Harita

Glasgow Uçak Bileti

 

Gayda sesini duymaya başladınız bile.. 

Sizi ‘Stil sahibi İskoçya’ sloganıyla çağıran sese kulak verin ve Glasgow uçak biletinizi sorgulamaya başlayın. 

Victoria döneminde Büyük Britanya İmparatorluğu'nun en önemli şehirlerinden biri olan Glasgow, Günümüzde de İskoçya'nın en büyük  ve en kalabalık kenti. Ülkenin kültür başkenti olarak da bilinen şehir, müzikalleri,tiyatroları ve alışveriş merkezleri ile Birleşik Krallık sınırları içerisinde, Londra’dan sonra en renkli ve hareketli şehirlerden biri durumunda. 

Dünyaca ünlü sanatçıların, Moda tasarımcılarının yetiştiği şehir, 1990 yılında  Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş, geleneksel ve modern mimarinin muhteşem buluşmasına örnek olarak 1999 yılında ise İngiliz Birleşik Krallık Mimari ve Tasarım kenti ödülünü almıştır.Ayrıca şehrin popüler alışveriş merkezi olan Bunchanan Street, aynı zamanda dünyanın en iyi 7. alışveriş merkezi seçilmiştir. 

Şehirde müzeler,sanat ve kültür merkezleri dikkat çekmektedir. Kelvingrove Park alanı içinde bulunan Kelvingrove Sanat Galerisi ve müzesinde dekoratif sanatlar, arkeoloji ve doğa tarihi koleksiyonları bulunmakta,özellikle müzenin Sophie’nin mağarası adlı bölümünde, farklı yüz ifadelerinden oluşan yüzlerin, tavandan asılarak sergilenmesi oldukça ilgi çekmektedir. Hunterian müzesi’nde ise İskoç fosilleri ve mineraller, arkeolojik eserler ve bazı canlı türlerinin 500 milyon yıllık evrimini görebilirsiniz.Ayrıca Sanat Galerisi’nde Rembrant, Rubens, Chardin, Stubbs  gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görmek mümkün. 

Museum of Transport ve People’s Palace and Winter Gardens müzeleri şehrin hikayesini anlatan oldukça ilginç müzelerdir. Şehrin güneyinde, Pollok Country Park’ta yer alan Burrell Koleksiyonu’ da sanat severlerin ziyaret etmesi gereken bir diğer adres. 2013 yılında Avrupa’da yılın müzesi seçilen Riverside Museum’da, tramvay ve lokomotifler, dünyanın en iyi araba, bisiklet, gemi modelleri sergilenmekte ve  interaktif ekranlarda şehrin caddelerinden sahneler ve şehir yaşamından görüntüler yayınlanmaktadır. 

Şehrin liman bölgesi oldukça hızlı bir gelişim içerisinde ve Kelvin ve Clyde nehirleri kıyılarında bulunan eski tersane, dok ve antrepolar yeniden yapılanma içerisinde alışveriş merkezleri, restoranlar ve sanat merkezlerine dönüştürülmektedirler. Ayrıca ihmal edilmiş olan Trongate ve Saltmarket bölgeleri de yeniden yapılandırılarak, açılan galeriler, butikler,stüdyolar, ve kafeler ile yepyeni çehrelere kavuşturulmakta. 

Mimarisi ile hayranlık uyandıran şehirde dünyaca ünlü mimar Charles Rennie Mackintosh’un imzasını taşıyan Glasgow School of Art, The Willow Tea Rooms, Herald Binası ve Queens Cross Church gibi hayranlık uyandıran binalar göze çarparken, Ortaçağdan kalma Gotik mimarisiyle ve hiçbir değişime uğramadan orjinal halini koruyan Glasgow Katedrali ve yanında bulunan ve  önemli ailelerinin anıtlarının yer aldığı Necropolis görülmeye değer tarihi yapıtlardır. 

Şehrin nefis manzarasını en tepeden izlemek için ise Glasgow Science Centre’da ki 127 metre yüksekliğinde ve  360 derece dönebilen Glasgow Kulesi’ne çıkmanızı öneririz. Doğa ile içiçe sakin vakit geçirmek için botanik bahçelerini ziyaret etmenizi öneririz. 

Bir alışveriş kenti olan Glasgow’da alışverişin adresi kuşkusuz Bunchanan, Argle ve Sauchiehall caddeleri, yemek yemek için ise pek çok ünlü restoranın bulunduğu St Vincent caddesi ziyaret edilebilir. 

Festivalleriyle de oldukça renkli bir şehir olan Glasgow Komedi, Jazz, Film festivali, West End Festivali’nin yanısıra, Kasım ayında Glasgow, On Ice aktivitesinde  George Meydanı yılbaşına kadar oldukça eğlenceli bir buz pateni alanına dönüştürülmekte, yılbaşında ise  yeni yıl kutlamaları olan Hogmanay süresince şehirde açık hava konserleri, havai fişek gösterileri ve partiler düzenlenmekte. 

 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Glasgow yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.