Harita

Basra Uçak Bileti

Irak’ın güneyinde, Dicle ve Fırat nehirlerinin birleşerek oluşturduğu Şattül Arap su yolunun kıyısında kurulu olan Basra, yaklaşık 3,5 milyon civarındaki nüfusuyla, Irak’ın en büyük ikinci şehridir. Başkent Bağdat’a 545 km, Basra Körfezi’ne ise 55 km uzaklıktaki kent, Şattül Arap su yolunun, petrol tankerlerinin karanın 30 kilometre içine kadar girmesine olanak sağlaması sayesinde aynı zamanda ülkenin en önemli limanıdır.  Basra, kent ekonomisinde önemli bir yere sahip olan petrokimya endüstrisi ile öne çıkmaktadır. Basra uçak bileti almak için, Skyscanner ile farklı havayollarının fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

İslam halifelerinden Hz. Ömer’in askeri amaçla kurduğu bu Mezopotamya kenti, İslam tarihinde önemli bir yere sahiptir ve Arap yarımadası dışında inşa edilmiş ilk camiye ev sahipliği yapmaktadır. Binbir Gece Masalları’nın kahramanlarından Denizci Sinbad’ın adası Basra’da, Fırat ve Dicle nehirleri arasındadır. Şehirde görülebilecek diğer dinsel yapılar ise Seyid Ali Musavi Camii veya diğer adıyla Ömer’in Çocukları Camii ve 14 Temmuz Caddesi’nde yer alan Latin Kilisesi’dir.

Babil ve İslam uygarlığından kalan eserlerin sergilendiği Basra Müzesi ve İran-Irak Savaşı boyunca yaşanan acıları belgeleyen Şehitler Müzesi, şehrin en önemli iki müzesidir. Şattül Arap kıyısında güzel bir manzara oluşturan palmiye ormanları ve Babil Aslanı Meydanı’ndan dört eski başkanlık sarayına kadar uzanan Korniş Caddesi, Basra’da görülmesi gereken diğer yerlerdir.

Basra’nın önemli pazarlarından olan Hint Pazarı, alışverişin severleri kendisine çekiyor. Irak’ın en büyük ve en eski eğlence parklarından olan Basra Land ise, seyahatlerinde keyifli anlar geçirmek isteyenler bir çekim merkezidir.

UÇUŞ

Basra’ya, şehrin güneyinde yer alan Basra Uluslararası Havalimanı hizmet vermektedir. İç hatlarda Bağdat ve Erbil’e, dış hatlarda ise Dubai, Beyrut, Amman ve İstanbul gibi önemli şehirlere uçuşlar bulunmaktadır. Basra’ya seyahat etmek için Skyscanner’ı tıklayıp ve arama paneline uçmak istediğiniz tarihleri girmeniz yeterlidir. Skyscanner sizin için en ucuz Basra biletini kolayca bulacaktır. Ekranınıza gelen fiyatları ve havayolu şirketlerini karşılaştırarak biletinizi güvenle rezerve edebilirsiniz.

BİLMENİZ GEREKENLER

Umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, üçüncü bir ülkeye uğramadan havayoluyla doğrudan uçtuklarında, Basra’ya varışlarında 10 gün süreli vizelerini havaalanında alabilmektedirler. Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları, havaalanında vize uygulamasından yararlanamamaktadırlar. Bu tür pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, Basra’ya seyahatlerinden önce Irak’ın Türkiye’deki temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir.

NE ZAMAN GİTMELİ?

Basra’da, bölgenin geri kalanında olduğu gibi çöl iklimi etkilidir. Yaz aylarında Basra 45 dereceye varan sıcaklığıyla, dünyadaki en sıcak şehirlerden birisidir. Dolayısıyla Basra’yı ziyaret etmek için en uygun dönem, ortalama sıcaklığın 20 derece olduğu kış aylarıdır. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Basra yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.