Harita

Aberdeen Uçak Bileti Fiyatları

İskoçya’nın Kuzey Denizi kıyılarında yer alan petrol ve balıkçılık kenti Aberdeen, ülkenin üçüncü kalabalık kentidir. Aberdeen kentine Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente British Airways, AIR FRANCE, KLM ve Royal Dutch Airlines firmaları ile aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Aberdeen’e uçuş süreniz aktarmalarla birlikte 7 ila 9 saat arasında sürecektir. Kış aylarını oldukça soğuk geçiren kenti yaz aylarında ziyaret etmek, kenti ve yakın çevresini rahat dolaşabilmek açısından en ideali olacaktır. Eğer soğuk havadan rahatsız olmuyorsanız, kış aylarında daha sessiz olan kenti, bu mevsimde ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. 

Küçük bir liman kenti olan Aberdeen uzun kumsalları, parkları ve kuruluş tarihi 1459 yılına dayanan “King’s College” üniversitesi ile de adını dünya çapında duyurmuştur. Kent merkezinde bulunan müze ve sanat galerileri İskoçya tarihi ve sanatıyla ilgili geniş bilgi verebilecek düzeydedir. Aberdeen Maritime Museum, The Gordon Highlanders Museum, Aberdeen Art Galery tavsiye edebileceğimiz müzelerden bazılarıdır. Aberdeen’de birçok bina granit taşından inşa edilmiştir. Britanya’da “granit şehir” olarak da bilinen kentte Marischal College granitten inşa edilmiş oldukça güzel bir binadır. Linn O’Dee, Duthie Park, Johnstone Garden, Hazlehead Park Aberdeen kentinin ziyaret edilmesi gereken doğal park alanlarıdır. Marischal College ve müzesi, St.Machar’s Katedrali mimari güzelliği açısından mutlaka görmeniz gereken eserlerdir. Yaz aylarında birçok eğlenceli etkinliğin de yapıldığı Aberdeen Plajı ve Balmedie Plajı da görülecek yerler listesinde olmalıdır. 

Aberdeen Limanı kent merkezine çok yakın bir konumdadır. Devasa gemilerden, orta halli balık teknelerine kadar birçok deniz ulaşım aracını bir arada görmek isteyenler ve Shetland Adalarına gitmek isteyenler; adresiniz önce bu liman olmalı. Denizlerdeki vahşi yaşamı gözlemleyebileceğiniz gemi turları limandan hareket etmekte. Deniz yoluyla yapabileceğiniz bu iki etkinliği sakın kaçırmayın. Union Street kentte hareketin başladığı caddelerin başında gelir. Kafeler, restoranlar, alış veriş mağazaları ve butikler bu caddede bulunmaktadır.

İskoçya demek biraz da viski demek. Viski’nin ana vatanında yüzlerce çeşidini tadabilir, yapımını görebilir, saklama koşullarının hassasiyetini öğrenebilirsiniz. Hediyelik küçük şişelerde sunulan viski çeşitleri bu tatilden alınacak en hoş hediyelerden biridir. Union Street ve çevresinde gelişen Aberdeen gece hayatı, eğlenceyi, gülmeyi ve içmeyi seven İskoçların gözde eğlence yerlerinin olduğu caddedir. Mutlaka uğrayın. 

Balıkçılıkla adını duyuran bu güzel kentte, deniz ürünleriyle yapılan her türlü yiyeceği mutlaka tadın. Balık çorbası ve istiridye yemeden sakın dönmeyin. İskoç mutfağının ünlü haggis,porridge ve the square sousage’sini de denemeden dönmeyin. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Aberdeen yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.