Harita

Erbil Uçak Bileti

Erbil, Irak’ın, Kürdistan Bölgesel Yönetiminin başkentidir. Bölgedeki ulaşım yollarının kavşak noktasında bulunan Erbil, gelişen ekonomisi ve sosyal yaşamının hareketliliği ile, Ortadoğu coğrafyasında, önemli bir merkez olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Erbil’de ticaret yalnızca nakit para ile yapılabilmektedir. En fazla kullanılan para birimi Irak Dinarı ve Amerikan Dolarıdır. Erbil’e yapacağınız ziyaret sırasında yanınızda nakit para bulundurma zorunluluğu olduğunu önemle hatırlatmak isteriz. Erbil merkezinde bulunan döviz bürolarında işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Karasal iklimin etkisinin görüldüğü bölgede, turistik seyahatler için en uygun mevsimler, ilkbahar ve sonbahardır. Tahmin edilenin aksine oldukça güvenli bir yer olan Erbil, bölge tarihine meraklı ve özellikle alışveriş seven gezginler için idealdir. Erbil’de elektronik eşyalar vergi dışı olması sebebiyle yapacağınız alışverişlerde sürpriz rakamlarla karşılaşmanız son derece muhtemel. Erbil, yeni yerler keşfetmeye meraklı gezginler için ilginç bir destinasyon ve merakınızı sonuna kadar hak ediyor.

Erbil Uluslararası Havalimanı’na, UIA, Atlas Jet, THY ve Iraqi Havayolları düzenli seferler yapmaktadır. Kuzey Irak’a Türkiye vatandaşları 15 günlük geçici vizeyle giriş yapabilirler. Bu vize ile yalnızca, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı yerleri gezebileceğinizi önemle hatırlatmak isteriz. Erbil’de ulaşım aracı olarak bolca bulunan taksileri kullanmaktan hiç çekinmeyin. Petrol zengini olan bölgede benzin fiyatları son derece ucuz. Bu yüzden toplu taşıma yok denecek kadar az.

Erbil’in Kürtçe adı Hewler’dir. Binlerce yıllık tarihinde bu kent, bölgede yaşamış tüm kadim medeniyetlerden izlerle doludur. Erbil’in merkezinde bulunan Erbil Kalesi küçük bir tepe üzerine kuruludur: Erbil gezinize kaleden başlayabilirsiniz. Kaleye çıkmadan önce Kela Hewler Parkı’nda dinlenebilirsiniz. Kalenin güneyinde bulunan İbni Mustafa Heykeli görkemli yapısıyla fotoğraf çekimleriniz için uygun bir atmosfer yaratmaktadır. 12. Yüzyıldan beri ayakta kalan Mudhafaria minaresi 36 metre uzunluğundaki minare ile Erbil’in önemli tarihi yapılarından biridir. Sami Rahman Parkı kentin merkezinde bulunan, yeşile doyacağınız bir parktır. Erbil Kalesi’nin çevresindeki mahalleler, kentin dokusunu hissedebileceğiniz, gündelik hayatın içine girip bu güzel kentin havasını soluyabileceğiniz mekanlarla doludur. Sokak satıcılarıyla oldukça canlı olan Erbil mahallelerinin gezinizde ayrı bir yeri olacaktır. Aikawa canlı gece hayatıyla uğramanız gereken bir merkezdir.

Erbil mutfağı kebaplarıyla oldukça iştah açıcı bir mutfak. Souk Sokağı’nda bulunan restoranlar, kebap çeşitlerini tatmadan dönmeyin. Kokuları takip edin ve bölgesel yemeklerin tadını çıkarın. Ayrıca sokak satıcılarından rahatlıkla satın alabileceğiniz, bir çeşit döner olan Şavarma’yı denemeyi sakın unutmayın. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Erbil yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.