Harita

Uşak Uçak Bileti

Keşfedilmeyi bekleyen bir şehir

Bu kez çantanızı Ege bölgesine doğru, Uşak yolculuğu için hazırlarken, cebinizdeki uçak biletinin sizi henüz keşfedilmemiş, ancak kanyonuyla, şifalı sularıyla, tarihiyle, sıcacık bakan insanlarıyla geçip gideceğiniz değil, kalıp seveceğiniz bir şehre uçuracağını biliyor musunuz?

M.Ö. 4000 yıllarına uzanan tarihi boyunca Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar,Persler gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Uşak, köklü kültürü, zengin tarihi ve muhteşem doğasıyla turizm açısından büyük potansiyel taşımasına rağmen hakettiği ilgiye henüz kavuşamamış dolayısıyla turizm anlamında olması gereken noktaya gelememiştir. Kütahya ilinin ilçesi durumundayken 1953 yılında il olan Uşak, merkezi ve çevre kasabalarıyla ziyaretçilerine kültür, doğa ve tarihi ile oldukça doyurucu bir ziyaret vadediyor.

Şehrin önemli turistik mekanlarından biri olan Arkeoloji Müzesi, merkeze bağlı Kurtuluş Mahallesi’nde yer almakta. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olan müzede, Tunç çağından günümüze kadar gelen eserler, Roma çağından kalma toprak kaplar, cam eserler ve Lidya dönemine ait 450 parçadan oluşan Karun hazineleri sergilenmekte. Müze Pazartesi günleri dışında haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Bir başka önemli müze ise, şehrin önemli tarihi binalarından biri olan ve Kaftancızade Konağı olarak da bilinen Atatürk ve Etnografya Müzesi.

Atatürk tarafından Kurtuluş Savaşı sırasında karargah olarak kullanılan konağın üst katında Atatürk’ün yatak odası ve kişisel eşyaları, alt katta ise yöresel kıyafetler, kilimler, eski silahlar ve halılar sergilenmekte.

Şehri ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken ve günümüzde sadece 68 adedi kalan Tarihi Uşak Evleri, Kültür Bakanlığı’nca koruma altına alınmış durumda.Bikaç farklı noktada bulunan bu kültür mirası evler, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımakta. Şehir merkezinde görebileceğiniz bir başka tarihi değer Sahaflar Çarşısı olarak da bilinen Bedesten. İtalyan bir mimar tarafından yaptırıldığı söylenen ve 100 yıllık bir yapı olan çarşı uzun bir koridorun iki tarafında sıralı, alış veriş yapabileceğiniz dükkanlardan oluşmakta. Şehir merkezinde ki Cimcim Çeşmesi ise 1800 lü yılların sonlarında yapılmış taş oyma sanatının en güzel örneklerinden biridir. Uzun ve zengin tarihinin izlerinden olan, Sülümenli Köyü’nde bulunan ve Roma döneminde önemli yerleşim alanı olan Blaundus Antik Kenti ve Banaz Akmonia Antik Kenti diğer tarihi değerlerdir.

Uşak dünyanın ikinci büyük kanyonuna sahip şehirdir. Tabiat Parkı ilan edilen Ulubey Kanyonu, Arizona‘da ki Grand Kanyon‘dan sonra dünyadaki 2. büyük kanyondur. Ulubey ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ve bir çok yan kanyonlardan oluşan kanyon, muhteşem manzarasıyla doğa yürüyüşleri ve uygun coğrafi yapısıyla dağ yürüyüşü ve tırmanma gibi doğa sporları için son derece uygundur. Türkiye‘nin termal su kaynaklarının bir kısmı da Uşak’ta bulunmakta. Aksaz Kaplıcası, Ağrılara, felç vakalarına, ve cilt rahatsızlıkları tedavisi için Örencik Kaplıcası karaciğer, mide, ve cilt hastalıkları için tavsiye edilmekte. Hamamboğazı Kaplıcaları, yerel halk tarafından gazoz, sarı kız ve kara kız olarak isimlendirilen üç ayrı şifalı su çeşidine sahip. Kronik romatizmalara, mide, bağırsak ve karaciğer hastalıklarına iyi geldiği söylenen bu sulardan sarı kız olarak bilinen su kükürtlü ve ılık iken, kara kız orta sıcaklıkta, gazoz ise kükürt, demir ve diğer şifalı mineraller içermekte.

Türkiye de ilk elektriği kullanan şehir olan Uşak dokumacılığı ile bilinmekte. Organik kök boyalardan yapılan ve yerel motiflerle süslenen kilimler, halılar ve ünlü uşak battaniyeleri şehirden satın alabileceğiniz hediyelikler. Bu arada Uşak ziyaretini, Gül Peksimeti,Uşak Böreği, Keşkek, ya da Katmeri denemeden bitirmek olmaz.

Kara ve demir yoluyla da ulaşmanın mümkün olduğu şehir, bir Uşak uçak bileti almanız halinde sizi, yaz ve kış mevsimlerinde belirlenen uçuş tarifelerine göre hizmet veren Zafer Havaalanı ile karşılamakta. Şehir Merkezine 7 km uzaklıkta bulunan havaalanına ulaşım Taksi, taksi-dolmuş ve otobüslerle sağlanmakta. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Uşak yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.