Harita

Priştine Uçak Bileti

En genç bir başkent

Balkanların ortasında, gencecik bir başkente yolculuğumuz, hem de vize işlemlerine ihtiyaç duymadan, sadece uçak biletinizi alıp gideboleceğiniz bir destinasyon..Priştine.

Ortaçağa dayanan bir tarihe sahip olan kent 1459 yılında Osmanlı imparatorluğu`nun egemenliği altına girmiş, Balkan Savaşı’ndan sonra Sırp egemenliğine girmiş ve 2. Dünya Savaşı sırasında bu kez Almaya ve İtalya`nın kontrolü altında kalmış ve Yugoslavya`ya bağlanmış. 1999 yılından bağımsızlığını ilan ettiği 2008’e kadar Birleşmiş Milletler`in kontrolünde kalmış.

Avrupa`nın en genç ülkesi olan Kosova`nın başkenti olan Priştine ülkenin bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte başkent olmuş. Çoğu Arnavut olmak üzere Türk, Boşnak,Sırp ve Romlardan oluşan nüfusu ve Balkan, Müslüman ve Batı kültürünün karışımı ile oldukça renkli bir resme sahip olan Priştine. Adını ise ikliminden almakta, hava durumunun gün içinde sık sık değişmesinden dolayı Arnavut dilinde “kötü hava” anlamına gelen Priştine denmiş şehre.

Ülkenin tek sivil havaalanı Priştine`de bulunmakta, merkeze 15 dakikalık mesafede bulunan havaalanından şehre ulaşım taksilerle sağlanmakta. Ancak şehiriçi ulaşıma ihtiyaç yok çünkü oldukça küçük bir şehir olan Priştine`yi yürüyerek gezmek mümkün.

Birçok divan ve halk şairi yetiştirmiş olan şehir bugün savaşların açtığı yaralarını sarmakta ve yeniden yapılanma sürecini yaşamaktadır. Şehir merkezinde bulunan, bağımsızlığına destek veren eski Amerikan Başkanı Bill Clinton’ın heykelinin bulunduğu ve onun adını taşıyan bulvar, şehirde ki yoğun bir Amerika hayranlığının göstergesi.

Şehirde görülmesi gereken yerlerden biri Kosova Müzesi. Osmanlı döneminde vilayet binası olarak kullanılan bina 1963 yılında müzeye çevrilmiş.

Zengin bir tarihe sahip olmakla birlikte, tarihine ait bir çok değerli eseri savaş sırasında kaybetmiş olan Kosova`da yapılan kazılarda bulunan eserlerden bir çoğu yağmalanmış. Arkeoloji ve tarih bölümlerinden oluşan müzede yer yer, savaş sırasında Sırplar tarafından götürülen eserlerin iadesi için yazılmış dilekçeleri görmek mümkün.

Müzede tarih bölümünde Kosova ve Amerika Bayrakları dikkat çekmekte. Ayrıca savaş sırasında ve sonrasında ülkeye herhangi bir şekilde faydası dokunmuş olan her üst düzey Amerikalı yetkili anısına ayrı bir bölüm açılmış, bu yetkililere ait şapka,mektup vs. sergilenmekte.

Eski bir Osmanlı şehri olan Priştine`de Osmanlı dönemine ait çok sayıda yapı mevcut. Bunlardan Sultan Murad Camisi, üç ayrı dönemin izlerini taşımasımakta. 1389'da Yıldırım Bayezid tarafından caminin temeli atılmış, II. Murad inşasını başlatmış ve Fatih Sultan Mehmed camiyi bitirmiştir. Fatih Sultan Mehmed Han Camisi ise görülmeye değer bir başka Osmanlı eseri.1461'de yapılan cami Rumeli'nin güzel camilerinden biridir, özellikleri ise kare planlı olması ve 18. yüzyıla ait kalem işi duvar süslemeleridir.

Şehir merkezine 10 km uzaklıkta, İÖ 8. yüzyıla ait eski bir Roma kenti olan Ulpiana Antik Kenti, 14. yüzyıla ait Sırp-Ortadoks mimarlığının en görkemli örneklerinden biri olan Gračanica Manastırı görülmesi gereken tarihi mekanlar.

Mutlaka Türkçe konuşan birilerine rastlayacağınız Priştine, ülkenin başkenti olmasının yanısıra en renkli ve canlı şehridir. Aynı zamanda bir üniversite şehri de olan Priştine oldukça genç bir nüfusa sahip. Alış veriş yapmak için oldukça uygun olan kentte çok ucuz alış veriş yapmanız mümkün. Ünlü Boşnak böreği ve meşhur Kosova Balı mutlaka denemeniz gereken tatları şehrin.

Kosova`nın sivil uçuşlarının yapıldığı tek havaalanına sahip Priştine. Bir Priştine uçak biletine sahip olmanız durumunda, Istanbul`dan direk seferlerle yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuk sonrası bu ilginç şehirde bulabilirsiniz kendinizi. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Priştine yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.