Harita

Kraków Uçak Bileti Fiyatları

Krakov Polonya’nın kalbi, Avrupa’nın en iyi korunan Ortaçağ kenti ve ülkenin kültür başkentidir. Karasal iklimin hüküm sürdüğü Krakov’a gitmek için en uygun zaman, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır. THY, Avusturya Havayolları ve Lufthansa Havayolları ile Krakov’a 3,5 saatlik bir uçuştan sonra ulaşmanız mümkün. Krakov Balice Havaalanı önünden kalkan otobüslerle ücretsiz olarak ulaşacağınız tren garından, ekspres trenlerle 20 dakikalık keyifli bir yolculukla kent merkezine varabilirsiniz. Havaalanı ve şehir içindeki döviz bürolarında para değişimi konusunda dikkatli olunuz. Kent içinde ulaşım çok rahat, metro ve otobüslerle her yere gitmeniz mümkün. Schindler’in Listesi filminin doğal platosu olarak da bilinen Krakov sadece tarihi ve kültürü ile değil, gece hayatı ve birbirinden güzel kafe ve restoranları ile de bulunmaktan büyük keyif alacağınız bir şehir. 

Vavel Kalesi görülecek ilk duraklardan birisi, kalenin içinde bulunan Vavel Katedrali 1000 yıllık geçmişi, göz alıcı kırmızı mermerleri ve mükemmel işlemeleriyle kentin tarihi zenginliğini gözler önüne serecektir. Kale’nin üzerinden Wisla nehrinin muazzam görüntülerini fotoğraflamayı unutmayın. Ejderha Mağarası ve bir Rönesans şaheseri olan Sigismund Şapeli mutlaka görmeniz gerekenler arasında. Rynek Glowny, Şehir Meydanı, 200mx200m’lik ölçüleriyle Avrupa’nın en büyük meydanlarından biridir. Meydanın ortasında bulunan Krakow Sukiennice (Kumaş Pazarı) dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biridir. Yine aynı meydanda bulunan Virgin Mary Bazilikası kentin önemli simge eserlerinden biridir. Kazmierz Yahudi Bölgesi eski evleri, küçük mahalle pazarları, sinagogları ve müzeleri ile özellikle fotoğraf çekmesini seven gezginler için özel bir mekân olarak ön plana çıkıyor. Birçoğumuzun tarihten bildiği Auschwitz Toplama Kampı kent merkezinden 70 km uzaklıkta bulunuyor, görmek isteyenler için notumuz, bu bölgeyi özel turlar aracılığıyla gezmeleri. Krakov gezinizin belki de en özel anlarını yaşayacağınız Vieliczka, Tuz Madeni mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Kent merkezinden 20 km uzaklıkta bulunan ve turla gezmeniz önerilen maden, toplam 250 km uzunluğundadır. 3 km’si turizme açık konumda bulunan madenin içinde, 50 merdivenle inilen tamamen tuzdan yapılmış galerilerde eski zamanlarda kullanılan araçların sergilendiği odalar, küçük göletler ve dünyanın en büyük yer altı kilisesini göreceksiniz. Tamamen tuzdan oluşan bu devasa yapı, 3 maden işçisinin 17 yıllık emeğiyle yapılmıştır. 

Krakov’un simgelerinden olan beyaz atların çektiği faytonlarla şehri mutlaka dolaşın, şehrin karakterinin en önemli özelliklerinden olan geniş avlulu taş evlerin bulunduğu sokaklarda gezinin, yer altındaki derin mahzenlerde bulunan lokanta ve kafelerde kendinize bir ziyafet çekin. Florianska Caddesinde sıkça rastlanan kalın taş duvarlı, bol dantelli masa örtüleri ve ahşap mobilyalarla süslü kafelerinde mutlaka bulunun. Kentin her köşesinde satılan, susamlı, çörek otlu veya sade bajgiel’ların (bagel-simit) tadına bakmadan da dönmeyin. Krakov unutulmaz anılarla ayrılacağınız bir gezi vaat ediyor, mutlaka görünüz. 

 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Kraków yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.