Seyahat Haberleri Rize’de gezilecek yerler!

Tüm makaleler

Rize’de gezilecek yerler!

Muhteşem yaylalarıyla ve enfes lezzetleriyle Rize'de tazelenme vakti! Gezinizi planlarken en ucuz uçak bileti bulmanın rahatlığı Skyscanner'da, size yalnızca tatilinizin keyfini çıkarmak kalıyor!

Rize’de görülecek yerler

1. Fırtına Deresi:

Fırtına Deresi

Türkiye’nin en deli çağlayan akarsularından biri olan Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşuyor. Rize rotanız içinde yer alan birçok yere arkadaşlık eden Fırtına Deresi, bölgede rafting ve “zipline” gibi adrenalin sporları için de uygun bir ortam sunuyor.

2. Çamlıhemşin ve Çinçiva Köyü:

Çamlıhemşin

Rize’de gezilecek yerlerin başında gelen Çamlıhemşin, Fırtına Deresi’ne komşuluk eden konumu ile tam anlamıyla oksijen merkezi. Görkemli dağları ve yeşilin binbir tonunu sunan doğası ile ülkemizin de çay merkezlerinden biri olan Çamlıhemşin’de görmeniz gereken ilk yer eski adıyla Çinçiva, yeni adıyla Şenyuva Köyü. Dizi çekimleri ile son yıllarda bir hayli öne çıkan bu şirin köyde, güne Çinçiva Kahvesi’nde lezzetli bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz.

Çinçiva Kahvesi

Fırtına Deresi’ne bakan mekânda tereyağı, peynir ve mısır unundan yapılan mıhlama (Trabzon’da kuymak) tatmak olmazsa olmazlar arasında. Kahvedeki kahvaltınız sonrası çevreyi gezerek, dönüş yolu öncesi Çinçiva Kahvesi’nin tam karşısında bulunan Zua Coffee’de de bir kahve molası verebilirsiniz.

Zua Coffee Çinçiva

Kendine has Çamlıhemşin insanı Çinçiva’ya da renk veriyor, öyle ki iki mekânda da geçen birkaç dakikanın ardından kendinizi bir Hemşinli gibi hissetmeye başlıyorsunuz. Çamlıhemşin, kesinlikle Doğu Karadeniz’in en özel yerlerinden biri.

3. Zilkale:

Zilkale

Çinçiva sonrası yükseklere doğru ilerlerken, Zilkale’yi göreceksiniz. Fırtına Vadisi’ndeki yüksek bir tepede, batı yamaçları üzerinde konumlanan Zilkale’nin tarihinin Orta Çağ’a uzandığı düşünülüyor. Doğal sit alanı içindeki Zilkale; gizli geçitleri, surları ve iç kalesi ile zamanında Rize’de bulunan diğer kaleler gibi kervan yolunun güvenliğini sağlıyormuş. Çamlıhemşin’in merkezinden yarım saat, Çinçiva köyünden on dakika uzaklıktaki kaleye giriş 3 TL.

Kaledibi Kafe

Gelmişken, hemen yanındaki Kaledibi Kafe’de molanızı verebilir ya da köy kahvaltısı için günün ilk rotasını buraya kurabilirsiniz.

4. Palovit Şelalesi:

Palovit Şelalesi

Çamlıhemşin’de gezilecek yerlerden biri de Palovit Şelalesi. Zilkale’den 10 dakika sonra ulaşacağınız Palovit, Rize’nin en yüksek debili şelalesi. 15 metre yükseklikten dökülen Palovit Şelalesi, aynı zamanda Çamlıhemşin’in doğa yürüyüşü duraklarından biri. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın içinde yer alan bu eşsiz şelale, adını da bulunduğu Palovit Vadisi’nden alıyor. Palovit Şelalesi’ne dilediğiniz araçla gidebilirsiniz, yolu standart araçlar için de oldukça uygun.

5. Rize Yaylaları:

Ayder Yaylası

Karadeniz gezisi dendiğinde akıllara ilk gelenlerden biri de yaylalar. Özellikle yaz aylarında düzenlenen şenlikleri ile bölge halkının ve turistlerin büyük ilgisini çeken Karadeniz yaylaları konusunda Rize’nin hakkını vermek gerek. Ayder, Pokut ve Gito gibi son yıllarda çokça popüler olan yaylaların yanı sıra Elevit, Trovit, Palovit, Samistal, Sal, Çat, Avusor ve Hazindak da görülmeye değer. Yayla gezisi yapmayı planlayanlar, turlarını Mayıs ayı ortası itibariyle organize etmeye çalışmalı; bu tarih öncesinde yollar ve bu civardaki pansiyonlar mevsimsel şartlardan ötürü kapalı oluyor. Her mevsim açık ve yolu son derece rahat olan Ayder dışındaki yaylalar için yollar bol virajlı ve zorlayıcı olduğundan, arazi aracı kiralamayı unutmayın.

6. Rize Lezzetleri:

Mıhlama

Rize’de yapılacaklardan biri de ünü ülkemizi aşmış lezzetlerinin tadına doymak. Şehirdeki gezi planınızın içine Çayeli’ndeki Lale Lokantası’nda kuru fasulye, kavurma, sütlaç üçlüsünü, Rize’nin yeşil manzarasına karşı Dağmaran’da sac kavurmayı, Huzur Pide’nin geleneksel lezzetlerini ve üstünde kadayıfla, fındıkla servis edilen ‘turbo’ sütlacını dahil etmeyi unutmayın.

Turbo Sütlaç

Yazar: Neşem Çelikkaya | Journavel.com

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Balkanlar’da yaz tatili, üstelik vizesiz!

Fiyat Alarmı’yla en iyi uçuş fırsatlarından haberdar olun!

Türkiye’deki 11 cittaslow

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçus, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz. Skyscanner’ın ödüllü mobil uygulaması ile uçak bileti ve otel rezervasyonlarınızın yanı sıra araç kiralama işlemlerini de tek bir uygulamada yapabilirsiniz. 60 milyondan fazla kişi tarafından indirilen ve Google’ın en sevdiği uygulamalar arasında yer alan Skyscanner seyahat uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin! Hem zamandan hem paradan tasarruf edin!