyor. Atlı gösteriler, özellikle şehri ziyaret eden çocuklar için unutulmaz anlar yaşatıyor.

İskitler Açıkhava Müzesi

Ukrayna Zaporijya İskitler Açıkhava Müzesi

Zaporojya’nın antik dönemine damga vurmuş İskitlerin eserlerinin yer aldığı İskitler Açıkhava Müzesi’nde paleolitik döneme uzanan bir yelpazede eserler sergileniyor.

Zaporijya’da gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer doğal nokta ise Dubovy Gai yani Zaporijya Merkez Parkı. Şehrin yanı başında büyük bir arazi üzerine kurulmuş olan parkta dört mevsim bir cazibe merkezi olarak öne çıksa da gerçek güzelliğini bahar ve sonbahar aylarında gösteriyor. Zaporijya Merkez Parkı’nda yer alan göletler, köprüler ve dönmedolap yürüyüşünüzü son derece eğlenceli bir hale getiriyor. Zaporijya Ukrayna için önemli bir sanayi merkezi olsa da bu gibi geniş yeşil alanlar Zaporijya’nın sert havasını yumuşatıyor.

Ukrayna Zaporojya Sich

Zaporijya Sich

16.-18. yüzyıllar arasında bölgeye hükmetmiş Zaporojya Kazakları için önemli bir merkez. Zaporijya Sich’te dönemin mimari anlayışına uygun düzenlenmiş yapılar bulunuyor. “Zaporojya Kazakları nasıl bir ortamda yaşıyordu” sorusuna cevap arıyorsanız Zaporijya Sich’i mutlaka görmelisiniz.

Zaporijya, Ukrayna tarihinde önemli savaşlara tanık olmuş bir şehir. Bu tarihi mirası değerlendirilmiş ve 2004 yılında Zaporijya Silah Tarihi Müzesi kurulmuş. İlginç bir teması olan bu müzede farklı dönemlere ait yüzlerce silah sergileniyor. Silahlara kişisel bir merakınız olmasa bile Zaporijya Silah Tarihi Müzesi’ni gezmenizi öneririz. Zaporijya uçak bileti alırken bu şehirde denize girmek aklınızda gelmeyebilir ancak Zaporijya Ukrayna, cenneti andıran muhteşem plajları ile tanınıyor. Zhdanovsky Plajı, Zaporijya’daki en popüler plajlardan biri olarak biliniyor. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla beraber yoğun bir tatilci akınına uğrayan plajda yaz festivalleri de düzenleniyor.

Zaporijya’nın mimari güzelliklerinden biri de Vezha Kozlinera. Vezha Kozlinera, Zaporijya Kremlin‘i olarak da anılan 9 katlı bir yapı. Kapsamlı bir restorasyondan geçen Vezha Kozlinera, fotoğraf meraklısı ziyaretçiler için önemli noktalardan biri. Zaporijya’da gezginlerin görmek istediği bir diğer eser de Fontan Pioneriv, yani Pioneriv Çeşmesi. Poshtova Sokağı üzerinde yer alan Fontan Pioneriv sadece bir çeşme değil, etkileyici bir heykel de aynı zamanda.

Zaporojya Lenin Bulvarı

Zaporijya’yı keşfederken Ukrayna’nın Sovyet mirasını da görmek istiyorsanız uğramanız gereken noktalardan biri de kesinlikle Lenin Bulvarı. Geniş kaldırımlarıyla oldukça ferah bir yürüyüş noktası olan Lenin Bulvarı üzerinde yer alan heykeller oldukça dikkat çekici. Dilerseniz Lenin Bulvarı’na gelmişken bölgede yer alan dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Lenin Bulvarı dünyanın en uzun bulvarlarından biri olarak da biliniyor. Zaporijya gezilecek yerler açısından Ukrayna’nın en zengin şehirlerinden biri. Üstelik Türkiye’den aktarmasız bir şekilde uçuş da mümkün.Farklı beklentileri karşılayabilen şehirde yapılacak çok şey var. Zaporijya’da zamanın son derece keyifli ve hızlı geçtiğini de eklemekte fayda var. Ukrayna turu dahilinde hem Zaporijya‘yı ziyaret edip, zamanınızın geri kalanında Ukrayna’nın diğer güzel turistik şehirlerini gezmek istiyorsanız, kapsamlı Kiev Gezi Rehberi, Lviv Gezi Rehberi ve Odessa’da görülecek yerler yazılarımıza bir göz atın!

Kutsal Bakire Koruma Katedrali

Zaporijya Kutsal Bakire Katedrali

1778 yılında inşa edilmiş ahşap bir katedralin yerinde yükselmiş 1886 tarihli bir yapı. 36 metre yüksekliğe sahip, oldukça ihtişamlı bir yapı olan Kutsal Bakire Koruma Katedrali, Zaporijya gezilecek yerler listesinde üst sıralara oynayan önemli bir durak.

Ukrayna Dinpayer Nehri Zaporijya

Zaporojya gezisinde göz alıcı kareler yakalamak isteyen fotoğraf meraklıları için Dinyeper Nehri üzerine kurulu olan Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu da harika bir fırsat sunuyor. Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu şehrin tam kalbinde yer alıyor ve geceleri baraj üzerinde yapılan aydınlatma çalışmaları sebebiyle hayli estetik görüntüler ortaya çıkartıyor.

Zaporijya Nerede?