Seyahat Haberleri Dünyanın En Meşhur 10 Kulesi

Tüm makaleler

Dünyanın En Meşhur 10 Kulesi

Dünyanın en uzun kulesi veya tarihi öneme sahip irili ufaklı yapılar arasından hangisi sizin ilginizi çeker?
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Dünya üstündeki kuleler sadece bir fonksiyonu yerine getiren binalar olmanın ötesinde aynı zamanda sahibinin gücünü ve bilgi birikimini tüm dünyaya gösteren yapılar. Bu yüzden tarih boyunca dünyanın farklı ülkelerinde birbirinden iddialı kule projeleri ortaya çıkarılmış. Biz de kentlere yukarıdan bakmayı sevenler için dünyanın en meşhur 10 kulesini listeledik.

Dünyanın en güzel sarayları da ilginizi çekebilir, keşfetmeye hazır mısınız?

Eyfel Kulesi

Eiffel Kulesi

Paris’in sembolü olan Eyfel Kulesi, dünyanın en meşhur kulesi. Adını kulenin tasarımcısı Gustave Eyfel’den alan kule, 1887 – 1889 yılları arasında yapılmış.1889 Dünya Fuarı ve Fransız Devrimi’nin 100. yılı anısına inşa edilen kule, zamanının insan eliyle yapılan en uzun yapısıymış.

Paris’te gezilecek yerler, mutlaka gidilip görülmesi gereken noktalar ve daha fazlası gezi rehberimizde!

Başta entelektüeller ve sanatçılar olmak üzere Parislilerin büyük bir bölümü kulenin tasarımını protesto etmişler. Bu büyüklükteki metal bir kulenin gölgesinde yaşamayı reddettiklerini belirtmişler. Tüm bu karşıt görüşlere rağmen kule kısa süre içinde önce Paris’in, sonrasında da Fransa’nın en önemli görsel sembollerinden biri haline gelmiş.

324 metre uzunluğundaki kule yıllık ortalama 5 milyon ziyaretçisiyle dünyanın en popüler kulesi. Üç katı bulunan kulenin tepesinde bir restoran bulunuyor.

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi için “dünyanın en meşhur mimari başarısızlığı” demek pek de yanlış olmaz. Burası İtalya’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip.

Dini yapılar kompleksi olan Campo dei Miracoli’nin bir parçası olan Pisa Kulesi, 1173 yılında yapımına başlanıp ancak 1399 yılında tamamlanabilmiş. 60 metre uzunluğundaki kule, yaklaşık olarak 10 derece yatık durumda. Bu yüzden kulenin yüksekte kalan tarafı 56.67 metre, alçakta kalan kısmı ise 55.86 metre uzunlukta.

Kulenin eğik olmasının nedeni yapının zeminin suyla kaplı olması.

Bu büyük problem inşaat başladıktan sonra anlaşılmış. Kulenin henüz ilk katı tamamlandığında kulenin eğilmeye başladığı fark edilmiş. Ancak artık çok geç olduğundan inşaat büyük zorluklarla da olsa devam etmiş.

İyi bir zemin etüdü yapmadan böyle bir projeye başlanmasının nedeni de projenin yapıldığı zamanlarda İtalyan devletleri arasında hemen heme her alanda yaşanan rekabet. Bu yüzden inşaatın başlangıcı biraz aceleye getirilmiş.

Her geçen yıl biraz daha eğilen kulenin daha da fazla eğilerek yıkılmasını önlemek için ortaya çıkarılan proje 2001 yılında sonlanmış. Bu proje sayesinde kulenin durumu daha stabil hale getirilmiş. Yapılan ölçümler 2001 yılından bu yana kulenin 2,5 santimetre dikleştiğini gösteriyor. Mühendisler kulenin birkaç milimetre daha dikleşmesini sonrasında da tekrar eğilmesini bekliyorlar. Ama bu sefer geçmişe oranla çok daha yavaş bir hızla!

Big Ben

big ben kule

Londra’nın görsel sembolü olan Big Ben 1858 yılında yapılmış. “Big Ben” aslında kulenin asıl adı değil, sadece bir takma ad. Bu takma adın da nereden geldiği tam olarak bilinmiyor

Big Ben adının nereden geldiği konusunda iki teori var: İlk teoriye göre bu isim, yapım işlerinin başındaki Sir Benjamin Hall’dan geliyor. Sir Benjamin Hall, iri yarın bir adammış.

İkinci teori ise takma adı “Big Ben” olan, dönemin ağır siklet boks şampiyonu
Benjamin Caunt’un isminin kuleye verildiği.

Kuleye böyle bir isim verilmesinin nedeni, kulenin devasa bir çana sahip olması. Çanın ağırlığı 13,5 ton. Bu çanı fabrikadan kuleye getirmek için 6 atın çektiği bir araba kullanılmış. Çanın yerine yerleştirilmesi için de 18 saatlik bir çalışma yapılmış.

İngiliz kültürünün önemli bir parçası olan Big Ben 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş.

Burj Khalifa

burj khalifa kule

Tam 828 metre yüksekliğinde olan Burj Khalifa, dünyanın en yüksek yapısı. Dubai’nin pek de ideal olmayan doğal koşullarında inşa edilen Burj Khalifa, son yılların mimari ve mühendislik alanındaki en büyük başarılarından biri olarak gösteriliyor.

2004 yılında başlayan inşaat, bu büyüklükteki bir yapıya göre oldukça kısa sayılabilecek bir sürede bitmiş. Sadece 1325 günde tamamlanan inşaatta 30’dan fazla ülkeden insan çalışmış. Bu yüzden Burj Khalifa’nın sadece bir bina değil, aynı zamanda uluslararası işbirliğinin önemli bir sembolü olduğu söyleniyor.

Kulenin içinde bir otel, rezidanslar ve en tepede bir lounge bulunuyor. 585 metre yükseklikteki bu lounge’da kokteylinizi yudumlarken, hayatınızın en farklı deneyimlerinden birini yaşayabilirsiniz.

CN Tower

cn tower kule

Toronto’da yer alan CN Tower, 553 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek ikinci kulesi. İnşaatın tamamlandığı 1976 yılından Burj Khalifa’nın inşaatının tamamlandığı 2007 yılına kadar dünyanın en yüksek yapısı ünvanını elinde tutan kule Toronto kentinin görsel simgesi.

Bir televizyon ve radyo verici kulesi olarak inşa edilen yapı adını Canadian National demiryolu şirketinden alıyor. Kulenin yapılış amacı hem bir verici istasyonu kurmak hem de Kanada’nın endüstriyel gücünü tüm dünyaya göstermek.

Toronto’yu ziyaret ediyorsanız CN Tower’ı mutlaka görmelisiniz. Kulenin içinde bir gözlem kulesi, restoranlar ve mağazalar bulunuyor.

Torre Agbar

torre agbar kule

Şekliyle bir mermiyi andıran Torre Agbar, Gaudi’nin binaları kadar meşhur olmasa da Barselona kentinin en önemli mimari değerlerinden biri.

Fransız mimar Jean Nouvel tasarlanan 144 metre yüksekliğindeki yapı ofis alanı olarak kullanılıyor. Bu yüzden kuleyi ziyaret etmek mümkün değil. Ancak tamamı camla kaplı bu yapıyı dışarıdan görmek bile etkileyici.

Petronas İkiz Kuleleri

petronas ikiz kule

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunan Petronas İkiz Kuleleri 452 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek ikiz kuleleri.

Petronas Holding’in yönetim binası olan kuleleri bir köprü bağlıyor. Bu köprüyü ziyaret etmeniz mümkün. Ancak bunun için erken kalkmalısınız. Köprüye sınırlı sayıda ziyaretçi kabul ediliyor ve köprüyü ziyaret etmek için satılan biletler satışa çıkar çıkmaz bitiyor.

Empire State Binası

empire state kule

New York’un sembollerinden biri olan Empire State binası dünyanın en meşhur gökdelenlerinden biri. Art deco tarzında tasarlanan kule 1931 yılında tamamlanmış. 380 metre uzunluğundaki kule, o zamanlar dünyanın en yüksek yapısıymış.

Manhattan’ın meşhur Fifth Avenue caddesinde yer alan kule Amerikan kültürünün önemli bir parçası. Kuleyi birçok meşhur Amerikan filminde görmeniz mümkün.

Eğer formunuza güveniyorsanız kulede her yıl düzenlenen dikey maratona katılabilirsiniz. Kulenin giriş katından 86. katına kadar süren yarışta rekor Avustralyalı Paul Crake’e ait. Crake, 2003 yılında 86 katı sadece 9 dakika 33 saniyede tırmanmayı başarmış.

Galata Kulesi

galata kulesi

İstanbul’un görsel simgelerinden biri olan Galata Kulesi’ni böyle bir liste yaparken atlamak olmaz.

İstanbul’un Galata semtinde bulunan kule 1348 yılında o dönemde Galata’yı kolonileştiren Cenevizliler tarafından inşa edilmiş. 67 metre yüksekliğindeki kule, zamanında İstanbul’un en yüksek yapısıymış.

Galata Kulesi bölgede inşa edilen ikinci kule. Bölgedeki ilk kule 1204 yılında Latin Haçlılar’ın İstanbul’u yağması sırasında yıkılmış.

Kule Osmanlı döneminde yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmış. İstanbul’da çıkan yangınlardan kule de nasibini almış. Yangınlar nedeniyle kule birkaç kez onarıma girmiş.

Kuleye son büyük onarım 1963 – 1965 yılları arasında yapılmış. Bu onarımda kulenin ahşap olan tepesi betonarme bir yapıyla değiştirilmiş ve koni şeklinde olan tepe noktası eklenmiş. Bu onarım sonunda Galata Kulesi günümüzdeki görünümüne kavuşmuş.

Galata Kulesi’ni ziyaret etmeniz mümkün. Kulenin tepesinde bir de restoran bulunuyor.

Svaneti Kuleleri

svaneti kuleleri gürcistan

Gürcistan’ın kuzeyindeki Yukarı Svaneti bölgesinde yer alan Svaneti kuleleri 9 ile 12. yüzyıllar arasında yapılmış. Kafkasların stratejik konumu nedeniyle sık sık saldırıya uğrayan yerel halk, kendini korumak için bu kuleleri inşa etmiş.

Kuleler Kafkasya’nın farklı bölümlerine yayılmış durumda. Ancak kulelerin en yoğun olduğu bölge Mestia ve Ushguli arasındaki bölge. Bu bölge aynı zamanda Avrupa’nın yerleşim olan en yüksek bölgesi.

Svaneti Kuleleri 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış. Yurt içinde o bölgelerden bir tarihi yapı görmek isterseniz Ani Harabeleri‘ni tavsiye ederiz.