Harita

Diyarbakır Uçak Bileti Fiyatları

Güneydoğu Anadolu bölgesinin Paris'i olarak nitelendirilen Diyarbakır'da dolu dizgin zaman geçirmek için Diyarbakır uçak bileti fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Diyarbakır, farklı etnik grupların kültürüyle harmanlanan ve milattan önceki dönemlere dayanan tarihi dokusuyla Güneydoğu Anadolu bölgesinin tipik bir şehridir. Acılı yemekleri ile damaklara hitap eden mutfağı gurme gezileri için oldukça uygundur.

Dicle ve Fırat nehirlerinin hayat verdiği topraklar kültür ve ticaret merkezi olarak tarih sayfalarında yerini almıştır. İpek yolu üzerinde yer alan şehir pek çok tarihi zenginliğe sahiptir. Eski çağlardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgede hemen hemen her kültürün izleri görülmektedir. Şehir sokaklarında yürürken tarihi çarşılardan alışveriş yapabilir, meşhur Sur bölgesinde yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Mezopotamya topraklarının kuzeyinde yer alan şehir, doğuya özgü mimarisiyle dikkat çekmektedir. Dicle nehri kıyısında yer alan çay bahçeleri ailece yapılan geziler için oldukça uygundur. Doğuya özgü algılarınızı değiştirecek şehre Skyscanner üzerinden Diyarbakır uçak bileti fırsatlarını araştırarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Hakkında

Diyarbakır şehrinin yüzyıllar içerisinde pek çok farklı kültürün etkisine girmesi dil ve yaşayış tarzını olduğu kadar mimarisini de çeşitlendirmiştir. Dünyanın elle yapılan ikinci büyük surlarına sahip şehir, oldukça sıcak geçen yaz günlerinin etkisiyle düz damlı ev mimarisinin hala görüldüğü doğu şehirlerinden birisidir. Şehrin bilinen ilk ismi Assur uygarlığına ait Amidi'dir. Arap akınları sırasında Bekr aşiretinin bölgeye gelmesiyle şehrin adı Diyâr-ı Bekr olarak değişmiştir.

Mutfak lezzetlerinin çeşitliliği tüm kültürlerin izleri taşır. Kaburga dolmasından çiğ köfteye, cartlak kebabından Diyarbakır kebabına kadar pek çok lezzetle tanışabilirsiniz. Şehirde tarihsel gezilerin yanında gurme lezzetlerle seyahatinizi taçlandırabilirsiniz. Çarşılar, kervansaraylar, ören yerleri ve hanlarıyla ünlü şehre, Skyscanner "fiyat alarmı" sayesinde ucuz Diyarbakır uçak bileti fırsatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Sert ve kurak bir iklime sahip Diyarbakır'a ilkbahar ve sonbahar aylarında gitmeniz daha uygun olur.

Şehirde ilk olarak görülmesi gereken yer, Çin Seddi'nden sonra dünyanın en büyük suru olan Diyarbakır Surları'dır. Üzerinde bulunan hemen her uygarlıktan izler taşıyan yazıların ve motiflerin eşi benzeri görülmemektedir. Seksen iki burcu olan yapının yukarıdan görünümü kalkan balığı şeklindedir.

Bugün otel olarak hizmet veren Kervansaray, Diyarbakır'da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Yapımı 1521 yılında başlayıp 1527 yılında sonlanmıştır. Oldukça heybetli yapısıyla dikkat çeken Kervansaray'da sekiz yüz deve kapasiteli bir ahır da bulunmaktadır.

Atike Hatun tarafından yaptırılan Sülüklü Han 1683 yılında inşa edilmiştir. Eski dönemlerde hanın içerisinde bulunan kuyudan sülük çıkartılmış ve tedavi amaçlı kullanılmıştır. Bu sebeple hanın ismi Sülüklü Han olarak halk arasında yayılmıştır. Han günümüzde restore edilerek cafe olarak misafirlerini ağırlamaktadır.

Anadolu'nun en eski camisi olan Ulu Cami, 639 yılında Mar Toma Klisesi'nin camiye çevrilmesiyle oluşmuştur. Diyarbakır'ın en eski yapılarından olan cami, İslam dünyasının beşinci Harem-i Şerif'i olarak kabul görmektedir.

Eğil ilçesinde bulunan Asur kalesi, Diyarbakır'ın en ünlü tarihi yapılarındandır. Assurlular tarafından kayaların oyulmasıyla oluşturulan yapının kuzey tarafında kral mezarları da bulunmaktadır.

Üçüncü yüzyıldan kalma Meryem Ana Kilisesi, günümüze kadar pek çok yapım ve onarımdan geçmiştir. Kilise dört avlu, divanhane ve din görevlilerinin yaşadıkları bölümlerden oluşmaktadır.

Günümüzden yaklaşık Dokuz bin yıl öncesinde oluşturulan Çayönü antik kenti, ilk yerleşik hayata geçilen yerlerden birisidir. Diyarbakır'ın 65 kilometre dışında bulunan kent, mutlaka görülmelidir. Bu bölgeden çıkartılan tarihsel kalıntılar Diyarbakır Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Skyscanner e-bültenine abone olarak en avantajlı fırsatları "haber kaynağı" bildirimlerinden faydalanarak öğrenebilirsiniz. Skyscanner mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek yüzlerce fırsata anında ulaşım sağlayabilirsiniz. Diyarbakır uçak bileti fiyatları hakkında en güncel haberlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Konaklama ve Alışveriş

Dicle nehrinin hayat verdiği topraklarda kurulan şehirde pek çok üç, dört ve beş yıldızlı otel bulunmaktadır. Şehir merkezine üç dört kilometre uzaklıkta ise tarihi konaklar ve kervansaraylar bulunmaktadır. Tarihsel dokunun içinde yer almak isterseniz kervansaray ve konaklarda kalmayı tercih edebilirsiniz. Skyscanner'ın mobil aplikasyonunu indirdikten sonra Diyarbakır uçak bileti fiyatları karşılaştırması yapabilir, "otel arama" başlığından kendinize en uygun oteli bulabilirsiniz.

Sevdiklerinize hediyeler almak, yöresel zenginliklerle kendinizi ödüllendirmek için Diyarbakır'da pek çok alternatif bulunmaktadır. Hasır örgü bilezikleri ve kişmiş gerdanlıkları ile ünlü olan şehirde kuyumcuları gezmek bile görsel bir şölen sunmaktadır. Yöresel ürünlerin satıldığı birçok otantik butiğin bulunduğu şehirde gümüş işlemeli nalın da hediye olarak alabileceğiniz ürünler arasında bulunmaktadır.

Doğuya özgü desenlerin oluşturduğu halı ve kilimler evinizin en özgün parçalarından birini oluşturacaktır. Diyarbakır deyince akla ilk gelen bu yöresel el işi ürünler pek çok fiyat alternatifiyle satışa sunulmaktadır. Diyarbakır'a özgü örgü peynir de sevdiklerine tattırabileceğiniz yöresel lezzetler arasındadır.

Diyarbakır'da Yapılacaklar

Şehre panoramik noktalardan mutlaka bakmalısınız.

Şehrin 65 kilometre dışında bulunan antik kenti mutlaka gezmelisiniz.

Tarihi Hasan Paşa Hanında mutlaka kahvaltı yapmalısınız.

Diyarbakır Surları üzerinde yer alan yazı ve motifleri mutlaka incelemelisiniz.

Hevsel Bahçeleri'ni mutlaka gezmelisiniz.

Yöresel lezzetleri mutlaka denemelisiniz.

Kuyumcuları ve gümüşçüleri gezerek Diyarbakı'a özgü desenleri görmelisiniz.

Havaalanı Transfer ve Şehir İçi Ulaşım

Diyarbakır merkezde kalmanız durumunda pek çok yere yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak Diyarbakır'daki tarihi eserlerin çoğunluğu şehrin dışında yer aldığı için ya şehir içi ulaşım araçlarını ya da araba kiralama seçeneğini tercih etmeniz gerekecektir. Şehir içinde pek çok ulaşım aracı hizmet vermektedir. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için ise otobüs, araba veya taksi gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Otobüs

Şehir içinden pek çok otobüs turistik bölgelere ulaşım sağlamaktadır. Şehrin merkezindeki duraklardan yolcu alan otobüsler sık zaman aralıklarıyla hareket etmektedir. Diyarbakır Havaalanı şehir merkezine yaklaşık olarak 4 kilometre mesafededir. Şehir merkezine ulaşım sağlayan belediye otobüsleri uçuş saatlerine göre değişiklik göstermektedir.

Minibüs

Şehir içinde ulaşım çoğunlukla minibüslerle sağlanmaktadır. Merkez bölgesindeki duraklarından hareket eden minibüsler yol üzerindeki güzergahlardan da yolcu almaktadır.

Taksi

Şehir içinde taksi kullanımı çok yaygın olmasa da Diyarbakır dışına çıkılacağı zamanlarda taksi kullanılabilir. Taksi durakları merkez bölgesinde çeşitli noktalarda bulunmaktadır. Havaalanı çıkışında yer alan taksi durakları mevcuttur. Taksilerle havalimanından şehir içine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araba

Diyarbakır havalimanı ile şehir merkezi arası 4 km mesafede. Araba ile şehir merkezine 12 dakikada ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kendi aracınızla şehri gezmek isterseniz, seyahatinizi planlarken Skyscanner'ın ana sayfasından "araba kiralama" bölümüne girerek bütçenize en uygun aracı seçebilir, havaalanı ve çeşitli lokasyonlardan arabanızı teslim alabilirsiniz. Hem şehir içinde arabayla turistik bölgelere gidebilir hem de havaalanı transferini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Bu bilgiler yazının yazıldığı Aralık 2017 tarihinde geçerlidir.

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Diyarbakır yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.