Harita

Tebriz Uçak Bileti Fiyatları

Beşbin yıllık bir tarihe, şairler şehrine uçmaya ne dersiniz?Tebriz uçak bileti tarihe bir yolculuk vadediyoruz !

Tebriz, İran’ın kuzeybatısında, Doğu Azarbaycan Eyaletinin merkezidir.Tarihi boyunca, İpek ve Baharat yolları üzerinde bulunması nedeniyle stratejik öneme sahip olmuş, bir çok kez el değiştirmiş ve imparatorluklara başkentlik yapmış bir şehirdir.

Nüfusunun büyük bölümünü Azerilerin oluşturdığu şehir bugün, İran’ın halıcılık merkezi durumunda ve şehirde ünlü İran halıları dokunmakta. Şehrin bir başka özelliği ise dünyaca ünlü şairler yetiştirmesi ve sadece şairlere ait bir Şairler Mezarlığına sahip tek şehir olması. Tebriz'in yetiştirdiği değerlerden en ünlüsü hiç kuşkusuz, Mevlana’nın “güneşim” dediği  Tebrizli Şems’dir.

Tarihte Asya’nın en önemli ticaret ve kültürl merkezi olan Kapalı Çarşı, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası  olarak korumaya alınmıştır. İçinde 7000 den fazla dükkan ve 24 kervansaray bulunan yapı dünyanın en büyük kapalı çarşısı durumunda.

Şehir merkezinde bulunan Azarbaycan Müzesi’nde kazılardan elde edilen tarihi eserler, etnoğrafya bölümünde bölgedeki göçebe ve kabilelerin  geleneksel giysi ve eşyalarından örnekler sergilenmekte,  Anayasal Devrim bölümünde ise şehrinin yakın tarihine ait siyasi olaylar ile ilgili fotoğraflar ve belgeler sergilenmekte.  Müzenin alt katında ki bölümde, çağdaş döneme ait,  insan yaşamı, savaşlar, açlık temalarının işlendiği,  İranlı bir heykeltıraşın eserleri bulunmakta.Müzenin kütüphane bölümünde de İran kültürü ile ilgili 3000 civarında eser bulunmakta.

Halıları ile ünlü Tebriz’de bir Halı Müzesi de bulunmakta. 1976 yılında kurulan bu müzede, 3400 metre karelik bir sergi alanında, son derece değerli halılar sergilenmekte. Müzedeki en eski halı Sangeskhu olarak bilinen, Safevi dönemine ait bir halıdır, 17. yüzyılda, Polonyalı Prens için dokunan ve Polonya Halısı ise ipek elyaflar, doğal boyalar, altın ve gümüş iplikleri kullanılarak dokunmuştur.

Şehirde görülmesi gereken diğer müzelerden Kuran Müzesi Sabilemin meydanında bulunmakta ve el yazması kuranlar ve hat sanatı örnekleri sergilenmektedir. Farklı ölçüm aletleri ve saatlerin sergilendiği Sanjesh Müzesi ise, geleneksel bir Tebriz evinin müzeye dönüştürülerek müze haline getirilmiş.

Şairler şehri Tebriz’in simgesi haline gelen Şairler Mezarlığı ise Sakaül İslam caddesinde bulunmakta. Yaklaşık 3000 edebiyatçının bu mezarlığa defnedildiği tahmin ediliyor. Burada bulunan Tebriz doğumlu dünyaca ünlü şair Şehriyar’ın  türbesinde kurulan ses sistemi ile şairin şiirlerini kendi sesinden dinleyebilirsiniz.

 Tarihi dokusuyla ziyaretçilerini büyüleyen Tebriz’de, muhteşem mimarisiyle 1.yüzyılda yapılmış olan  Ulu Cami, Alişah Camisi, Alan Çayı üzerindeki Kari Köprüsü, 1465 yılında yapıldığı tahmin edilen ve  “İslam Firuzesi” olarak bilinen çini sanatının büyüleyici örneklerinin bulunduğu Gök Mescid-Kebud-Mavi Camisi şehrin zengin tarihi ile ilgili fikir vermekte.

Mescid-i Kebud civarında yapılan kazılarda, 4000 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen mezarlar,  insan iskeletleri ve çanak-çömlek bulunmuş ve burada camekanla kapatılarak ziyarete açılmıştır.

Şehrin güney doğusunda, bir tepenin üzerinde bulunan ve şehir halkının mesire yeri olarak kullandıkları Şah Gölü bulunmakta. Gölün ortasında bir yarımada mevcut ve  adanın merkezinde tarihi bir değeri olmayan ancak Elgoli Sarayı olarak isimlendirilen, Şah döneminde eğlence merkezi olarak, günümüzde ise restorant olarak kullanılan gösterişli bir bina bulunmakta.

Tebriz halkının sosyal yaşamını renklendiren bu bölgedeki gölde yaz aylarında kayıkla gezintiler yapılırken, kış aylarında tamamen donarak, buz pateni pistine dönüşmekte. Göl çevresinde yiyecek, içecek, kitap, hediyelik eşya satan tezgahlar, üst kısmında ise bir lunapark bulunmakta.

Tebriz’e yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan Kandovan, 800 yıllık, Ortaçağ döneminden kalma, mağaralardan oluşan ve hala günlük yaşamın sürdürüldüğü bir yerleşim bölgesi.Bölge halkı piramit şeklindeki kayaların içinde bulunan mağaralarda yaşamakta.Oldukça ilginç bir yerleşim bölgesi olan bu köyde bazı evler köylülerin yaşantısının canlandırıldığı müzelere dönüştürülmüş durumda.

Oldukça ilginç bir atmosfere sahip bu köyde 4 yıldızlı,yerden ısıtmalı, kayalara oyulmuş, otantik bir Kaya Oteli bulunmakta. Köyün girişinde el dokuması çantaların, doğal petekten yapılan bal, bitki çayları ve cevizin bol miktarda satıldığı  dükkanlar göze çarpmakta.

Şehirde alışveriş konusunda akla ilk gelen, Muzafferiye Çarşısı’nda bulabileceğiniz ünlü İran halıları, ancak bu halıları ülkeden çıkartmak uzun bir prosedür gerektirmekte. Bu prosedürle uğraşmak istemiyorsanız  kilim, keçe-kilim dokuma şallar,ipek ve yün kumaşlar, gümüş aksesuarlar satın alabilirsiniz.  Kuyumcuların ve antikacıların bulunduğu Amir Çarşısı dışında şehir merkezinde modern alışveriş merkezleri de bulunmakta.

Tebriz’de şehiriçi ulaşımı oldukça ucuz olan taksilerle çözmeniz mümkün,yiyecek konusunda ise, tanıdık lezzetlerden dolayı sorun yaşamayacaksınız. Tebriz’de suyu hemen heryerde kullanılan nar oldukça popüler.Nar ekşisi çorbasını denemelisiniz. Tebriz köftesi ve Çello Kebabı yöreye has lezzetler. 

Bu gizemli Doğu kentinde unutulmaz bir deneyim yaşamaya karar verdiniz ve Tebriz uçak biletinizi aldınız..

O halde vizesiz seyahat edilen bir destinasyon olan bu ilginç şehre İstanbul’dan yaklaşık ikibuçuk saat sürecek yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Tebriz yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.