Harita

Kiruna Uçak Bileti Fiyatları

Doğanın farklı yüzü

Kuzey ışıklarının büyülü dansını izlemek için bir Kiruna uçak bileti alıp, kalın giysilerinizi hazırlamalısınız.

Olağanüstü güzel bir doğa olayı olan ve Aurora Borealis olarak bilinen Kuzey ışıkları, Kutup bölgelerinde, görülmekte ve teknik olarak dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşiminin sonucunda meydana gelmektedir. Bu etkileşimin sonucu olan doğa şölenini Kuzey‘de bir kaç ülkeden izlemek mümkün, Kiruna bu şanslı bölgelerden bir tanesi.

İsveç’in kuzeyinde,  ormanlık bir alan üzerinde bulunan, ülkenin en yeni şehirlerinden biridir Kiruna. Ülkenin hatta kutupların en kuzeyinde bulunan son yerleşim yeri olan kent, yıl boyunca sıfırın altında bir hava sıcaklığına sahip.

Doğanın alışılmışın dışında oyunlarını görmek için mükemmek bir destinasyon olan Kiruna‘da Kuzey İşıkları dışında gün ışığının günlerce aralıksız devam ettiği Beyaz Geceler ve Güneşin yüzünü göstermediği karanlık günleri de deneyimleyebilirsiniz.

Bölgede Haziran ve Temmuz ayları arasında üç hafta süren ve Beyaz Geceler olarak bilinen dönemde,  güneş birkaç saatliğine batıp, sabah saat 02.00 gibi yeniden doğuyor ve aslında gün kararmıyor. Gecenin yaşanmadığı bu olağandışı dönemde bölge, dünyanın her tarafından Beyaz Geceler‘i yaşamak için gelen turistlerle doluyor ve yaşam 24 saat devam ediyor. Aralık ve Ocak ayları arasında da tam tersi karanlık günler yaşanmakta.

Son derece popüler bir turizm merkezi olan Kiruna’ya yarım saat mesafedeki Jakkasjarvi’de bulunan Buz Otel ise şehre turist akınının başka bir sebebi. Her yıl Ekim ayında binlerce ton buz ve kar kullanılarak inşa edilen otel, Nisan- Mayıs aylarında eriyor ve bir sonraki yıl faklı bir stilde, yeniden inşa ediliyor. Elbette ki bu buzdan yapılmış barında, buzdan bardaklarda içkinizi içebileceğiniz buz otelde, günlerce konaklamak mümkün değil  ancak bir gece kalabiliyorsunuz.

Alışılmışın dışında bir tatilin adresi olan Kiruna‘ya demiryolu, karayolu ve havayolu ile ulaşmak mümkün. Ayrıca bölgede ulaşım aracı olarak kullanılan Snowmobile denilen kar motorları ve Köpeklerin çektiği Kutuplara has bir taşıma aracı olan kızaklar kullanılmakta.

Demir madeni ile de adı duyulan Kiruna‘da, görülebilecek turistik noktalardan biri de bu maden. Düzenlenen turlarla ziyaret edebileceğiniz yüzlerce metre derinlikteki madende, ziyaretçilerin sadece 540 metreye kadar inmesine izin veriliyor. Olağanüstü büyük bu maden içerisinde kara ve demiryolu bulunmakta.

Olağanüstü manzaraları, ışığın kar ve buz üzerindeki parıltıları ile Kiruna‘yı, beyaz bir cennet  olarak tarif etmek mümkün. Bu sıradışı tatil öncesi size tavsiyemiz, olabildiğince kalın giysilerinizi ve özellikle fotoğraf makinanızı unutmayın.

Nefis bir kış tatili için, tartışmasız en iyi seçeneklerden biri olan Kiruna‘ya, Stockholm aktarmalı olarak uçmak mümkün. İhtiyacınız olan tek şey uygun bir Kiruna uçak bileti, onu da Skyscanner bulacaktır.

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Kiruna yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.