Harita

Newcastle upon Tyne Uçak Bileti Fiyatları

Newcastle, İngiltere’nin kuzey doğu bölgesinde, Tyne Nehri’nin kuzeyinde yer almaktadır. Romalılar döneminde Pons Aelius ismiyle kurulan şehrin nüfusu yaklaşık 1 milyondur. Sanat, müzik ve sporda öne çıkan bir şehir olan Newcastle, oldukça canlıi ve kozmopolit bir kenttir ve hareketli gece hayatıyla ünlüdür. İngiltere’nin kültürel, mimari ve iş hayatı açısından en önemli kentlerinden birisidir. Newcastle Universitesi ve Northumbria Üniversitesi gibi iki saygın eğitim kurumuna sahiptir. Bu iki okul ile yerli ve yabancı öğrencilerinin katkısıyla, bir kültür, bilim ve eğlence merkezi olma özelliği kazanmıştır ve İngiltere’de gece hayatının en hareketli olduğu şehirlerden biri olarak bilinmektedir.

Skyscanner’ın arama motorunu kullanarak en ucuz Newcastle uçak biletini alıp Britanya’nın güzelliğiyle ünlü kuzey doğu bölgesinde bulunan bu göz alıcı kente varınca ilk gitmeniz gereken yer, Newcastle’ın tarihi merkezi olan Grainger Town’dır. Grainger Market, Theather Royal, Grey Caddesi, Grainger Caddesi ve Clayton Caddesi gibi kentin en alımlı bina ve caddeleri burada bulunmaktadır. Grainger Town’daki Grey Caddesi, birçok defa, çeşitli anketlerde İngiltere’nin en iyi caddesi seçilmiştir. 1830’larda İngiltere başbakanı olan Early Grey’in 1838’de dikilen heykeli, St. Nicholas Katedrali, Tyne Nehri ile üzerindeki Tyne, High Level ve Gateshead Millennium köprüleri New Castler’daki popüler turistik yerlerdir.

İlk olarak 1080 yılında I. William’un en büyük oğlu Normandiye Dülü Robert Carthose’un inşa ettirdiği ve şehre ismini veren kalenin günümüze kalan en belirgin yapıları olan Castle Keep ve Black Gate gözetleme kuleleri, Newcastle’da görülmesi gereken tarihi yapıların başında gelmektedir. Roma İmparatoru Hadrian tarafından M.S. 122 yılında inşa ettirilen 118 km uzunluğundaki Hadrian Duvarı’nın kalıntıları mutlaka ziyaret edilmelidir. Kenti ziyaret eden futbolseverler, Newcastle’ın Premiere League’de mücadele eden takımı Newcastle United’ın maçlarını oynadığı St. James’ Park Stadyumu’na ilgi göstermektedirler.

UÇUŞ

Newcastle’a, kentin yaklaşık 10 km kuzey batısında bulunan Newcastle Uluslararası Havalimanı hizmet vermektedir. İngiltere ve Avrupa’da birçok kentin yanı sıra Dubai’ye de tarifeli sefelerin bulunduğu havaalanına, Türkiye’den sadece yaz mevsiminde uçuşlar düzenlenmektedir. Sene boyunca Avrupalı havayollarıyla İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerden aktarmalı olarak Newcastle’a uçmak mümkündür. Skyscanner kullanarak istediğiniz tarihteki en uygun fiyatlı Newcastle uçak biletini bulabilir ve rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine metro ile gidilebilmektedir. Şehir merkezindeki Monument metro durağına 20 dakikada ulaşılabilmektedir ve ücreti 3.60 £’dur. Taksi ile şehir merkezine gitmek ise yaklaşık 15 £ tutmaktadır.

BİLMENİZ GEREKENLER

İngiltere, Avrupa Birliği’ne üye olmakla birlikte Schengen bölgesine dahil değildir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İngiltere’yi ziyaret edebilmek için Birleşik Krallık vizesi almaları gerekmektedir. İngiltere’de kullanılan para birimi, İngiliz Sterlini’dir.

NE ZAMAN GİTMELİ?

Newcastle’da okyanusal iklim etkilidir. Gulfs Stream sıcak su akıntısı nedeniyle, dünya üzerinde aynı enlemdeki diğer yerlere göre daha ılıman bir havaya sahiptir. Yazların serin geçtiği Newcastle, İngiltere’nin en az yağış alan kentlerinden birisidir.  

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Newcastle yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.