Harita

İran Uçak Bileti

Medeniyetler Beşiği İran

Dünyada bilinen birçok büyük uygarlıklara ev sahipliği yapan İran, M.Ö. 4000 li yıllardan itibaren Medler, Part, Sasani İmparatorlukları, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular`ın egemenliği altında kalmış,farklı kültürleri barındıran bir tarihe, aynı zamanda coğrafi konumu ve petrol ve doğal gaz kaynakları nedeniyle de oldukça önemli bir yere sahip olan İran, bölgesel bir güç durumundadır.

Farslar, Azeri Türkleri, Kürtler, Lurlar, Beluciler, Araplar, Kaşkay Türkleri ve diğer Türkmen gruplar gibi birçok kültüre evsahipliği yapan İran oldukça renkli bir nüfusa sahip.

Dünya turizminde adı her geçen gün daha sık duyulan bu gizemli ülke, dağları, ormanları gölleri, şelaleri, çölleri ve doğal yaşamı ile merak edilen ve özellikle tarihe meraklı ziyaretçileri cezbeden bir destinasyondur.

İslam öncesi ve sonrası medeniyetlerden kalma birbirinden değerli ve görkemli yapılar ziyaretçilerin hayranlıklarını kazanmakta ve İran tarihine ilgiyi arttırmaktadır.

Ülkenin en büyük şehri olan başkent Tahran`da görülecek yerler oldukça fazla, dünyaca ünlü İran halılarının sergilendiği halı müzesi,dünyadaki en değerli mücevher kolleksiyonlarının ve “ışığın denizi” adı verilen dünyanın en büyük pembe elmasının sergilendiği Ulusal Mücevher Müzesi, İran Şahı`nın yazlık sarayı bunlardan bazılari. Büyük Pazar olarak bilinen Tahran`ın kapalı çarşısı sadece bir alış veriş mekanı değil, İran kültürünün, geleneklerinin, sosyal hayatının bir yansıması denebilir. Tahran`ın merkezi ve kalbi olan bu çarşıyı gezerken, İran kültürü hakkında fakir sahibi olabilirsiniz.

Şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşmak için adresiniz Derbent. Tahran`ın kuzeyinde,dağ eteklerindeki bu yemyeşil bölge de, dağlardan akan derenin kıyısında bulunan restorant ve kafelerde keyifli bir çay tüm yorgunluğunuzu alacaktır.

Ülkenin bir diğer önemli şehri Persepolis`e ev sahipliği yapan ve tarihte romantizmi ile bilinen Şiraz`dır. Romantizmini şiirlerinden alan şehir, tarih boyunca Öğrenmenin şehri, güllerin şehri,bahçelerin şehri olarak anılmıştır ve bugün hala İran kültürünün merkezi durumundadır.

Tarihi yapıları ile oldukça ilgi gören İsfahan ise İran’ın üçüncü büyük şehri. Camileri,köprüleri,sarayları ile tam bir tarih hazinesidir.Tarihi eserlerinin bir kısmı UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan şehir aynı zamanda ülkenin diğer büyük şehirlerine göre çok daha modern,düzenli ve temizdir.

Tarihinin 5000 yıl öncesine dayandığı söylenen Tebriz, şairleri ile ünlüdür. Dünyadaki tek şairler mezarlığına sahip olan Tebriz, dünyaca ünlü şairleri ile bilinmekte. Mevlana`nın güneşi Şems`inde Tebriz doğumlu olduğu bilinmektedir.

İran, tarihinin yanısıra sanatı ile de tüm dünyada adından söz ettirmekte. Minyatür resimleri, hat sanatının muhteşem örnekleri, ebru ve daha bir çok el sanatı, geleneksel el sanatları ürünleri olan, dünyaca ünlü el yapımı İran halı ve kilimleri İran`ın haklı gurur kaynakları.

Etli yemeklerin ağırlıkta olduğu ve bir çok kebap çeşidine sahip İran mutfağında sebze çok fazla kullanılmamakta. Dünyaca ünlü İran hurması,fıstığı, havyarı ve karidesi denenmeye değer.

İran seyahati, ülkenin çekici taraflarının yanısıra ülkenin Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor olması ile de cazip hale gelmekte. İran uçak bileti alırken bu gizemli ülkede, özellikle bayan ziyaretçilerin kıyafet konusunda biraz dikkatli olmaları gerekiyor. Yanınızda başınızı kapatacak bir örtü bulundurmayı unutmayın. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.