Seyahat Haberleri Yemyeşil Doğası ile Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Tüm makaleler

Yemyeşil Doğası ile Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ile bir mücevher gibi ışıldayan Türkiye’de, Karadeniz, gezginler için gerçek bir hazine! Yeşilin binbir tonunu barındıran yaylaları ve doğal gerçekliğin tam ortasında yer alan köyleri ile Doğu Karadeniz’i rehberimiz Neşem ile birlikte geziyoruz. Haydi siz de katılın!

Trabzon

Doğu Karadeniz; ülkemizin mucizevi güzellikteki hazinelerini gözler önüne seren şehirlerin, köylerin, yaylaların ve lezzetlerin bölgesi. Gidenin anlatıp da bitiremediği, henüz gitmemiş olanların ise ‘bir gün mutlaka’ görmek istediği Doğu Karadeniz rotaları insana iyi gelen, sizi dinlendiren ve kalbinizi ferahlatan köşeleri ile Türkiye’de gezilecek yerlerin başında geliyor. Biz, bu bölgenin en çok öne çıkan şehirlerinden Trabzon, Rize ve Artvin’i gezdiğimiz hızlı Doğu Karadeniz turunda önceliği bölge kültürünü tanıyacağımız mekânlara ve doğaya verdik. Gelin, 3 gün süren Doğu Karadeniz seyahatimizde nereleri gördük, neler yaptık bir de birlikte bakalım, birlikte gidelim.

Doğu Karadeniz Nasıl Gezilir?

Uçaktan manzara

Doğu Karadeniz rotanıza başlamak için ilk adım Trabzon’a uçak bileti bakmak. Trabzon’a varışınız sonrası, bölgede görmek istediğiniz yerlere rahatça gidebilmek için öncelikle uçuş öncesi ya da uçuş sonrası havalimanındaki şirketlerden araba kiralamanız gerekli. Rotanıza göre dilediğiniz aracı seçebilirsiniz; ancak bu bölgedeki bazı zorlu ve virajlı yollar nedeniyle yayla gezileri için önceliğiniz daima 4×4 kategorisindeki araçlardan yana olmalı. Özellikle, Rize tarafında hayallerinizi Pokut ve Gito gibi özel yaylalar süslüyorsa arazi araçlarından şaşmayın. Diğer türlü, bu yaylalara gidebilmeniz mümkün değil.

Trabzon araç kiralama fiyatlarına bak!

Doğu Karadeniz’de Nerede Kalınır?

Bölgedeki ilk rotanız olan Trabzon’da konaklama konusunda birçok alternatifiniz bulunuyor. Sahile yakın, size görkemli Karadeniz manzaraları sunacak Trabzon otelleri tercihlerinizden biri olabilir. Trabzon’da birkaç saat geçirip Rize’ye geçmeyi planlıyorsanız, yorulmamak adına yolu ikiye bölüp Ardeşen otellerinde konaklayabilirsiniz. Rize’ye bağlı Ardeşen, Fırtına Deresi yanında bulunan konumu ile çok sayıda rafting otel ve pansiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Rize şehrinin içinde gezmeyi planlayanlar, güne erken başlayabilmek için Rize otellerini seçebilir. Bu bölgede esas olan Rize’ye bağlı köylerde yer alan bungalov tipindeki otel ve pansiyonlarda kalmak. Sabahları yemyeşil bir doğaya uyanıp, Fırtına Deresi sesiyle uyumak isteyenler için bu tarz bungalovlar birebir.

Artvin’de konaklama tamamen tercihinize kalmış. Günübirlik gitmeyi düşünenler birkaç saat süren zorlu yolculuk sonrası Borçka’daki Karagöl’ü görüp Rize’ye geri dönebilir. Borçka Karagöl sonrası Artvin’in sınır yaylalarına ya da Şavşat’a devam etmek isteyenlerin, Artvin otellerinde konaklaması daha rahat olacaktır.

Trabzon otel fiyatlarına bak!

Trabzon’da görülecek yerler

Rize’de görülecek yerler

Artvin’de görülecek yerler